Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 13

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 13

Zirai İlaçlara Alternatif Capsicum sp. Ekstratı Kullanarak Mikro, Makro Parazitlere ve İnsektisitlere Karşı Mücadele

Projenin Adı: Zirai İlaçlara Alternatif Capsicum sp. Ekstratı Kullanarak Mikro, Makro Parazitlere ve İnsektisitlere Karşı Mücadele

Deneyin Amacı: Tarımda zirai ilaçların kullanılmasına bağlı olarak soframıza birçok zehir içeren besin gelmektedir. Tarımda kullanılan insektisitler çok az yararının yanında birçok zararı vardır. Bu etkilerden bazıları; yararlı kelebekleri ve arıları yok etmesi, tabiatta uzun sure çözünmeden kirliliğe neden olması, besin zincirinin üst gruplarındaki canlıları etkilemesi ve zararlı böceklerin kullanılan bu insektisitlere karşı bağışıklık geliştirerek her seferinde bizi daha fazla doz kullanmaya zorlamasıdır. Bu durum tarımda doğal ve zehir içermeyen maddeler kullanmayı zorunlu hale getirmektedir. Biyolojik mücadeleler gibi zararsız yöntemler geliştirilebilir ve doğaya zarar vermeden kullanılabilir.

Kullanılan Yöntem ve İşlemler: Biz çalışmamızda insektisitlere alternatif bir çözüm yolu geliştirdik. Ekstratımız kullanılarak zararlı canlıları yok etmeye çalıştık. Bu ekstratın makro ve mikro parazitler üzerinde etkili olup olmayacağını gözlemlemek için acı biber örneklerini sıvı haline getirdik. Bahçe bitkileri, küfler ve bakteriler üzerinde deney ve kontrol grupları oluşturarak ozütün etkisini ölçmeye çalıştık.

Gözlemler ve Deneyler:

Yaptığımız gözlem ve deneyler:

  • Bahçe bitkileri yetiştirilmesinde insektıstlere alternatif olarak kullanılabildiği,
  • Bahçe bitkileri üzerinde uygulanan yöntem laboratuvar ortamında tekrarlanarak ekstratın etkinliği ispatlandı.
  • Ekstratımız bakteri ve küf kültür ortamında uygulanarak bu canlıların üremesine etkisi

Sonuçlar: Insektısit ya da pestisit olarak bilinen tarımsal ilaçlar kullanılmadan alternatif çözüm yolları üretilerek doğaya ve insana zararlı etkisi olmayan bir yöntem geliştirdik.

İSTANBUL ŞEHREMİNİ ANADOLU LİSESİ
Danışman: Ahmet Çakıl

Proje Öğrencileri
İREM YILDIRIM
ONUR ÖZTEKİN