Çocuklara ve Gençlere Yönelik Çevre Temalı Resim ve Fotoğraf Yarışması

Çocuklara ve Gençlere Yönelik Çevre Temalı Resim ve Fotoğraf Yarışması Kuralları

1. Yarışma Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte, Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından organize edilmektedir.

2. Yarışmanın hedefi, verilen temalar doğrultusunda çizim ve fotoğrafların seçimini gerçekleştirerek 2015 senesi Yeşil Hafta’sının teması olan doğa ve bio- çeşitlilik konusunda farkındalığı artırmaktır.

3. Yarışmaya tüm Kıbrıslılar ve/veya Kıbrıs’ta ikamet eden herkes katılabilir. Yarışma, aşağıda belirtilen 2 kategoride gerçekleştirilecektir:
– İlkokul Öğrencileri – Resim Yarışması
– Ortaokul – Lise Öğrencileri – Fotoğraf yarışması

4. Katılımcılar, bu yarışma için hazırladıkları en fazla 2 yeni eserle yarışmaya katılabilirler. Yarışma konuları aşağıdaki gibidir, fakat bu konularla sınırlı değildir:
– Doğa & Bio Çeşitlilik
– Çevreyi Koruma
– Enerji
– İklim Değişikliği
– Geri Dönüşüm
– Atık Yönetimi

5. Başvuru’nun son katılım tarihi 18 Haziran 2015 Perşembe’dir.

6. Tüm sanat eserleri 2 boyutlu olmalıdır. Fotoğraflar dijital olarak 300 dpi çözünürlükte, Maksimum 2 MB boyutunda
[email protected] adresine gönderilmelidir. Çizimler, AB Bilgi Merkezi ofisine A3 (29.7 x 42 cm) boyutunda teslim edilmelidir.

7. Eserler imzalanmamalıdır. Çalışmasını teslim eden kişilere referans numarası verilecektir.

8. Tüm katılımcılar, AB Bilgi Merkezi’nin web sitesinden (www.abbilgi.eu) indirebilecekleri kayıt formlarını doldurmalıdır.
Tamamlanmış formlar, kapalı bir zarfta sunulmalı ve ön yüzünde bir referans numarası bulunmalıdır. Aynı referans numarası, hem eserin arka tarafında hem de kayıt formunda yer almalıdır. Katılımcıların kişisel bilgileri yalnızca kapalı zarftaki kayıt formunda yer almalıdır. Başka hiçbir yerde kişisel bilgiler bulunmamalıdır. Yarışmaya birden fazla eserle katılacak olan kişilerin, her bir eser için ayrı kayıt formu doldurmaları gerekmektedir.

9. Tüm katılımcılar, sundukları eserlerin gerçek sahiplerinin kendileri olduğunu garanti etmek zorundadır. Verilen garantiye aykırı gerçekleşecek olan, üçüncü şahıslardan gelebilecek herhangi bir iddianın sorumluluğu katılımcılara ait olacaktır. Katılımcılar, sergi daveti tarihi 23 Haziran 2015 tarihine kadar, her ne şekilde olursa olsun, eserlere ait olan telif haklarını elinde bulundurmayacaklardır. Yarışmaya kendisine ait olmayan eserlerle katılan katılımcılar ve de eserler yarışmadan diskalifiye edilecektir.

10. Organizatörler ve jüri üyeleri yarışmaya katılamazlar.

11. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Organizatörlerin yarışmaya katıldıkları için katılımcılara herhangi bir tazminat verme zorunluluğu yoktur.

12. Organizatörler yarışma kurallarına uygun olmayan dinî, ulusal veya ırksal konularda saldırgan buldukları, cinsiyet ayrımı gözeten, insan hakları, ahlaka aykırı veya saldırgan olduğunu düşündükleri eserleri reddetme haklarını saklı tutarlar.

13. Son başvuru tarihinden sonra kayıt kabul edilmeyecektir.

14. Seçilen eserler sergilenecektir. Orijinal eserler proje sonunda istek üzerine sahiplerine teslim edilebilir. Katılımcılar eserlerini belirlenen adresten teslim almakla yükümlüdür.

15. Ancak AB Bilgi Merkezi, kazanan eserleri (finalistler ve her bir kategoride dereceye girenler) aşağıdaki amaçlarla kullanma hakkına sahiptir:
– Eseri çoğaltmak ve yayınlamak (halka sunmak).
– Eseri sergilemek ve göstermek.
– Eseri sergi kataloğunda sınırsız sayıda kopya halinde basmak.
– Eseri kitap formatında yayınlamak (grafik veya elektronik formatta). Bu çalışma esnasında başka kurumlarla birlikte çalışılabilir ve AB Bilgi Merkezi baskı ve kopya sayılarını daha sonra tayin etme hakkını saklı tutarlar.
– Eseri gazete, bülten, diğer reklam malzemeleri ve diğer promosyon etkinliklerinde kullanmak, ayrıca canlı yayında veya başka bir şekilde basın aracılığıyla yayınlama hakkı.
– Web sitelerinde halka sunmak
– Eseri halka açık bir yerde sergilemek.
– Tanıtım amaçlı olarak kazananların isim ve fotoğraflarının yayınlanması.
– Genel tanıtım ve sergi için sanatçının eser hakkında yazdığı tanımı redakte etme hakkı.

16. Çizimler ve fotoğraflar oluşturulacak 2 ayrı panel tarafından değerlendirilecektir. Spesifik olarak çizimler, 2 sanat eğitmeni, Avrupa Komisyonu’ndan bir temsilci, AB Koordinasyon Merkezi ve AB Bilgi Merkezi’nden birer temsilci, fotoğraflar ise 2 fotoğraf sanatçısı, Avrupa Komisyonu’ndan bir temsilci, AB Koordinasyon Merkezi ve AB Bilgi Merkezi’nden birer temsilci tarafından oluşturulacak panel tarafından değerlendirilecektir.

17. Her kategoriden 3 kişiye (bir finalist ve sonraki en iyi 2 kişi), sunulan eserler arasında yapılacak olan değerlendirmeden sonra ödül verilecektir. Bu sanatçılara sergide özel bir yer ayırılacak, özel tanıtım yapılacak ve kendilerine ödül verilecektir.

18. Jürinin kararı nihai olacaktır.

19. Kazananlara e-posta yoluyla sonuçlar iletilecek ve isimler basın aracılığıyla duyurulacaktır.

20. Jürinin yarışma kurallarına uygun olduğunu düşündüğü tüm eserler sergide yer alacaktır.

21. Tüm eserlerin aşağıdaki adrese gönderilmesi gerekmektedir: AB Bilgi Merkezi 11A Hasene Ilgaz Sokak, Köşklüçiftlik – Lefkoşa

Son Katılım Tarihi: 18 Haziran 2015

Bu proje AB tarafından finanse edilmekte Particip GmbH konsorsiyumu tarafından yürütülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.