Bu Benim Eserim Erzurum Bölgesi

“Bu Benim Eserim” adlı proje yarışması kapsamında “6. İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışması Bölge Sergisi” Erzurum’da bugün açıldı. Öğretmen Evi salonunda gerçekleşen sergiye 10 ilden öğrencilerin hazırladıkları 54 proje sergilenmeye başlandı. Bölgeden 10 ilin katılımıyla gerçekleştirilen Bölge Sergisi’nde, ilköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan projelerin birincilik için yarışacaklarını belirten Bölge Koordinatörü Yakup Bilecan,

Erzurum’un, söz konusu yarışmada 6 projeyle temsil edildiğini kaydetti. Bölge Sergisi için Matematik alanında 267, Fen Bilgisi dalında ise 422 projeyle başvuruda bulunulduğunu anlatan Bilecan, ilk değerlendirmenin ardından Bilim Kurulu’na 77 Matematik, 69 Fen Bilgisi projesinin gönderildiğini bildirdi.

Bilim Kurulu’nca yapılan ikinci değerlendirmenin ardından Matematik dalındaki projelerin 26’ya, Fen Bilgisi dalındaki projelerin de, 28’e düşürüldüğünü dile getiren Bilecan, “Bilim Kurulu’nun değerlendirmesinden çıkan projeler, Bölge Sergisine temsil hakkı kazanan projeler olmuştur. Bu çalışmalar içerisinde Erzurum’a ait 6 proje bulunuyor” diye konuştu.

“Bu Benim Eserim” adlı Proje Yarışması’nın bölge sergisine Ardahan’dan 6, Artvin’den 11, Bayburt’tan 1, Erzincan’dan 5, Erzurum’dan 6, Gümüşhane’den 6, Iğdır’dan 6, Kars’tan 4, Rize’den 4 ve Trabzon’dan 5 projenin katıldığını vurgulayan Bölge Koordinatörü Yakup Bilecan, 12 ile 13 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan yarışmada dereceye giren öğrencilerin, ödüllerini 14 Nisan’da alacaklarını belirtti.

Bölge Sergisi’nden dereceyle çıkacak olan 6 proje, 10 ile 11 Mayıs’ta bölgeyi temsilen Ankara’daki final yarışmasına katılacak.

ÖĞRENCİLERDEN HIRSIZLARA VE CAM SİLMEKTE ZORLANAN HANIMLARA YÖNELİK PROJE

Öğrenciler tarafından hazırlanan 54 proje bugün ve yarın Öğretmen Evi’nde sergilenirken Trabzon ve Ardahan’dan yarışmaya katılan öğrencilerin hırsızlık olaylarına karşı ve cam silmekte zorlanan hanımlara yönelik hazırladıkları iki proje dikkat çekti.

Ardahan 100. Yıl İlköğretim Okulu’ndan Büşra Yılmaz’ın danışman hocası Mehmet Yıldız nezaretinde hazırladığı “Sıkıysa Soy” adlı projede hırsızlara adeta gözdağı veriliyor. Hırsızlık olaylarının engellenmesinde faydalı olabilecek projesini anlatan Büşra Yılmaz, “Bu projede amaç tüm yasalarca ve tüm dinlerde günah olan hırsızlık eylemini bir nebze engellemek ve vazgeçirmektir. Tasarımında bu projenin katkıları; mal ve can güvenliğinizi korumaya almak, hırsızlık oranı azalacak, cüzi miktarda bir ücretle

evinizi korumaya alacaksınız ve polis memurları hırsız yakalamak için daha az uğraşacak” dedi.

Büşra Yılmaz, projesinde kapıya takılan sensörün hırsızları gördüğünü ve alarm verdiğini, eski fotoğraf makinasından çıkarılan flaşın elektronik düzenek sayesinde şok etkisi yaptığını bu şekilde hırsızlara karşı tedbir alındığını kaydetti.

Trabzon Beşikdüzü Şehit Öğretmen Gürhan Yardım İlköğretim Okulu’ndan katılan Ayşenur Bebek ve Taylan Demirci isimli öğrenciler de danışman hocaları Sidal İlbay Akın nezaretinde yaptıkları “Sağlıklı camsiklet” projesi sayesinde artık hanımların cam silmekte düşme tehlikesi yaşamayacaklarını belirttiler. İcat ettikleri camsiklet sayesinde hem spor yapıp hem de kitap okuyarak kadınların camları kolayca silebileceklerini ifade eden öğrenciler, “Bu buluşumuz sayesinde artık hanımlar için cam silmek tehlikeli

olmaktan çıkacak.