BİTKİ ZARARLILARIYLA ORGANİK SAVAŞ

Proje Adı:BİTKİ ZARARLILARIYLA ORGANİK SAVAŞ

Projenin Amacı:Seralarda ya da açıkta yetiştirdiğimiz bitkileri kurutan Kırmızı Örümcek ve Sera Beyaz Sineğini kimyasal ilaçlar kullanmadan yok etmek.Yapmış olduğumuz karışımı kullandığımızda hem zararlılardan kurtulmuş olacağız.Bu şekilde hem topragımız kimyasallarla kirlenmeyecek hem de yetiştirdiğimiz bitkiler kimyasallardan arınmış olacak.

Giriş:0.5 kg kekik bitkisi ,0.5 kg zakkum bitkisi ve 0.5 kg ardıç otu bitkisi (yöresel adı zimbit) yaprakları doğranıp bir kaba konur,üzerine 1 çay bardağı acı biber ilave edilir.Kaptaki ot seviyesine kadar kap su ile doldurulur ve kaynatılır.Kaynatılan karışım iki hafta süreyle beklemeye bırakılır.Bekleme süresi sonunda karışım süzülerek su posadan ayrılır.Karışım uygun kaplara konularak bitki zararlılarını yok etmek için kullanılır.

Sera Beyaz Sineği ve Kırmızı Örümceği,bitkinin yapraklarına yerleşir ve bitkinin öz suyunu emerek beslenirler ve bir süre sonra yapraklar sararır ve dökülür ve bitkide kurumaya neden olurlar.Seralarda yetişen sebze yada süs bitkilerinin yapraklarına yerleştiklerinde bitkilerin kurumasına neden olurlar.Yaptığımız karışımı fıs fıs şişelere konup yapraklar ilaçlandığında bitki zararlılarının yok edildiği görülmüştür.Ayrıca yaptığımız karışımın patates bitkisinin dibine döküldüğünde patates kurtlarını öldürdüğü de görülmüştür.

Not:Karışım kaynatılırken çıkan gazın solunması tehlikelidir.

Kullanılan Yöntem:Yaşadığımız bölgenin sera bitkisi ya da açık sebze yetiştiriciliği yönünden gelişmiş bir bölge olması ve yetiştirilen bitkilere kullanılan kimyasalların bizi rahatsız etmesi üzerine bu projeyi düşündük.Köyümüzde araştırma yaptık.Topladığımız bilgilerden yola çıkarak elimizdeki projeyi gerçekleştirdik.

Proje Bütçesi:Yaşadığımız köyde kullandığımız bitkilerin hepsinin yetişmesinden dolayı proje bütçemizin herhangi bir tutarı olmamıştır.

ANTALYA GAZİPAŞA Karalar Hüseyinli Ortaokulu Karalar Köyü.Gazipaşa/ANTALYA BİYOLOJİ 2012087542 BİTKİ ZARARLILARIYLA ORGANİK SAVAŞ KADRIYE YÜKSEL REMZIYE ŞENOL SEVİNÇ ÇOBAN

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri