ARILARIN DÜNYASINDAN BİZİM DÜNYAMIZA

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
EN AZ KENARLA EN ÇOK ALANA VE DOĞADAKİ DÜZENE SAHİP BİR EV OLUŞTURMAK.

PROJE HEDEFİ:
1. ALTIN ORANIN DÜZENİNİ EVLERE UYGULAMAK. 2. EN AZ MALZEMEYLE EN GENİŞ ALANA SAHİP EVLER OLUŞTURMAK.

PROJE ÖZETİ:
“ARILAR PETEKLERİ NEDEN ALTIGEN YAPAR?, DOĞADAKİ VARLIKLAR NEDEN BU KADAR DÜZENLİ?” SORULARINA CEVAP ARARKEN ALTIGENİN EN AZ KENARLA EN ÇOK ALANA SAHİP BİR ŞEKİL OLDUĞU VE ALTIN ORAN KEŞFEDİLDİ. “BUNU EVLERİMİZDE UYGULARSAK NE OLUR?” SORUSUNA CEVAP ARAMAK İÇİN BU PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRDİK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
DÜZGÜN ALTIGEN PRİZMA OLUŞTURULDU. ÜZERİNE ALTIN ORANA SAHİP ALTIGEN PİRAMİTTEN BİR ÇATI YAPILDI. ÜZERİNDEKİ KAPI VE PENCERELERDE DE ALTIGEN ŞEKİL VE ALTIN ORAN KULLANILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMİ ARAŞTIRMA- İNCELEME YÖNTEMİ BULUŞ YOLUYLA ÖĞRENME DENEME YANILMA

ULAŞILAN SONUÇLAR:
EVLER ALTIGEN YAPILIRSA HEM HER AÇIDAN TASARRUFLU OLUR HEM DE GENİŞ BİR ALANA SAHİP OLUR. KULLANILAN ALTIN ORAN İSE EVLERİ ÇOK DAHA DÜZENLİ GÖSTERİR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ALTIN ORAN VE ALTIGEN ÇOKGEN EVLERE UYGULANDIĞINDA DAHA DÜZENLİ VE DAHA GENİŞ BİR EVE SAHİP OLDUĞUMUZU GÖRDÜK. MİMARLARDA PLANLARINDA ALTIN ORANI VE ALTIGEN ÇOKGENİ KULANIRLARSA DOĞANIN DÜZENİNE VE ARI KOVANINDAKİ GİBİ GENİŞ BİR ALANA SAHİP OLMUŞ OLURLAR.

KAYNAKLAR:
WWW.ALTINORAN.ORG, WWW.BILGIPORTAL.COM, WWW.EVRIMALDATMACASI.COM, WWW.BOYUTPEDIA.COM

PROJENİN TAKVİMİ:
05-29 EKİM 2009 ÖĞRENCILERDEN GELEN PROJELERIN DEĞERLENDIRILMESI VE PROJENIN BELIRLENMESI 02-27 KASIM 2009 SEÇILEN PROJENIN ARAŞTIRILMASI VE PLANLANMASI 01-25 ARALIK 2009 MALZEME TEMINI VE PROJE MAKETININ OLUŞTURULMASI

PROJE BÜTÇESİ:
4,5 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
DANIŞMAN ÖĞRETMENLER VE OKUL İDARESİ