Beceri Tabanlı Proje Yarışması

Projenin öğrencilerin devamsızlığını tespit etmek için sınıflarda “yoklama yapma“ esasına dayandığını ifade eden Tunç, öğretmenlerin derslere girdiğinde en az 10 veya 15 dakikasının yoklama almakla geçtiğini hatırlattı.
“Yokla-Tık“ ile öğrencilerin adına ve numarasına göre sıralara duyarlı algılayıcılar yerleştirileceğini dile getiren Tunç, şunları kaydetti:
“Öğretmen sınıfa girdiğinde elinde sistemi açan ve kapatan küçük bir kumanda olacak. Bu kumandayla sistemi açacak ve 5 saniye içinde yoklamayı alacak. Bu yoklama aynı zamanda okul idarecisinin bilgisayarındaki öğrenci devamsızlık karnesine, otomatik olarak işlenecek. Öğretmen istediği zaman elindeki kumandayla sistemi devre dışı bırakabilir. Öğretmen sistemi açtığında 30 kişilik bir sınıfın yoklaması en fazla 5 saniye sürecek. Yapılan hızlı yoklama sistemiyle 15 dakikalık ders süresi kaybı, kağıt israfı ve idarecilerin her akşam yoklama fişini bilgisayara geçtiği zaman kaybı da ortadan kalkacak.“
“SINIF KISA SÜREDE DÜZENE GİRECEK“
Projenin bir parçası olarak sınıflara dijital pano yerleştirileceğini ve üzerinde her öğrenci için bir “let lamba“ olacağını kaydeden Tunç, öğretmenin kumandayla sistemi devreye sokmasından sonra o anda sınıfta bulunan öğrencilerin adına kayıtlı lambaların yanacağını dile getirdi.
Bu sistemin sınıf içinde düzen ve disiplini sağlayacağını bildiren Tunç, şunları dile getirdi:
“Öğretmen arkasını döndüğünde öğrenci yerinden kalkamayacak. Çünkü öğrenci yerinden kalktığında lamba sönecek ve öğrenci otomatik olarak `yok` yazılacak. Fakat öğretmen bir öğrenciyi kaldırmak istediğinde, sistemi devre dışı bırakacak ve öğrenci ayağa kalkacak. Ders süresince sınıfta düzen ve disiplin olacak. Öğrenciler sıralarından kalkıp, başka sıralara gitmeyecek. Yoklamaların tamamı idarecinin bilgisayarındaki öğrencinin devamsızlık karnesine işlenecek. Yoklamalar aynı zamanda çıktı olarak rapor edilebilecek.“
Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ise öğrencilerin elde ettiği başarıdan, heyecan ve gurur duyduklarını söyledi.
Korkmaz, projeyi hazırlayan öğrencilere, Milli Eğitim Müdürlüğü, Hizan Kaymakamlığı ve Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı`nın (BETAV) ödül vereceğini sözlerine ekledi.