ASIT YAĞMURUNUN BITKILERE ETKISI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: 1-ATMOSFERDE OLUŞAN KÜKÜRT VE AZOT GAZLARI ASIT YAĞMURLARINA DÖNÜŞÜR VE BITKILER ZARAR GÖRÜR.BUNU BITKILER ÜZERINDE GÖSTEREREK INSANLARIN BU SORUNA ILGISINI ÇEKMEKI2-İNSANLARI ÇÖZÜM YOLU BULMALARI IÇIN UYARMAK.

PROJE HEDEFİ: 1-TOPLUMDA ÇEVRE BILINCININ AŞILANMASI VE ÇEVRE SORUNLARINA KARŞI ÖNLEMLER ALINMASI. 2-İNSANLARIN BU PROBLEME ILGILERINI ÇEKEREK DAHA AZ PETROL VE PETROL ÜRÜNÜ KULLANMALARI GEREKTIĞINI VURGULAMAK.2-İNSANLARA ORGANIK MADDELER KULLANMALARINI GÖSTERMEK.ÇÜNKÜ DÜNYAMIZ YAVAŞ YAVAŞ ISINIYOR VE KIRLENIYOR,CANLI NESILLERI TÜKENIYOR.BUNA ENGEL OLABILIRIZ.

PROJE ÖZETİ: YEŞIL BIR DOĞA ISTIYORSAK BUNA KARŞI ÖNLEMLER ALMALIYIZ.BU NEDENLE ASIT OLARAK ELIMIZDE EN KOLAY BULUNAN SIRKEYI SEÇTIM.SIRKEYI ÜÇTE BIR ORANINDA SULANDIRDIM.AYNI CINS BITKIYI AYNI KOŞULLARDA OLMAK ŞARTI ILE DENEYIMIZDE KULLANDIM.BIRINCI SAKSIYI SUYLA SULADIM VE PÜSKÜRTME YAPTIM.DIĞER SAKSIYI ISE SIRKELI SU ILE SULADIM.SIRKELI SU ILE PÜSKÜRTME YAPTIM. SIYAH LEKELER OLUŞTU VE KURUDU.TOPRAKTA ISE HIÇ CANLI ORGANIZMA KALMADI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: 1-ARAŞTIRMA SORUSU ASIT YAĞMURLARININ BITKILER ÜZERINDEKI ETKILERI NELERDIR?TOPRAĞI NASIL ETKILER? 2-HIPOTEZ KURMA ASIT YAĞMURLARI BITKILERIN GELIŞIMINI OLUMSUZ YÖNDE ETKILER,KURUTUR.TOPRAKTA YAŞAYAN CANLILARI ÖLDÜRÜR. 3-DEĞIŞKENLERI BELIRLEME NORMAL SUYLA SULANMIŞ VE PÜSKÜRTME YAPILMIŞ BITKI ILE SIRKELI SUYLA SULANMIŞ VE SIRKELI SUYLA PÜSKÜRTME YAPILMIŞ IKINCI BITKI. 4-TAHMINLERDE BULUNMA 5-VERILERI KAYDETME VE TOPLAMA

KULLANILAN YÖNTEMLER: 1-BILGILERI DÜZENLEME 2-PROJESINI YAZMA 3-HIPOTEZ KURMA ASIT YAĞMURLARINA MARUZ KALAN TOPRAK VECANLILAR YAVAŞ YAVAŞ ÖLMEYE BAŞLAR. 4-TAHMINLERDE BULUNMA ASIT YAĞMURU BITKIYI KURUTUR,ASIT YAĞMURU TOPRAĞIN YAPISINI BOZAR,CANLILARI ÖLDÜRÜR. 5-MATERYAL VE METOT . 6-HIPOTEZI DENEME BITKILER SAKSIYA DIKILDI.AYNI KOŞULLARDA BIRINE SIRKELI SU DIĞERINE NORMAL SU VERILDI.GÖZLEMLER HER GÜN NOT EDILDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR: SIRKELI SU ILE SULANAN BITKININ YAPRAKLARI SARARDI ÜZERINDE YAĞLI BIR TABAKA OLUŞTU VE SIYAH LEKELER,ÇÜRÜKLER GÖZLENDI. SU ILE SULANANDA ISE YENI FILIZLER ÇIKARAK GELIŞIMINI SÜRDÜRDÜ.TOPRAKTA YAŞAYAN KÜÇÜK ORGANIZMALAR ÖLDÜ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: ASITLI ORTAMDAKI BITKILERDE YAPRAKLANMALARDA ÖNCE YAĞLI BIR TABAKA OLUŞUR SIYAH ÇÜRÜĞE BENZER BENEKLER BUNU TAKIP EDER SONUNDA BITKI ÖLMEYE BAŞLAR TOPRAKTA ISE MIKROSKOPTA BAKILDIĞINDA CANLI ORGANIZMALARI GÖRÜLDÜ. TOPRAĞIN RENGI DAHA AÇIK RENKTE FILIZLEME GÖRÜLDÜ.NORMAL SU ILE SULANAN BITKI CANLILIĞINI SÜRDÜREREK FILIZ VERDI.TOPRAKTA ISE MIKROSKOBIK INCELEMEDE HAREKETLI ORGANIZMALAR GÖRÜRDÜ BIR HÜCRELI CANLILAR ÇOK MIKTARDA GÖRÜRDÜ .

KAYNAKLAR: İNTERNET ORTAMINDA ASIT YAĞMURLARI ARAŞTIRILDI,GÖRSELLER TARANDI.

PROJENİN TAKVİMİ: 16.12.2009 ? BİTKİLERİN SAKSIYA DİKİLIŞİ 15.12.2009?PROJE BİRGILERİN TOPLANMASI 15.12.2008?28.12.2009?GÖZLEM TARİHİ 30.12.2009?PROJE BİTİŞ TARİHİ

PROJE BÜTÇESİ: 2 TANE SAKSI 5TL. BIR ŞIŞE SIRKE 1,5TL. BAHÇE TOPRAĞI 2TL. TOPLAM 8,5TL.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: DANIŞMAN ÖĞRETMENIM,OKUL ÇALIŞANLARI,AILEM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin