Altınyıldız Koleji TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye 1.si

Tübitak 2011 Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri İç Anadolu Bölge Birincisi olan, Altınyıldız Koleji Fen Lisesi Ankara’da katıldığı Türkiye finallerinde Türkiye Birinciliği ödülünü kazanmıştır.

13 – 17 Mayıs 2011 tarihlerinde Ankara’da Altınpark Fuar alanında Tübitak Bölge birincisi olarak seçilen projeler, projeyi hazırlayan öğrenciler tarafından halka ve jüriye sunulmuştur.

5.111 toplam projenin arasından, bölge birincisi seçilen 182 proje Ankara’da yarışmıştır. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Altınyıldız Koleji 10. sınıf öğrencileri Çağrı Taşpınar ve Ahmet Dirican’ın hazırladığı proje Kimya dalında Türkiye1.si seçilmiştir. Proje danışmanlığını Özel Altınyıldız Fen Lisesi Müdürü Özkan Kılınç’ın yaptığı “Ağır Metallerin Doğal Yollarla Temizlenmesi” konulu proje Ankara’da büyük bir beğeni toplamıştır.

Türkiye 1.si seçilen öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerimize 7.500 (yedibinbeşyüz) TL Tübitak tarafından maddi ödül verilmiştir. Ayrıca öğrencilerimize ÖSYM ve Tübitak tarafından Üniversite sınavında ek puan uygulaması yapılarak, aldıkları birincilik derecesinin katsayısıyla tesbit edilecek ek puan sınav sonucuna eklenecektir.

17 Mayıs 2011 tarihinde Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda düzenlenen törene Devlet Bakanı Sayın Mehmet Aydın, Tübitak Başkanı Sayın Prof. Dr. Nüket Yetiş, çeşitli üniversitelerin rektörleri ve Tübitak Bölge Sorumluları, öğrenciler ve öğretmenler katılmıştır.
Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji ve Tarih dallarında birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülleri verilmiştir. Öğrencilerimiz Kimya dalında Türkiye Birinciliği ödülünü Devlet Bakanı Sayın Mehmet Aydın’dan almışlardır. Kayseri Tübitak Bölge Koordinatörü Sayın Prof. Dr. Tankut Yalçınöz de öğrencilerimizi kutlamışlardır.
Türkiye’nin bilimsel çalışma alanında verdiği en prestijli ödüller arasında yer alan Tübitak Proje Ödülünü kazanan Altınyıldız Koleji projesi, bölgemiz açısından da büyük önem taşıyor.
Bölgemizde yetişen kabak çekirdeğinden Kadmiyum, Kurşun, Çinko ve Bakır metallerini arıtmayı başaran öğrencilerimiz “Ağır Metallerin Doğal Yollarla Temizlenmesi” alanında da büyük bir çığır açmışlardır.
Projeyi yaklaşık 12 aydır yapan öğrencilerimiz, Altınyıldız Koleji laboratuarlarının yanı sıra Nevşehir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Laboratuarlarından da deneyler yapmışlardır.
Nevşehir tarihinde ilk kez Tübitak Araştırma Projelerinde Türkiye Birincisi seçilen Altınyıldız Eğitim Kurumları öğrencilerini, öğretmenlerini ve öğrenci velilerimizi kutluyoruz.