ANKARA ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ARASI 5. FİZİK YARIŞMASI

ATILIM ÜNİVERSİTESİ
ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ARASI
FİZİK YARIŞMASI

YARIŞMA YÖNERGESİ

GENEL:
Atılım Üniversitesi, Fizik Grubu tarafından düzenlenen Ortaöğretim Kurumları Arası FİZİK YARIŞMASI ortaöğretimin 11. sınıfının ikinci döneminin sonuna kadar olan konuları kapsar.
Yarışmaya Ankara il sınırları içinde bulunan tüm ortaöğretim kurumları katılabilir.
Yarışmaya okullar üç öğrenci ile katılabilirler. Okulları temsilen bir danışman öğretmen (Fizik öğretmeni) yarışma ekibine eşlik eder.
Yarışma ekibini oluşturan öğrencilerin ve danışman öğretmenin isimleri ve iletişim bilgileri başvuru formunda belirtilir.
Bir öğrenci Matematik, Fizik ve Kimya yarışmalarından yalnızca bir tanesinin ekibinde yer alabilir. Örneğin, Fizik yarışması ekibinde yer alan bir öğrenci Matematik ya da Kimya yarışmasına katılamaz.
Başvurular ilan edilecek tarihler arasında, yarışma internet sitesinde ) yer alan başvuru formunun doldurulması yoluyla yapılır.
Yarışma eleme ve final olmak üzere iki aşamadan oluşur. Eleme sınavı sonucunda ilk sekiz sırayı alan okullar finalde yarışmaya hak kazanır.
Final sınavına herhangi bir sebeple katılamayan öğrencilerin yerine yedek öğrenci sınava giremez. Bu durumdaki okullar finale eksik öğrenci ile katılır.
Final sınavı sonucunda dereceye giren okulların öğrencilerine ve danışman öğretmenlerine ödüller verilecektir.
Yarışma hakkındaki tüm duyurular yarışmanın internet sayfasında ) ve Atılım Üniversitesi ana internet sayfasında (http://atilim.edu.tr/yarisma) ilan edilecektir.

1. AŞAMA: ELEME SINAVI
Eleme sınavı 21 Şubat 2017 Salı günü saat 10:30’da, yarışmanın internet sayfasında önceden ilan edilecek bina ve salonda gerçekleştirilecektir.
Eleme sınavında, ekiplere Fizik branşından 10 soru/problem sorulur. Cevaplama süresi 60 dakikadır.
Bütün ekipler kendilerine aynı anda verilen soruların hepsini, her biri tek bir cevap kağıdında olmak üzere, tüm detayları ile beraber çözerler.
Ekiplerin verdiği cevaplar jüri tarafından üç gün içinde değerlendirilir ve ilk 8 (sekiz) sırayı alan ekipler yukarıda belirtilen internet sayfalarında ilan edilir. Değerlendirme sonucu ekiplerin/okulların sıralanması, sorulan toplam 10 sorudan alınan en yüksek puan üzerinden yapılır.
Eleme sınavı sonucunda ilk 8 (sekiz) sırayı alan ekipler final turunda yarışmaya hak kazanırlar.

2. AŞAMA: FİNAL SINAVI
Final sınavı 28 Şubat 2017 Salı günü saat 10:30’da, ilan edilecek bina ve salonda izleyici huzurunda gerçekleştirilecektir. Ayrıca atilimtv.atilim.edu.tr adresinden canlı yayınlanacaktır.
Bu aşamada ekiplere Fizik branşından toplam 10 soru/problem yöneltilir. Soruları, yarışmacılar masalardaki ekranlarda, izleyiciler de perdede görebilecektir.
Her soru için verilen yanıtlama süresi 3 dakikadır; yanıtlama süresinin bitimine 10 saniye kaldığında, sesli bir uyarı verilir.
Ekipler cevaplarını, süre bitmeden önce, o soru için hazırlanmış olan cevap kağıdına yazarlar. Ekiplerden, çözümlerinin detayları olmaksızın, tek bir cevap beklenir.
Süre bitiminde cevap kağıtları kaldırılır ve her ekibin sözcüleri tarafından yüksek sesle okunur. Cevabın olmadığı durumlarda “cevap yok” denilir.
Her bir sorunun puanı (p), o soruya doğru cevap veren ekiplerin sayısına (n) göre, aşağıdaki gibi hesaplanır:
p = 18 – n
Yarışma sonunda puan eşitliği olursa, eşit puanlı ekiplere, üç tane yedek soru/problem sorulur. Yedek sorular eşitlik bozulana kadar yöneltilir. Üç yedek soru sonunda eşitliğin bozulmaması durumunda, eşit puana sahip ekiplerin derecelendirilmesinde eleme sınavı sonuçları göz önünde bulundurulacaktır.

Detay ve Başvuru için Tıklayınız