5. Çocuk Yazarlar ve 2. Genç Yazarlar Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile yürüttüğü 5. Çocuk Yazarlar ve 2. Genç Yazarlar Yarışması için başvurular yoğun katılım talebinden dolayı 10 Şubat 2018 tarihinden 14 Şubat 2018 tarihine uzatıldı.

Yarışmalar çocukların ve gençlerin yaşadıkları şehri tanımalarını, şehre karşı aidiyet duygusu taşıyarak şehri sahiplenmelerini ve bunu Türkçenin dil zenginliği içerisinde en güzel biçimde ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Bu yıl 5.’si gerçekleşecek Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması 5, 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik olarak düzenleniyor. Küçük yazarlar hikâyelerini “Hayalimdeki Kahramanla İstanbul’da Bir Macera” teması çerçevesinde anlatacak.

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve yoğun ilgi gören Genç Yazarlar Yarışması ise 9, 10, 11. ve 12. Sınıflara yönelik düzenleniyor. Gençler “İstanbul” konulu hikâye, şiir, deneme, hatıra/portre olmak üzere dört kategoriden birinde kaleme aldıkları eserlerle yarışmaya katılabilecekler. Genç Yazarlar Yarışması’nda bu yıl hikâyede “Mustafa Kutlu Özel Ödülü” , şiirde “Cahit Zarifoğlu Özel Ödülü”, denemede “Rasim Özdenören Özel Ödülü”, hatıra/portrede ise “Mithat Cemal Kuntay Özel Ödülü” verilecek.

İstanbul’daki devlet okulları ve özel okullar genelinde düzenlenen yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin eserlerinin “Times New Roman” ile 12 punto olarak, 1,5 satır aralığı verilerek yazılması ve en az 2, en fazla 3 A4 kâğıdı geçmeyecek uzunlukta olması gerekiyor.

Yarışmaya katılmak için, hikâyelerin “Çocuk Yazarlar” ve “Genç Yazarlar” sayfalarındaki katılım formu ile cocukyazarlar@kultur.istanbul ve gencyazarlar@kultur.istanbul e-posta adresine gönderilmesi gerekiyor.

Ödül töreni Mart ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Dereceye giren hikâyeler ise kitap olarak yayımlanacak.

En İyi Hikâyeler Kitap Olacak

Kültür AŞ yarışma sonunda dereceye giren en başarılı on hikâyeyi resimleyerek kitaplaştıracak ve okullara dağıtacak. Geçtiğimiz yıllarda dereceye giren hikâyeler “Benim İstanbulum”, “Hayalimdeki İstanbul” ve “Fantastik Şehir İstanbul” ismiyle yayımlanmıştı.

Ödüller:

Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması sonunda birinci olacak hikâye sahibine 1 adet dizüstü bilgisayar, ikinciye tablet, üçüncüye mini tablet hediye edilecek. Dördüncüden onuncu hikâyeye kadar mansiyon ile ödüllendirilecek olan minik yazarlara ise tablet PC hediye edilecek. Ayrıca dereceye giren bütün öğrenci ve öğretmenlerine kütüphanelerini zenginleştirmeleri için 150 TL’lik kitap çeki armağan edilecek.

Genç Yazarlar Yarışması’nda ise birinci seçilen eser 3 bin, ikinci seçilen eser 2 bin ve üçüncü olan eser de bin TL ile ödüllendirilecek. Mansiyona layık görülen genç yazarlar 500 TL ile ödüllendirilirken, tüm ödül alanlara ayrıca hediye kitap çeki armağan edilecek.

http://kultur.istanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.