COĞRAFYA PROJESİ – İZMİR’DE KENTSEL ISI ADASI ARAŞTIRMASI

İZMİR’DE KENTSEL ISI ADASI ARAŞTIRMASI
COĞRAFYA PROJESİ

Son yıllarda hızlı kentleşme ile birlikte değişen kent ikliminin bir göstergesi olan kentsel ısı adaları aslında küresel iklim değişiminin yerel ölçekte ortaya çıkan bir halidir, insanların ve diğer canlıların sağlığı, insanların yaşam kalitesi, enerji tüketimi gibi konularda olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Biz yaptığımız bu çalışmayla öncelikle sorunu ve boyutlarını yerel ölçekte tespit etmeye çalıştık. Bunun için 28. 29. 30 Kasım, 01,02 Aralık tarihlerinde sabah, öğle ve akşam saatlerinde 16 farklı noktada yaptığımız sıcaklık ölçümleri ve ölçümlerden elde ettiğimiz verilerle nüfus yönünden Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir’de kentsel ısı adası oluşumunu saptadık. Elde ettiğimiz verilere dayalı olarak izoterm haritaları oluşturduk özellikle yapılaşmanın yoğun olduğu Üçkuyular- Güzelyalı -Balçova Bölgesi ile yapılaşmanın daha seyrek olduğu Sahil evleri arasında anlamlı sıcaklık farklılıkları olduğunu gördük. Ayrıca Güzelyalı Meteoroloji istasyonu’nun uzun yıllar sıcaklık verilerindeki artış eğiliminin de. kent ikliminin kırsal iklimden farklı olduğunu ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır.

Hızla artan nüfus ve ortaya çıkan gelişigüzel yapılaşma, azalan açık- yeşil alanlar, artan hava kirliliği, sıcaklığı daha çok emen düşük albedolu yüzeylerdeki artış, etkisizleşen rüzgâr, su geçirimsiz yüzeylerdeki artış, birbirine çok yakın yüksek apartmanlar arasındaki sokakların yarattığı kent kanyonları, sıcaklığın kent ile kır arasında ya da kent içindeki farklı yapılanma bölgelerinde büyük farklılıklar göstermesinin en önemli nedenlerini oluşturmaktadır. Dünya’da özellikle gelişmekte olan ülkelerde hızlı kentleşmenin artarak devam ettiği, arazi örtüsünün hızla değiştirildiği dikkate alındığında yerel düzeyde başlayan sorun küresel düzeyde iklim değişimini de etkilemektedir. Öyleyse “sürdürülebilir kentleşme nasıl olmalıdır?’ sorusuna verilecek yanıtlardan biri de kentsel ısı adalarının oluşumunun azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması olmalıdır.

İZMİR ÖZEL TAKEV ANADOLU LİSESİ

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: TANER BİÇKİ

ÖĞRENCİLER
TANYEL ASYA RAUNER
MELİS ÇIRPICI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin