Coğrafya Projesi AKILLI HARİTALAR KALKINDIRIYOR

AKILLI HARİTALAR KALKINDIRIYOR
Coğrafya Projesi

Danışman Öğetmen
Gülay ÖZLÜ

Proje Öğrencileri
Melisa BIYIKLI
Hüseyin Gürkan BAL

Yıllardır insanlar modellerle dünyayı anlamaya ve yorumlamaya çalışmışlardır. Son 30-40 yıl içinde modeller bilgisayarlara aktarılmış ve işlevselliği arttırılmıştır. İşlevselliği arttırılan modeller Coğrafi Bilgi Sistemleri ile analizsel boyutlar kazanmıştır. Böylelikle dünya üzerindeki haritalar akıllı hale getirilmiş ve artık her soruya cevap verebilir özellikler almaya başlamıştır. Haritamız, ihtiyaca ve izleksel konulara yönelik olarak gelişmiş ve gelişmeye açık hale getirilmiştir.

Pilot il olarak seçtiğimiz Trabzon’da bulunan eğitim, alışveriş, dini tesisler, dinlenme ve eğlence tesisleri, finans (ATM, banka, döviz bürosu), kent çekim merkezleri (müzeler, köprüler, çeşmeler, yaylalar, hanlar, konaklar, hamamlar, göller, mağaralar, turizm merkezleri), konaklama (oteller, misafirhaneler, yurtlar), res¬mi kurumlar (konsolosluklar, noterler, kamu kurumları), sağlık (hastaneler, sağlık ocakları, eczaneler, kan merkezleri), spor (spor tesisleri, plajlar, havuzlar), ulaşım (taksi ve otobüs durakları, havalimanı, akaryakıt istasyonları, araç kiralama, oto kurtarma, otoparklar, tur şirketleri, terminaller), restoranlar, kafeler ile ilgili alanların konumsal (grafik veriler) ve konumsal olmayan (sözel, öz niteliksel) veriler aynı veri tabanında birleştirilerek bir Coğrafi Bilgi Sistemi oluşturulmuştur. Konumsal verilerin x ve y koordinatları tespit edilerek veri tabanına aktarılmıştır. Güncellenebilirlik ve sosyallik ön planda tutularak ihtiyaç ve fayda analizleri yapılmış ve sözel veriler de veri tabanına aktarılmıştır.

İnternet verilerinden yararlanarak verilere ve verilerin analizlerine CBS yazılımı ve CBS deneyimi olmadan erişmek mümkün kılınmıştır. İlgili alanlarda analiz yapmak örneğin müzelerin giriş ücretleri, tanıtım videoları ve diğer ilgi alanlarında benzer öz nitelik bilgileri ne konumsal (x,y) bilgileri ile anında analiz yapmak sağlanmıştır. Konumsal ve konumsal olmayan bilgileri bir veri tabanında birleştirmek zamandan tasarruf yapmamızı sağlamıştır. Bu uygulamanın Türkiye genelinde uygulanabilmesi ve geliştirilmesi düşünülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here