Berbat Robot Yarışması

Yarışmada herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Öğrenci aileleri de isterlerse yarışmaya başvurabilir.

Berbat Robot Yarışması olarak da adlandırabileceğimiz nakavt yarışması, robot yapma konusunda teknik bilgisi olmayanların katılması amacıyla tasarımlanmış bir suma-güreş müsabakasıdır. Sadece zorlukla hareket edebilen, garip ve savaşlara girmeyi başarabilen berbat robotların olduğu bir yarışmadır. Strateji ile teknik yetersizliği telafi etmenin mümkün olabileceğinin katılımcılarca deneyimlenmesi yarışmanın ruhudur.

Yarışmacılardan;

 • Arduino ile servo motorları nasıl kontrol edeceğini, havyanın nasıl kullanılacağını ve gerilim ile akım arasındaki farkın ne olacağını unutmaları ve sekiz yaşında bir çocuğa geri dönerek bir robot yapmaları,
 • Teknik bir şey kullanmaktan kaçınarak sadece hayatlarında hiç görmedikleri veya duymadıkları gülünç fikirleri deneyimlemeleri istenir.

YARIŞMA İÇERİĞİ:

Robot güreş müsabakalarının Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenmiş bir versiyonudur.

YARIŞMA BAŞVURUSU VE ŞARTLARI

 • Yarışmacılar tasarladıkları robotların anlaşılır bir fotoğraflarını çekerek 15 Ekim 2018 tarihine kadar yarışmaya başvurabileceklerdir. Yarışmaya başvurular www.trabzonbilimsenligi.com web sitesi üzerinden yapılacaktır.
 • Turnuva yarışma listeleri 18 Ekim 2018 tarihinde ilgili web sitesi üzerinden ilan edilecektir.
 • Yarışmacılar yarışma listesinde belirtilen gün ve saatle turnuvaya katılacaktır. Turnuva Trabzon Meydan Parkında halka açık olarak yapılacaktır. Etkinlik müsabakaları 22 Ekim 2018 tarihinde başlayacaktır.
 • Yarışmacılar yarışmaya en fazla 3 robotla katılabilir. Web sitesinde bulunan başvuru formuna tasarlanan robotlar kadar fotoğraf yükleme zorunluluğu vardır.
 • Yarışmada herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Öğrenci aileleri de isterlerse yarışmaya başvurabilir.
 • Yarışmacıların tasarlayacakları robotların garip görünümlü olması tavsiye edilir (örnek robot tasarımlarına www.trabzonbilimsenligi.com sitesinden ulaşılabilir).
 • İleri teknoloji kullanan robotların yarışmada nasıl değerlendirileceğini anlatan ileri teknoloji ceza kuralı bölümünün okunması gerekir.

TEMEL KURALLAR:

 • Yaklaşık 100cm x 50cm boyutlarında kontrplak yüzeyde robotlar müsabaka yaparlar.
 • Her iki makine de rakip taraflardan aynı anda başlar. (Köşelerden başlamak zorunda değiller)

Aşağıdaki durumlar kaybetmek olarak sayılmamaktadır. Bu nedenle maç devam eder. Robotun zemine doğrudan temas etmeyen herhangi bir parçasının kırılması, ringin içinde veya dışında robottan bağımsız olarak durması.

DÜŞÜK TEKNOLOJİ KURALLARI

Bundan sonra belirtilen kurallar, yetersiz robotlara iyi bir şekilde yarışma şansı vermek amacıyla tasarlanmıştır.

 • Robotlardan birinin diğer robota temas etmeden ringden çıkması durumunda maç sayılmaz ve bir rövanş düzenlenir (Şekil A istisna).

(Bu kural Yüksek hızda ve düzgün ilerleyen robotların, zayıf yönlenme kabiliyeti olan dezavantajlı robotları kolayca yenmesini engelleyen bir kuraldır.) Bu kural her bir eşleşme için sadece iki defaya kadar uygulanmaktadır. Üçüncü kez bu kural geçerli değildir.

 • Her maçın zaman sınırı bir dakikadır. Zaman sınırında bir kazanana karar verilmemesi durumunda, ringde daha kısa mesafe kat eden robot kaybeder. (Bu kural, bir metal top ya da bir tuğla gibi sadece ağır olan hareketsiz nesnelerin yarışmayı kazanmasını engelleyen bir kuraldır.)

 

KARAR VERMEK ZOR OLDUĞUNDA

 • Kazananı yukarıdaki kurallara göre belirlemek zorsa, nihai sonuç izleyici tarafından belirlenir.

TURNUVA İLERLEMESİ VE ÖDÜLLER

 • Maçlar, nakavt turnuvasında listelenen maçlara göre yapılacaktır.
 • Bir galibiyet için yarışmacı on puan kazanır.
 • Yüksek teknoloji ceza kuralı maç başına uygulanacaktır (her maç için ihlal başına altı puan düşülür). Yarışmanın galibi en çok puan alan yarışmacıdır. Normalde nakavt turnuvasını kazanan yarışmacı kazanan olur. Ancak kazananın müsabaka boyunca puanlarının düşmesi durumunda yarışmanın galibi olmayacaktır.
 • Turnuva kazananına komite tarafından verilecek ödül www.trabzonbilimsenligi.com web sitesinden ilan edilecektir. “Teknik olarak zayıf” veya “kalitesiz” olan robotlar için de ödüllendirme yapılacaktır.

MAKİNE ÖZELLİKLERİ

Lütfen aşağıda belirtilen tüm koşulları sağlayan bir robotla yarışmaya katılın

 • Yarışmaya katılacak robotların teknolojik açıdan kötü olmasına özen gösteriniz.
 • Kasıtlı olarak rakip makinelerin (hareketli elektrikli matkap gibi) yok edilmesine yolaçan bir cihazı robotlarınızda kullanmayınız.
 • 50 cm den uzun ve 1kg ağırlığından fazla robotlarla müsabakaya katılmayınız.

YÜKSEK TEKNOLOJİ CEZA KURALI

Tasarımcısının teknik yetenekleri sayesinde tasarımlanan yüksek teknolojili bir robotun teknik yeteneklerinin yarışmada kullanılması durumunda cezalandırılması gerekir.

 • Uzaktan kumandalar,
 • Otomatik kontroller (her türden sensörle gönderilen bilgilerin tetiklediği kontroller, geçen sürenin ölçülmesi veya kat edilen mesafenin ölçülmesi vb.).
 • Hakemlerin yüksek teknoloji olarak kabul edebilecekleri başka bir şey.

Not: Her maçta, ilgili yüksek teknoloji ürünü etkin olarak kullanıldığında ceza uygulanacaktır. Bu yüksek teknoloji özelliğinin kullanılmadığı maçlarda ceza uygulanmayacaktır.

Not: Bir robot üzerinde yüksek teknolojili bir özelliğin bulunduğu, ancak tasarımcının teknik yetenekleri ile elde edilemediği durumlarda ceza uygulanmayacaktır. Örnek: Hazır radyo kontrollü bir araba ve etrafına sarılmış bir tavşandan oluşan bir makine, tasarımcının radyo kontrollü mekanizmanın yapılmasında hiçbir ilgisi olmadığı için cezaya tabi tutulmayacaktır.

Not: Bir robotun yüksek teknoloji özellikleri olsa bile, uygulama başarısız olursa veya hiç çalışmazsa bir ceza almayacaktır.  Örnek: Robotun rakibi otomatik olarak takip etmesi gerekiyor, ancak bunun yerine sadece etrafında dönüyor.

Not: Katılımcılar, robotunun hakemler tarafından yüksek teknoloji olarak kabul edilip edilmeyeceği hususunda önceden kontrol edebileceklerdir. Bir robotun birden fazla yüksek teknoloji özelliği olması durumunda daha fazla puan düşülür.

Nakavt (Berbat Sumo Robot) Yarışması Başvuru Formu

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.