CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR HÜCRELERİMİZİ BOZUYOR

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
MAGNETİK ETKİ ALANINDA KALAN CANLILARIN HÜCRE YAPISININ DEĞİŞTİĞİNİ GÖSREREREK FAZLA BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU KULLANIMININ ZARARLARINI GÖSTERMEK.

PROJE HEDEFİ:
SON YÜZYILLARDA TEKNOLOJİK GELİŞMELERE BAĞLI OLARAK CANLILAR PEK ÇOK MAGNETİK ALANA MAZUR KALARAK ZARAR GÖRDÜKLERİNİ GÖSTERİP, BU ARAÇLARI DAHA BİLİNÇLİ KULLANMALARINI SAĞLAYABİLMEK.

PROJE ÖZETİ:
MAGNETİK ALANIN HÜCRE YAPISINI BOZDUĞUNU GÖSTERMEK. MANYETİK ALANIN ETKİ ETMEDİĞİ BİTKİ HÜCRELERİ İNCELENDİĞİNDE, KLOROFİLLERİN HÜCRE İÇİNDE DAĞINIK OLARAK BULUNDUĞU GÖZLENMİŞ, MANYETİK ALANA MARUZ KALAN BİTKİ HÜCRELERİNDE KLOROFİLLERİN İSE HÜCRENİN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDE ÖBEK ÖBEK TOPLANDIKLARI GÖRÜLMÜŞTÜR. FAZLA CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR KULLANIMININ SONUÇLARIGÖSTERİLMEKTEDİR

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
AKVARYUM BİTKİLERİ, 6 AYRI TEST TÜPÜNE YERLEŞTİRİLİR VE İÇLERİ SU İLE DOLDURULUR. GRUP 1 -3 DEKİ TÜPLERİN ETRAFINA ARTAN SARIM SAYISINDA ELEKTRİK KABLOLARI SARILARAK MANYETİK ALANA MARUZ KALMALARI SAĞLANDI. GRUP 4 BİLGİSAYAR YANINDA, GRUP 5 DE CEP TELEFONUNUN YANINDA BÜYÜTÜLEREK MANYETİK ALANA MARUZ KALMALARI SAĞLANDI. 6. GRUP İSE BİZİM KONTROL GRUBUMUZDUR VE KESİNLİKLE MANYETİK ALANDAN ETKİLENMEMELERİ İÇİN DÜZENEKTEN UZAK BAŞKA BİR YERE YERLEŞTİRİLDİ. TEST TÜPLERİNİN ETRAFINA SARILAN TELLERDEN BELLİ BİR SÜRE ELEKTRİK AKIMI GEÇİRİLİR.BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU YANINDAKİ BİTKİLERDE BİR SÜRE MANYETİK ALANDAN ETKİLENMELERİ SAĞLANDI..BÖYLELİKLE ELODEA BİTKİ HÜCRELERİNİN MANYETİK ALAN İÇİNDE KALMALARI SAĞLANDI VE HÜCRE YAPILARI MİKROSKOP ALTINDA İNCELENDİ. FOTOĞRAF MAKİNASI YARDIMI İLE GÖRÜNTÜLERİN FOTOĞRAFLARI ÇEKİLDİ. FAZLA BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU KULLANAN ÇOCUKLARA BİLİNÇ KAZANDIRMAK. KONU İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPAN www.ceptelefonu.com www.sagliksayfam.com,ve ÇEŞİTLİ GAZETELERDEN YARARLANILDI. RESİMDE MAGNETİK ALANDA BOZULMUŞ HÜCRE GÖRÜLMEKTEDİR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin