BASİT BİR YANGIN HABER VERİCİSİ PROJESİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: ISIYA DUYARLI BİR TEL KULLANILARAK BASİT BİR YANGIN HABER VEREN ARAÇ YAPMA.

PROJE HEDEFİ: 1- ISIYA DUYARLI BİR TEL KULLANILARAK YANGIN HABER VERİCİSİ YAPMA. 2- ISININ CİSİMLER ÜZERİNDE GENLEŞTİRİCİ BİR ETKİSİ OLDUĞUNU FARK ETME 3- YANGINA ERKENDEN MÜDAHALE YAPMANIN ÖNEMİNİ FARK ETME

PROJE ÖZETİ: BU PROJEDE ORTAMDAKİ KÜÇÜK SICAKLIK DEĞİŞİKLİKLERİNİN GELİN TELİNİ GERDİĞİ VE ZİLİ ÇALIŞTIRDIĞI SONUCUNA VARILMIŞTIR. BU ARAÇ, EVLERE VE/VEYA ORMANLARA KURULURSA ORTAMIN SICAKLIĞINA BAĞLI OLARAK YANGIN OLUP OLMADIĞINI VEYA OLMA İHTİMALİNİ ERKENDEN İLGİLİLERE HABER VEREBİLİR. BU YOLLA DA HEM BİTKİLER HEM DE İNSANLAR YANGINLARIN ZARARLI ETKİLERİNE KARŞI KORUNMUŞ OLUR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: YANGINLAR CANLILAR İÇİN OLDUKÇA ZARARLIDIR. BU NEDENLE BİR ORTAMDA YANGIN OLUP OLMADIĞININ VEYA YANGIN OLMA İHTİMALİNİN ERKENDEN BİLİNMESİ ÖNEM TAŞIR. BU PROJEDE ISIYA DUYARLI BİR GELİN TELİ, BASİT BİR ELEKTRİK ZİLİ VE AMPUL KULLANILARAK BASİT BİR HABER VERİCİ CİHAZ YAPILMIŞTIR. GELİN TELİ KÜÇÜK BİR ISI KAYNAĞIYLA ISITILDIĞINDA GERİLDİĞİ VE BU YOLLA BAĞLI OLDUĞU DEVREYİ KAPATARAK ZİLİ AKTİF HALE GETİRDİĞİ GÖZLENMİŞTİR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin