Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 2

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 1

Isothecium Sp. Cinsine Ait Karayosunu Özütü İlaveli Yenilebilir Filmlerin Araştırılması

Projenin Amacı: Bu projenin amacı karayosunu özütü ilaveli yenilebilir filmlerin besinlerin raf ömrü üzerine etkilerini araştırmaktır.

Kullanılan Yöntem ve İşlemler: Araştırmanın materyalini kullanılan Isothecium sp. cinsine ait karayosunu örnekleri Amasya Yassıçal-Devret tepe yamaçlarından toplanmış ve tayin ettirilmiştir. Örnekler laboratuvara getirilerek steril şartlarda parçalanarak kloroform içerisinde soxhlet cihazına yerleştirerek 24 saat ekstraksiyona tabi tutulmuştur. Hazırlanan bu ekstraklar ile karayosunun antimikrobiyal etkisinin olup olmadığı denenmiştir. Sığır jelatini kaynaklı karayosunu özütü ilaveli filmin hazırlanışında 10 gr sığır jelatini steril koşullarda 100 mİ saf su ile içerisinde çözdürüldükten sonra gliserol ile özütü çıkarılan karayosunu %5 oranında ilave edilmiştir. Elde edilen çözeltiden oluşturulan film ile domates, biber ve kabak, kaşar peyniri, tavuketi daldırma yöntemi ile kaplanmıştır. Hiçbir uygulama yapılmadan, sadece yenilebilir film kaplama ve karayosunu özütlü yenilebilir film kaplama kontrol grupları ve deney gruplan oluşturulmuştur. Hazırlanan örnekler buzdolabında +4 C de bekletilmiş ve bozulma süreleri (gün) kaydedilmiştir.

Gözlemler/Veriler/Bulgular: İşlenmemiş tavuk eti, kaşar peyniri, soyulmuş balkabağı ve domatesin yine karayosunu özütlü yenilebilir film kaplama bozulma süresi kontrol grubu ve yenilebilir film kaplama süresinden daha uzun bulunmuştur. Karayosunu özütünün antimikrobiyal etkisinin olduğu disk zon çaplarından tespit edilmiştir.

Sonuçlar: Özellikle son yıllarda kimyevi madde içeren raf ömrünü uzatmaya yönelik uygulamalar insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bunun önlenebilmesi için doğal yollardan elde edilen raf ömrünü uzatacak maddeler kullanılması insan sağlığı için faydalı olacaktır.

Pek çok antimikrobiyal madde içeren yenilebilir film kaplamalarının raf ömrünü uzatması yönünde çalışmalar vardır. Karayosunu özütü ile yapılan denemelerde raf ömrünün uzadığı tespit edilmiştir. Doğada oldukça yaygın olan 10000 den fazla karayosunu türü araştırılarak yenilebilir film kaplamalarında kullanılabilinir.

AMASYA BİLİM VE SANAT MERKEZİ

Danışman: Dr.D. Duygu Kılıç

Proje Öğrencileri
AYŞE KARATAŞ
VOLKAN FERAHOGLU