ALARMLI ARI KOVANI

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
ARICILAR KOVANLARINI DAĞ BAŞLARINA KOYDUKLARINDA AYILARIN VE HIRSIZLARIN BALLARINI ÇALMALARINI ENGELLEMEK. AYNI ZAMANDA AYILARIN HEM BALLARI ÇALMALARINI ENGELLEMEK HEM DE KOVANLARIN PARÇALANMASINI ÖNLEMEKTIR.

PROJE HEDEFİ:
1) AYILARIN ARI KOVANLARINI PARÇALAMASINI ENGELLEMEK 2) AYILARIN KOVANLARDAKI BALLARI ÇALMALARINI ENGELLEMEK 3) HIRSIZLARIN KOVANLARA VE KOVANDAKI BALLARA ZARAR VERMESINI ENGELLEMEK.

PROJE ÖZETİ:
ARICILAR AILARINI YERLEŞIM YERI DIŞINA BIRAKTIKLARINDAN HIRSIZLAR VE AYILAR GELEREK ARICILARIN BALI ILE BIRLIKTE YAKLAŞIK 250 TL OLAN KOVANLARINA ZARAR VEREREK BALLARINI ÇALMAKTADIRLAR. BU DURUMU ENGELLEMEK IÇIN KOVANLARA HIRSIZ ALARMI TAKILARAK BU OLAYIN ÖNÜNE GEÇILMESI AMAÇLANMIŞTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
AYILARIN VE ARILARIN SESLERE KARŞI TEPKILERI ARICILARA DANIŞILARAK VE KAYNAKLARDAN TARANARAK ARAŞTIRILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARICILARIN SORUNLARINI BILEN ÖĞRENCI ARILARINI KORUMAK I,ÇIN NELER YAPILACAĞINI DÜŞÜNEREK BÖYLE BIR YÖNTEM GELIŞTIRMIŞTIR. ÖNCE SESIN AYILARI VE ARILARI NASIL ETKILEDIĞINI ARAŞTIRMIŞ SONRA DA KOVAN MAKETINI YAPTIRARAK ALARM TAKMIŞTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
AYILARIN ANI VE YÜKSEK SESLERDEN ÇOK KORKTUKLARI VE ARILARINDA IŞIK OLMADAN ETRAFTA SES OLSA BILE KOVANLARINDAN ÇIKMADIKLARI SONUCUNA ULAŞILDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
SONUÇ OLARAK AYILARI SESLERDEN KORKMADIKLARINI, ARILARIN ISE KORKMADIKLARINI ÖĞRENINCE BU PROJEYI HAYATA GEÇIRMIŞTIR

KAYNAKLAR:
BU PROJENIN LITERATÜR ( KAYNAK) TARAMASI YAPILARAK AYNISINA RASTLANAMAMIŞTIR VE YAPILMASINA KARAR VERILMIŞTIR.

PROJENİN TAKVİMİ:
BIR HAFTA AYILARIN VE ARILARIN SESLERE KARŞI TEPKILERI ARAŞTIRILMIŞ, SONRADA IKI GÜN IÇINDE KOVAN MAKETINI YAPTIRMIŞTIR.

PROJE BÜTÇESİ:
HIRSIZ ALARMI 1TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
ARICILAR, MARANGOZ.