ARIDAN MI İNSANDAN MI ?

Proje Tanıtımı:
Günümüzde tükettiğimiz balların gerçek veya sahte olduğunun nasıl ayırt edilebileceğini merak ederek öncelikle mikroskopla incelediğimizde her iki görüntünün de hemen hemen aynı olduğunu gördük. O yüzden mikroskopla bakılarak sahte yada gerçek olduğunu ayırt edemedik. Sahte balda şeker oranının yüksek olduğu söylenmekte, o yüzden bizde bala bir miktar şeker ilave ederek mikroskopta inceledik. Ancak mikroskoptaki görüntüde belli bir farklılık yoktu. Bunun üzerine kitaplardan ve internetten araştırmalar yaparak elimizdeki balın gerçek yada sahte olduğunu anlamanın çeşitli pratik yollarını bulduk. Burada bulduğumuz bulgular üzerine verilen pratik yolları uygulamalı olarak denedik. Bu denemeler sonucunda gerçek balın buzdolabında bekletildiğinde şekerlendiğini gördük. Diğer balın ise kristalleşmediğini ve aynen durduğunu tespit ettik.

Her iki baldan birer kaşık alarak ateşe tuttuğumuzda sahte bal yanarak karardı. Gerçek bal ise daha akışkan oldu ve diğerine göre kararma daha geç bir sürede gerçekleşti.

Ballardan birer kaşık alıp yere döktüğümüzde sahte bal uzayarak örümcek ağı gibi havada belli bir süre asılı kaldı. Gerçek balda ise uzama görülmedi.

Her iki baldan alınan birer küçük numune, öğrencinin köyündeki arı kovanının önüne yerleştirilmiştir. Bunun sonucunda gerçek bal üzerinde daha çok sayıda arının toplandığı görülmüştür.