Bir E-twinning Projesinin Daha Sonuna Geldik: Çevre için Örnek Ol veya Örnek Al

Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan İncikzade Mustafa ve Emine Keleş Cumhuriyet Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Meliha Yılmaz tarafından oluşturulan E-twinning projesine birçok okul farklı şehirlerden dahil oldu: Karaman’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Trabzon’a, Trabzon’dan Hatay’a, Hatay’dan Burdur’a, Burdur’dan İzmir’e ve hatta Romanya’ya kadar…

Projemizde beş temel hedefimiz vardı ancak temel hedef “çevre bilinci kazandırmak”tı. Projeye İstanbul’dan katılan Özel Güneşli Sınav Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Burcu Solak proje hakkında şunları söylüyor: “Her ne kadar fen bilimleri dersinde çevre konularını işlesek de öğrencilerimiz bu projeye katılarak daha çok bilinçlendiler. Proje sayesinde okulumuzda sebze-meyve ekebildiğimiz küçük bir bahçemiz oldu. Öğrencilerimiz sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı davranmaya başladılar. Pandemi sürecinde dışarı çıkamasalar bile kapılarının önüne veya camlarının kenarlarına yiyecek ve su koyarak kedilerin, köpeklerin, kuşların beslenmelerine katkı sağladılar. Evlerindeki atıkların her birini “çöp” olarak nitelendirmemeyi, geri dönüşüme gönderebileceklerinin farkına vardılar. Enerjinin ne kadar önemli olduğunu ve enerjiyi korursak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayabileceğimizi fark ettiler. İşte bu yüzden, “Çevre için Örnek Ol veya Örnek Al”.

Projede olan 18 öğrencimizin görüşleri de bizim için önemliydi. Projede olan öğrencilerimizden Ülkü Nil K. “Bu projeye katıldığım için çok mutluyum. Bu proje bana hem hayvanlara karşı daha duyarlı olmamı sağladı, hem de bitki bakmayı öğretti. İyi ki bu projeye dahil olmuşum.” diyor. Projede olan bir başka öğrencimiz Sena Ş. “Bu proje benim için çok verimli oldu. COVID19 döneminde zamanımı verimli geçirmemi sağladı. Aynı zamanda yeni arkadaşlar edindim, uygulamalar edindim. Kendime proje başlangıcında çiçek aldım ve hala bakıyorum. Bu güzel projede emeği geçen herkese teşekkürler.” diye ekliyor. Projede olan diğer öğrencimiz Recep Akça K. ise “Proje çok eğlenceliydi. Hem eğlenerek çevre hakkında bilgiler öğrendim hem de internet ortamında birçok şey tasarladım. Hatta projenin logosu da bana ait. Teşekkürler E-twinning projesi.” diyor. Recep Akça’nın da dediği gibi, proje kapsamında öğrencilerimiz çevrimiçi eğitimlerin bel kemiği olan web 2.0 araçlarının da nasıl kullanılacağını öğrenerek kendilerinin teknolojik becerilerini de geliştirdiler.

Projenin kurucusu İncikzade Mustafa ve Emine Keleş Cumhuriyet Ortaokulu’dan Meliha Yılmaz’a ve öğrencilerine, proje ortaklarımızdan Trabzon Bener Cordan Ortaokulu’ndan Özlem Ayazoğlu ve öğrencilerine, Hatay 408 Evler Ortaokulu’ndan Selda Kayar ve öğrencilerine, Burdur Kızılkaya Ortaokulu’ndan Ayşegül Kılınç ve öğrencilerine, İzmir Sağancı Yunus Şahinkoç Ortaokulu’ndan Gamze Arslan ve öğrencilerine, İstanbul Özel Güneşli Sınav Ortaokulu’ndan Burcu Solak ve öğrencilerine teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin