Bu Projede Geleceğin Şairleri Yetişiyor

eTwinning projesi
eTwinning projesi

BU PROJEDE GELECEĞİN ŞAİRLERİ YETİŞİYOR

Kuruculuğunu Ataşehir Ali Nihad Tarlan İlkokulundan Dr. Serap ÇİMŞİR ile Eyüpsultan Tantavi İlkokulundan Mahmure Söğüt’ün üstlendiği ARKADAŞIM BİR ŞAİR adlı eTwinning projesi üç ilçeden on öğretmenin katılımıyla etkinliklerine devam etmektedir.

Yoğun ilginin olduğu projeye Ali Nihad Tarlan İlkokulundan Seçil KIRAL, Eyupsultan Tantavi İlkokulundan Rıdvan ODACIL ve Kübra SERTKAYA, Ümraniye Bilge Soyak İlkokulundan Gülten CELEP, Büşra ERGÜN EVREN, Canan ÇALIŞKAN, Vasfiye Ferah EMRE ve Özlem ÖZKAN çalışmalarıyla yer almaktadır. Projede farklı okullardan yaklaşık yüz elli öğrenci webinarlarla buluşmakta ve işbirlikli çalışmanın keyfini yaşamaktadır. Projede hem öğretmenler hem öğrenciler pek çok web 2.0 aracını da kullanarak dijital becerilerini geliştirmektedir. Projede ünlü şairlerden eserlerle şiir dinletisi yer almaktadır. Öğrencilerin şiir yazmaları duygu ve düşüncelerini şiir yoluyla ifade etmelerini sağlamak projenin önemli kazanımlarındandır. Projede Gülten CELEP “haiku” şiir yazma eğitimi vermektedir. Yazılan şiirler e-book olarak yayınlanmaktadır. Öğrencilerin kendi şiirlerini yazmaları şüphesiz yaratıcı düşünme becerisini de geliştirir. Öğrencilerin daha ilkokul çağında böyle faydalı projede yer almaları duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimleri için oldukça önemlidir.

Projenin en gözde çalışması eğitimci, yazar ve şair olan Yusuf ASAL ile gerçekleştirilecek Öğrenci-Şair Buluşması webinarıdır. Yusuf ASAL, Altın Turaç ödüllerinde 2012 yılında yılın en iyi yazarı seçilmiştir. Eserlerinde şiirlere de yer veren ASAL webinarda öğrencilere şiir yazma tekniklerini paylaşacaktır. Bu muhteşem programın öğrencilerin şair olmaya yönelik tutumlarına büyük katkı sağlaması ve yazma becerilerine olumlu etki etmesi amaçlanmaktadır.