Çevreci Bank

Projenin Adı : Çevreci Bank

Projenin Amacı : Tüketimin aşırı derecede arttığı bu yüzyılda insanlar bir çok sorunla karşı karşıyalar. Bu sorunların en önemlilerinden birisi şüphesiz “Çevre Kirliliği” dir. Bundan hareketle parklardaki çevre kirliliğine bir çözüm için bu projeyi tasarladık. Amacımız parkların kirlenmesini önlemek ve parklarda toplanan çöplerin değerlendirilmesini kolaylaştırmak.

Özet : Amaçlarımız doğrultusunda bankın altına bir çöp mekanizması yerleştirdik. Bu çöplerin mekanizmadan verilen su ile parkın altındaki kanalizasyona gitmesini sağladık. Çöpler kanalizasyon sistemiyle tek bir merkeze toplanıp orada ızgara ile sudan ayrıştırıldıktan sonra değerlendirilmeye götürülecektir. Su ise filtre ile arıtıldıktan sonra tekrar kullanılmak üzere sisteme pompalanabilir ya da çimleri sulama da kullanılabilir.

            Sonuç olarak artık bankların önleri çöp olmayacak, çöp toplamakla görevli kişiler yerleri süpürmek yerine sadece büyük çöpleri toplayacak. Proje bundan sonra yapılacak parklarda uygulanabilecek düzeyde. Hayata geçirilmesi kolay ve Türkiye gibi bir

ülke için maliyeti fazla zorlayıcı değil.

Proje Yürütücüleri : Hasan ESEN

                                         Sinan KAYAR

                                         Selçuk ÖRDEK

                                         Mahmut TUFAN