ÇİÇEKLİ BİTKİLER VE ARILARIN ROLÜ

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
ÇİÇEKLİ BİTKİNİN YAPISINI ,TOZLAŞMA OLAYINI VE BUNA KATKIDA BULUNAN ARILARIN ROLÜNÜ KAVRAYABİLME. DOĞADAKİ DENGEYİ VE CANLILAR ARASINDAKİ UYUMU KAVRAYABİLME.

PROJE HEDEFİ:
1.ÇİÇEKLİ BİTKİNİN YAPISINI KAVRAMA 2.TOZLAŞMA OLAYINI ÖĞRENME 3.ARILARIN TOZLAŞMADAKİ ROLÜNÜ GÖRMEK 4.DOĞADAKİ DENGEYİ VE CANLILAR ARASINDAKİ UYUMU GÖRME

PROJE ÖZETİ:
ÇEŞİTLİ MALZEMELER KULLANILARAK BÜYÜK BİR ÇİÇEK MAKETİ VE ARI KOSTÜMÜ HAZIRLANMIŞTIR. HAZIRLANAN MAKETİN İÇERİSİNE YALDIZ SÜRÜLEREK ŞEKERLER YERLEŞTİRİLDİ.ARI KOSTÜMÜ GİYEN ÇOCUKLAR ŞEKER ALMAK İÇİN ÇİÇEĞİN İÇERİSİNE GİRERLER VE ÇIKTIKLARINDA ÜZERLERİNE YALDIZLAR SÜRÜLMÜŞTÜR.BÖYLECE ARILARIN BESİN ALMAK İÇİN BİR ÇİÇEKTEN DİĞERİNE GEÇERKEN POLEN TAŞIDIĞINI DAHA İYİ KAVRAYABİLMİŞTİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
KULLANILAN MATERYAL:KUMAŞ , TEL , İĞNE , İPLİK , MAKAS , PLASTİK KOVA , ŞEKER , YALDIZ.ÖNCELİKLE KARTONA BÜYÜK BİR ÇİÇEK KALIBI ÇIKARTILDI.BU KALIP KULLANILARAK KUMAŞTAN BİR ÇİÇEK PARÇALARI KESİLEREK DİKİLDİ.TEL VE PLASTİK KOVA VE KUMAŞ ÇİÇEK PARÇALARI KULLANILARAK BÜYÜK BİR ÇİÇEK MAKETİ YAPILDI.İÇERİSİNE YALDIZ SÜRÜLDÜ.TOHUM TASLAĞINA ŞEKERLER KONULDU.ARI KOSTÜMÜ DİKİLDİ.ÇOCUKLAR ARI KOSTÜMÜ GİYEREK ÇİÇEK İÇERİSİNE ŞEKER ALMAK İÇİN GİRERLER ÇIKTIKLARINDA ÜZERLERİNE POLEN GÖREVİ GÖREN YALDIZLAR SÜRÜLMÜŞTÜR.BÖYLECE ARILARIN BESİN ALMAK İÇİN BİR ÇİÇEKTEN DİĞERİNE GEZERKEN BERABERİNDE POLEN TAŞIDIĞINI VE BÖYLECE ÇİÇEKLİ BİTKİLERİN ÜREMESİNE ÖNEMLİ KATKIDA BULUNDUĞUNU YAPARAK VE YAŞAYARAK ÖĞRENMİŞ OLUR.