9 Taş Oyunu

Şıralık Vatan İlkokulu 4-B sınıfı öğrencileri ”Keyifli Okul Atölyem” eTwinning projesi kapsamında akıl oyunları atölyesi olarak 9 taş oyununu oynadılar.

Sınıf öğretmeni öğrencilere 9 taş oyununun nasıl oynanacağını anlattı,İkili grup olan öğrenciler 9 taş oyununu oynamaya başladılar.

9 taş oyunu, iki kişilik bir oyundur. Oyuncuların her biri farklı renkte 9 adet taşa sahip olur.Oyuna kura ile başlanır. Herhangi bir rengin diğerine üstünlüğü yoktur.Oyun tahtası boş şekilde önce ortaya konur ve oyuncular 3 taşı yatay ya da dikey olarak yan yana koymaya çalışırlar. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise taşların çapraz olarak yan yana gelmesinin bir şey ifade etmemesidir.

Yatay ya da dikey olarak 3 taşı yan yana koyan oyuncu, rakibin dilediği bir taşını alarak oyun platformunun dışına çıkarır. Eğer rakibiniz hali hazırda 3’lü bir set yaptıysa o seti bozamazsınız. Yani o 3’lüden taşı alıp oyun dışına çıkaramazsınız.
Elinizdeki tüm taşları platforma koyduktan sonra oyun başka bir hal alıyor ve bu sefer de rakibinizin taşlarını azaltmaya çalışıyorsunuz. Oyun platformu üzerinde taşlarınızı bir birim olacak şekilde ileri geri ya da sağa ve sola hareket ettirebilirsiniz. Amaç yine 3’lü bir set ya da diğer bir adıyla kilit oluşturmaktır. Oluşturduğunuz her 3’lü set sonrası rakibinizin bir taşını oyun dışına almaya hak kazanırsınız. Burada da yukarıda bahsettiğimiz kural geçerlidir rakibin hali hazırda 3’lü bir seti varsa onu bozamazsınız.

Gelelim oyunun en önemli kurallarından birine. Eğer oyunculardan birinin 3 taşı kalırsa artık istediği taşı istediği yere koymaya hak kazanır. Yani sadece bir birim ilerletme kuralı geçerliliğini yitirir. Ama bu durumun sadece 3 taş kaldığında yaşanabileceğini vurgulayalım.
Son olarak 2 taşı kalan oyuncu oyunu kaybeder.
Öğrenciler oyun oynarken çok eğlendiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin