Bilim ve Sanat Merkezlerinini Performans Belirleme Sınavı Başvuru İşlemleri

TC

İSTANBUL VALİLİĞİ

İSTANBUL BİLİM VE SANAT MERKEZİ ÖZEL VEYA ÜSTÜN YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİ TANILAMA SINAVI BAŞVURU SÜRECİ

 

2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı için Ataşehir-İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne sınavla 30 (Otuz) Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’ne de 80(Seksen) yeni öğrenci alınacaktır.

Yapılacak olan “Tanılama Sınavı” bilgi veya başarı ölçme aracı değildir. Kalıtsal  veya çevresel faktörlere bağlı kombinasyonlarla oluşmuş hazır bulunuşluk düzeyleri bakımından üst düzey performans gösterebilen; genel eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğü normal eğitim programlarının bilişsel ve duyuşsal açıdan kendilerini tatmin etmemesi nedeniyle farklılaştırılmış programlara ihtiyaç duyan bireyleri tarayarak belirleme sürecidir.

A) BAŞVURU KOŞULLARI

 1. İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi İçin :

İstanbul İli Anadolu Yakası’nda bulunan resmi veya özel ilköğretim okullarının          3. (Üçüncü) sınıfında eğitim görüyor olmak.

 1. Beşiktaş Bilim ve Sanat merkezi İçin:

İstanbul İli Avrupa Yakası’nda bulunan resmi veya özel ilköğretim okullarının     3.(Üçüncü) sınıfında eğitim görüyor olmak

B) BAŞVURU TARİHLERİ

 • Başvurular 23/02/2011 – 01/04/2011 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, son günün mesai bitimine kadar başvuru yapabileceklerdir.

 

C) BAŞVURUYU KİMLER YAPABİLİR?

 • Başvuruyu sınava girmesi öngörülen öğrencilerin sınıf öğretmenleri yapabilirler.

 

D) BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

 1. Sınav Ücreti İşlemleri:

 

1.1.Bireysel sınav ücreti işlemleri:

1.1.1.      İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için:

 • Sınava girecek her öğrenci için “Sınav ücreti” olan 25 TL Denizbank Moda şubesiİstanbul Bilim ve Sanat Merkezi Okul Aile Birliği 3140-2270349-352 No’lu Sınav Hesabı”na öğrencinin T.C. Kimlik Numarası belirtilerek yatırılacak.[1] ve banka dekontu, başvuru işlemlerini yapacak olan öğretmenlere teslim edilecektir.

 

1.1.2.      Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için:

 • Sınava girecek her öğrenci için “Sınav ücreti” olan 25 TL Denizbank Zincirlikuyu ŞubesiBeşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi 9142-4621250-354 No’lu (TR940013400000462125000005 IBAN No’lu Sınav Hesabı”na öğrencinin T.C. Kimlik Numarası belirtilerek yatırılacak.[2] ve banka dekontu, başvuru işlemlerini yapacak olan öğretmenlere teslim edilecektir.

 

1.2.Toplu sınav ücreti işlemleri:

 • Okullar, istemeleri halinde, sınava girecek öğrencilerin ücretlerini topluca yatırabileceklerdir. Bu işlem sırasında banka dekontunun açıklama kısmına; sınav ücreti yatırılan  öğrencilerin sayısı ile söz konusu  okulun adı ve “Kurum kodu” bilgileri mutlaka yazdırılacaktır.

 

 1. Elektronik Gözlem Formu Doldurma İşlemleri

 

2.1.İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için (Anadolu Yakası);

 • Başvuruyu yapacak olan sınıf öğretmenleri, İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nin, http://www.istanbulbilsem.k12.tr  adlı web sitesinin ana sayfasında bulunan başvuru linkinden veya http://basvuru.istanbulbilsem.k12.tr  adresini tıklayarak;

 

2.2.Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için (Avrupa Yakası);

 • Başvuruyu yapacak olan sınıf öğretmenleri, Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nin www.besiktasbilsem.k12.tr adlı web sitesinin ana sayfasında bulunan başvuru linkinden

 

başvuru paneline ulaşabilirler.

 • Başvuru panelindeki kullanıcı adı ve şifre bilgilerine okulların “kurum kodu” bilgilerinin girilmesi yeterlidir.
 •  Sisteme girildikten sonra “Üstün Yetenekli Çocuğun Özellikleri” adlı yazının okunması önemle tavsiye edilir. Bu yazının okunduğuna dair “tik”in konmasının ardından “Başvuru formunu indir” butonu tıklanarak 53 Maddeden oluşan elektronik gözlem formu eksiksiz olarak doldurulduktan sonra “Gönder” butonuna basılarak başvuru işlemi tamamlanır.

 

E) SINAV

 1. Sınav Giriş Belgesi

 

Sınava girecek her öğrenci başvuru panelinden indireceği bir “Sınav Giriş Belgesi” ile sınava girebilecektir. Bu belgede Adaya ait kimlik bilgileri ile sınav yeri, sınav tarihi, sınav saati bilgileri bulunacaktır.

      2. Sınav Süreci

      Tanılama sınavı iki aşamadan oluşmaktadır.

 Birinci aşamada aday öğrenciler; ikametlerine yakın sınav merkezlerinde grup testine alınacaklardır.

Bu test sonucunda İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuran öğrenciler arasından başarılı olan 90 öğrenci ikinci aşamada İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nde;

Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuran öğrenciler arasında başarılı olan 240 Öğrenci de Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nde -bireysel olarak- yapılacak “Zihinsel Performans Testi”ne çağrılacaklardır.

F) SONUÇLARIN DUYURULMASI

      Birinci aşamada yapılacak grup testi sonuçları, Ataşehir-İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nin            http://www.istanbulbilsem.k12.tr ve Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nin http://www.besiktasbilsem.k12.tr  adlı web sitelerinden ilgili link tıklanarak açılan panele aday öğrenciye ait TC Kimlik Numarasıyla girilerek öğrenilebilecektir. Grup tanılama sınav sonuç kısmında adayın 2. Aşamaya geçip geçemediği görülecek ve puan belirtilmeyecektir.

 İkinci aşamaya hak kazanan öğrencilere söz konusu panelde İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi ve Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nde ayrı ayrı yapılacak olan “Zihinsel Performans Testi” için hangi gün ve saate randevu verildiği görülecektir.

İkinci aşama sınavının alan uzmanları tarafından tamamlanmasının ardından oluşan puan sıralaması İl Sınav Komisyonu tarafından MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne sunularak İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi(Anadolu Yakası) ve Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi(Avrupa Yakası) kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilere ait sınav sonuçları, Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilip kesin kontenjanın  onaylanmasının ardından 2011 Yılı Ağustos Ayı sonunda açıklanacaktır.

     G) SINAVA İTİRAZ

            Sınava itiraz, sonuçların açıklandığı tarihi takip eden ilk 7 gün içinde yapılabilir. İtirazlar Tanılama Komisyonu tarafından değerlendirilerek yasal süresi içinde dilekçe sahibine bildirilecektir. Sınava yapılan itirazlarda, evrakın aslı veya fotokopisi yargı organları dışında aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez veya verilmez.

 

 H) KAYIT İŞLEMLERİ

            Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından söz konusu merkezlere kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerimizin kesin kayıt işlemleri, 05 Eylül-30 Eylül 2011 tarihleri arasında, randevu usulüyle yapılacaktır.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İSTANBUL İL SINAV YÜRÜTME KURULU

İLETİŞİM

İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

  0212 455 04 00-99      0212 455 06 80 – 0212 455 0681 –  0212 455 0694
  0 212 528 10 54  –  0212 519 34 79
  ozelkalem34@meb.gov.tr, istanbulmem@meb.gov.tr, ozelegitim34@meb.gov.tr
  http://istanbul.meb.gov.tr,

 

ADRES: Ankara Cad. No: 2 Cağaloğlu Fatih/İstanbul

İSTANBUL BİLİM VE SANAT MERKEZİ

   0216   455 28 43

   0216  455 28 42

   bilgi@istanbulbilsem.k12.tr

       eyuphelvaci@istanbulbilsem.k12.tr

       veli.ozcelik@hotmail.com

       tolun.burak@yahoo.com

   http://www.istanbulbilsem.k12.tr

ADRES: Meriç Caddesi 6/2 Ataşehir/İstanbul

BEŞİKTAŞ BİLİM VE SANAT MERKEZİ

   0212 274 57 51

    besiktasbilsem@gmail.com        

       akboga.mehmet@gmail.com

   http://www.besiktasbilsem.k12.tr


[1] Sınav ücreti, Denizbank şubelerinden kesinlikle herhangi bir provizyon ücreti ödemeden yatırılacaktır

[2] Sınav ücreti, Denizbank şubelerinden kesinlikle herhangi bir provizyon ücreti ödemeden yatırılacaktır