BURSA BİLİMLE ŞENLENDİ

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN BİLİM ŞENLİĞİ’NDE KÜÇÜK MUCİTLER, HÜNERLERİNİ BURSALILARA SERGİLEME İMKANI BULDU.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TÜRKİYE’NİN ARTIK HEDEFLERİ OLAN BİR ÜLKE OLDUĞUNU HATIRLATARAK, 2023 TÜRKİYE’SİNDE YENİ TASARIMLARA İMZA ATACAK GENÇLERE DE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Bilim Şenliği’nde küçük mucitler, hünerlerini Bursalılara sergileme imkanı buldu.

Türkiye’ye örnek bir Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni Bursa’ya kazandırma yönündeki çalışmalara hız veren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da bilim ve teknolojiye yönelik altyapıyı hazırlamak amacıyla önemli bir şenliğe ev sahipliği yaptı. Daha önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilköğretim okulları arasında düzenlenen Bilim Şenliği, bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla tüm Bursa’ya açıldı. Merinos Parkı’nda düzenlenen şenliğe, ilköğretim okullarının yanında meslek liseleri, üniversiteler, akademisyenler, firmalar ve isteyen her mucit katılma imkanı buldu. Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarına ait 5 mesleki yönlendirme ve Atölye çadırının yanında parkta yer alan stantlarda 100’ün üzerinde proje sergilendi. Bunun yanında maç yapan robotlar, sumo robotlar ve çizgi izleyen robotlar da şenliğin en ilgi çeken gösterileri arasında yer aldı.

İdealist gençlik en büyük hedefimiz
Şenliğin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin artık hedefleri olan bir ülke olduğunu, bu hedefe de milletçe adım adım ilerlendiğini söyledi. Türkiye’nin ileri ülkeler seviyesine ulaşması için herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde yapması gerektiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Özellikle 2023 Türkiye’sinde yeni tasarımlara imza atacak gençlere de önemli görevler düşüyor. Biz gençlerimizin idealist, üretken, birikimli olmasını istiyoruz. Bunun için de yerel yöneticiler olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bursa markalarıyla ünlü bir kent. Yeni tasarımlar, marka yönetimi ve icatlarla şehrimize yeni markalar kazandırmak hepimizin görevi. Bu şenlikte de en güzel çalışmaları Bursalılarla buluşturmuş oluyoruz. Gençlerin ufkunu açacak bir şenliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Gelişme için teknolojide ilerleme şart
Bursa Valisi Şahabettin Harput da bilim ve teknoloji alanında gelişmeyen ülkelerin ilerlemesinin mümkün olmadığını söyledi. Şenliğe katılan öğrencilere seslenen Vali Harput, “Özellikle bu çağlarda, öğretmenlerinizin yol göstericiliğinde kabiliyetlerinizi kullanarak güzel çalışmalara imza atacağınıza inanıyorum. Unutmayın sizin geliştireceğiz bir icat, hem insan hayatını kolaylaştıracak hem de imaj ve itibarını güçlendirecektir” diye konuştu. Vali Harput, şenlik boyunca özel başarı gösteren çocukları ve öğretmenlerini de ilin valisi olarak ödüllendirmek istediğini de sözlerine ekledi.
Şenliğe katılan Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk de bilim insanlarının araştırmalara gözlemle başladığını belirterek, “Her şeyi merak edin. Merak soru sormayı ve araştırma yapmayı sağlar. Lütfen başımıza yeni icatlar çıkarın” dedi.
İl Milli Eğitil Müdürü Atilla Gülsar da 3 yıldır okullar arasında düzenlediklerini Bilim Şenliği’nin ufkunu genişleterek tüm Bursa’ya açmaya imkan sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.
Açılış törenin ardından stantları gezen protokol üyeleri, sumo robotlar, çizgi izleyen robotlar ve maç yapan robotların gösterilerini izledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin