BİTKİLERİM ÖLMESİN

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ: İSTANBUL / ÜMRANİY

OKUL ADI: Özel Eyüboğlu Çamlıca İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Kıvanç Cevizci

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Talin Tüzüntürk

PROJE AMACI:
ASİT YAĞMURLARININ BİTKİLERİN YETİŞTİĞİ TOPRAĞA VERDİĞİ ZARARIN ETKİSİNİ DOĞAL MADDELERLE EN AZA İNDİRGEMEK, ASİT YAĞMURLARININ ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARLI ETKENLERİN ORTADAN KALKMASI İLE İLGİLİ OLARAK ÇEVREMİZİ BİLİNÇLENDİRMEK.

PROJE HEDEFİ:
İNSAN, BİTKİ SAĞLIĞI VE TARİHİ YAPILARI ETKİLEYEN ASİT YAĞMURLARININ GETİRDİĞİ SONUÇLARA OLUMLU KATKIMIZIN OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİ İLE ÇEVREMİZİN DİKKATİNİ ÇEKMEK. KONU İLE İLGİLİ OLARAK KİREÇ TAŞI VE ODUN KÜLÜ GİBİ HEM DOĞADAN HEM DE ATIK MADDELERDEN YARARLANILABİLECEĞİNİ GÖSTERMEK, BU ANLAMDA ÜLKE TARIM VE EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNMAK.

PROJE ÖZETİ:
AYNI ORTAMDA TUTULAN ÇEŞİTLİ BİTKİLER DOĞALA YAKIN ASİT ETKİSİ ALTINDA BIRAKILMIŞ, SONUÇLAR KONTROL GRUPLARIYLA KIYASLANMIŞ, BELİRLİ ORANLARDA İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ TAHMİN EDİLEN DOĞAL MALZEMELER SAPTANIP İLAVE EDİLEREK GELİŞMEYE BIRAKILMIŞTIR. SONUÇLAR TABLO VE GRAFİK OLARAK ÇALIŞILMIŞ VE YORUMLANMIŞTIR. BU ÇALIŞMANIN BİLİMSEL DAYANAKTA OLMASI İÇİN KULLANILAN ODUN KÜLÜ, ANALİZ EDİLMEK ÜZERE TÜBİTAK LABORATUVARINA TAHLİL AMAÇLI OLARAK GÖNDERİLMİŞTİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
GÜNÜMÜZDE, İNSANLARIN SEBEP OLDUĞU ÇEVRE KİRLİLİĞİ NE YAZIK Kİ EVRENSEL BOYUTLARA ULAŞMIŞTIR. EV VE İŞYERLERİNİN YAKITLARINDAN ÇIKAN BACA GAZLARI, ARAÇLARDAN SALINAN EGZOS GAZLARI KİRLİLİĞE SEBEP OLMAKTA, BU GAZLAR HAVADAKİ SU BUHARIYLA VEYA YAĞMUR SUYUYLA BİRLEŞİNCE ÇEŞİTLİ ASİT YAĞMURLARINI OLUŞTURMAKTADIR. PROJEDE CHAMOMİLLA RECUTİTA VE VİOLA TRİCOLOR BİTKİLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞILMIŞ, SEYRELTİK SÜLFÜRİK ASİT ÇÖZELTİSİ, KİREÇTAŞI, ODUN KÜLÜ BELİRLİ ORANLARDA KONTROLLÜ OLARAK HAFTADA BİR ÖLÇÜM ALACAK ŞEKİLDE KULLANILMIŞTIR. 01-30 EYLÜL 2008 ASİT, BAZ, NÖTÜRLEŞME, ASİTLİK DERECESİ, KİMYASAL TEPKİMELER GİBİ ANAHTAR KAVRAMLAR ÜZERİNE KAYNAK TARAMASI YAPILDI. 01 EKİM2008-01 OCAK 2009 BİTKİLERLE KONTROLLÜ DENEY VE GÖZLEM UYGULAMASI YAPILDI. ELDE EDİLEN VERİLERE DAYANARAK, ASİT YAĞMURUNUN HER İKİ TÜR BİTKİDE ZARAR VERİCİ ETKİSİ GÖRÜLMÜŞ, KİREÇ TAŞININ VE ODUN KÜLÜNÜN ASİTİ NÖTRLEYİCİ YÖNDE KULLANILMASINDA İSE BİTKİLERİN GELİŞİMİNDE OLUMLU ETKİNİN OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR. ANADOLU?DA BOLCA BULUNAN KİREÇ TAŞI GİBİ DÜŞÜK MALİYETLİ VE ODUN KÜLÜ GİBİ ATIK MADDELERİN KULLANILMASININ TARIM ALANINDA ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYABİLECEĞİ, FARKLI MADDELERLE DE DENEYEREK TOPRAĞIN BU ANLAMDA KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM GETİRİLEBİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. BÜTÇE 400 TL DİR. KAYNAKÇA: GÜVENDER YAYINLARI, 8. SINIF TEK KİTAP(SAYFA 499-502) İLKÖĞRETİM FEN BİLGİSİ YARDIMCI KİTAP- TURGUT SEZGİNLER(SAYFA 15-22)TAŞ YAYINLARI KİMYA -BAYRAM ÇAKIR, TAYFUN SÖZEREN, FUAT ERTUĞRUL(SAYFA405-427)ZAFER YAYINLARI HTTP://SİFALİBİTKİ.HEKİMCE.COM/?BİTKİ=VİOLA HTTP://WWW.DOGALTEDAVİ.NET/SİFALİ-BİTKİLER-P-Z/4113-PAPATYA-KAMİLLE-CHAMOMİLLA-RECUTİTAL.HTML
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi