5. AKIL OYUNLARI – İSTANBUL LİSELER ARASI

İSTANBUL LİSELER ARASI

5. AKIL OYUNLARI

9 Nisan 2011

YARIŞMANIN ADI 5. AKIL OYUNLARI
YARIŞMANIN KONUSU Öğrencilerin akıl oyunları konusunda gelişimi
TÜRÜ Akıl oyunları yarışması
AMACI Öğrencilerin akıl oyunları konusunda gelişimine katkıda bulunmak, öğrencilerin eğlenceli vakit geçirerek analitik düşünme teknikleriyle tanışmalarını ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak
HEDEF KITLE Ortaöğretim hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri
ZAMANI Son başvuru: 19 Mart 2011

Yarışma  sınavı: 9 Nisan 2011 Cumartesi

KATILIM KOŞULLARI Okulların; hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri arasından en fazla 3 (üç) öğrenciyi tespit edip ekteki katılım formunu doldurarak 19 Mart 2011 Cuma günü mesai bitimine kadar Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’ne faksla bildirmeleri gerekmektedir.
YARIŞMA KOŞULLARI Bir okul en fazla 3 öğrenci ile yarışmaya katılabilir. 3 öğrenci ile katılmayan okullar takım yarışmalarına katılamaz.

Öğrencilerin yarışma sırasında okul kimliğini yanında bulundurmaları gerekmektedir.

Yarışmaya 50 okul katılabilecektir. Yarışmaya katılacak okullar başvuru tarihine göre belirlenir. Yarışmaya katılmak için başvuran, ancak daha sonra katılmaktan vazgeçenlerin bilgi vermesi gerekmektedir. Yarışmaya gelmeyen okulların yerine yedek olarak seçilen okullar alınacaktır.

BAŞVURUNUN YAPILACAĞI YER İstanbul Hüseyin Avni Sözen  Anadolu Lisesi

Faks: 0216 651 65 85

DEĞERLENDİRME KURULU Prof. Dr. Faruk Yiğit

Yıldız Teknik Üniversitesi

Makine Fakültesi

Mekatronik Mühendisliği Bölümü

 

1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1985 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya  başladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Makine Mühendisliği alanında Yüksek Lisans derecesi aldı. 1988 yılında ABD’nin Michigan Üniversite’sinde Makine Mühendisliği Bölümünde Doktora eğitimine başladı. Bu üniversiteden 1992 yılında Uygulamalı Mekanik alanında Yüksek Lisans ve 1993 yılında Makine Mühendisliği alanında  doktora derecesi aldı. Aynı üniversitede bir süre doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Çalışmaları ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation-NSF) ve ABD’nin en büyük alüminyum şirketi Aluminum Company of America Inc., ALCOA tarafından desteklendi. 1993 yılı yaz döneminde Yıldız Teknik Üniversite’sinde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 1995 yılında Doçent oldu. 1995 yılı sonunda Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Kral Suud Üniversitesi, Makine Mühendisliği bölümünde doçent ve profesör olarak 14 yıl çalıştı. Bu süre içinde  eğitim-öğretim faaliyetleri yanı sıra ALCOA’ya teknik danışmanlık ve Suudi Arabistan merkezli dünyanın önde gelen demir-çelik ve petrokimya şirketi SABİC’e muhtelif projeler yaptı. 2009 yılı yaz döneminde Yıldız Teknik Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümünde profesör olarak göreve başladı. Araştırma ilgi alanı termo-elastik kontak mekaniği, dinamik sistemlerin modellenmesi, titreşim ve kontrol konularını kapsamaktadır.

Haluk DEĞİRMENCİ

Müdür yardımcısı

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

        197O yılında Ardahan’da doğdu. İlk-orta ve lise öğrenimimi İstanbul’da tamamladı. 1994 yılında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde yüksek lisansımı tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi’nde doktorasına devam etmektedir. Katıldığı uluslar arası projeler

*  Türkiye-Yunanistan Dostluk projesi (Tarihi Silahsızlandıralım)

*  Comenius projesi (TKY anlayışı içerisinde öğrenci ve öğretmen verimliliğini artırma)

*  Osmanlı coğrafyasındaki tarihi eserlerin tespiti ve çekimi (Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa)

Ulusal projeler

* TÜBİTAK projesi (Sefarat Yahudileri)

* Osmanlı’dan günümüze moda ve siyaset (İstanbul liseler arası tarih projesi)

* Öğrencilerin ulusal ve uluslara arası projelere hazırlanması (İTÜ ve YTÜ işbirliği ile)

Ferhat Çalapkulu

Türk Beyin Takımı kaptanı

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Saint Benoit Fransız Lisesi’nin ardından İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden mezun oldu.

1992 yılında ilk Türk Beyin Takımı seçmelerine katıldı. 1996 yılında düzenlenen Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü olan Türkiye Takımı’nın bir üyesiydi.

İki kez yarışmacı olarak katıldığı Türk Beyin Takımı’nda sonraki dönemlerde teknik direktörlük ve kaptanlık görevlerini üstlenmiştir. Halen Türk Beyin Takımı ve Türk Sudoku Takımı kaptanıdır.

2003 yılında daha fazla insanın zekâ oyunlarını tanıması ve bunların kazanımlarından faydalanması amacı ile Akıl Oyunları Yayıncılık şirketini kurdu. Akıl Oyunları Yayıncılık, 2004 yılından bu yana ülkemizi her yıl Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonası’nda temsil eden Türk Beyin Takımı – TBT seçmelerini yürütmektedir.

 

Osman SEVİM

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni (emekli)

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü yüksek lisans mezunu

1959 yılında Karabük iline bağlı Eflâni’de doğdu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nden “Tâcizade Cafer Çelebi’nin Divanı’nda Maddî Kültür” adlı teziyle yüksek lisans diploması aldı.

1983 yılında Ağrı Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmen olarak göreve başlayan Osman Sevim, Kazım İşmen ve Üsküdar Liselerinde çalıştı. Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde görevdeyken emekli oldu. Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Projesi (İstanbul 2003) adlı eseri vardır.

Kamil TOKUL

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni

1963 yılında Trabzon Şalpazarı’nda dünyaya geldi. İlk, orta okulu Bartın’da, liseyi Düzce’de okudu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1984 yılında mezun olan Kamil Tokul aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde felsefe dalında yüksek lisansını tamamladı.1986’da Adana Karşıyaka Lisesi’nde göreve başladı. 1989 yılında İstanbul Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’ne atandı. Halen bu okulda görev yapmaktadır.

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi Akıl Oyunları Kulübü tarafından düzenlenen Akıl Oyunları Yarışması’nda dört yıldır aktif olarak görev aldı. Değişik spor ve yardımlaşma derneklerinde idareci olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Hatice Büşra Yeşilbursalı

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

Matematik öğretmeni

1966 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eğirdir’de tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü’nde yüksek lisans eğimine başladı. İTÜ Mark II Triga reakörü prametrik değerlerinin hesaplanması üzerine deneysel çalışmalarıyla yüksek lisans tezini verdi.

1991 yılından beri Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapmaktadır. Bu okulda Tübitak proje yarışmaları ve bilim olimpiyatlarına hazırlık çalışmalarını da yürütmektedir.

DEĞERLENDİRME ŞEKLİ 1. Bölüm Akıl Oyunları (Bireysel Yarışma)

2. Bölüm Matematik Oyunları (Bireysel Yarışma)

3. Bölüm Optimizasyon (Bireysel Yarışma)

4. Bölüm Kelime Oyunları (Bireysel Yarışma)

5. Bölüm (Takım Yarışması)

6. Bölüm (Takım Yarışması)

7. Bölüm (Takım Yarışması)

8. Bölüm (Bireysel Finaller)

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’nun Türkiye Temsilcisi olan Akıl Oyunları Dergisi ve Türk Beyin Takımı olarak gençlerimizi Akıl Oyunları ile tanıştırmak ve gelecek yıllarda ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil edecek öğrencileri keşfedebilmek amacıyla düzenlediğimiz bu yarışma, dünya şampiyonalarına benzer bir formatta bireysel bölümler, takım bölümleri ve bireysel finallerden oluşmaktadır.

Yarışma sonunda bireysel ve takım sıralaması olarak iki sıralama yapılacaktır.

Bireysel Sıralama:

Bireysel sıralama programın son aşamasında yapılan “Bireysel Finaller” ile belirlenecektir. Bireysel olarak yarışılacak ilk dört bölümde en yüksek puanı elde eden 9 kişi bireysel finallere katılma hakkı kazanacaktır. “Bireysel Finaller” ile ilgili açıklamalar yarışma günü yapılacaktır. 

Yarışmanın büyük ödülleri “Bireysel Finaller“ sonucunda ilk üçe giren öğrencilere verilir. 

 

Takım Sıralaması:

Takım puanları, bir takımda yer alan yarışmacıların bireysel toplam puanları ile takım bölümlerinden elde edilen puanların toplamından oluşacaktır. Bu puanlamaya göre oluşan sıralama takım sıralamasını belirleyecektir. Finallerde alınan puanlar takım puanlarına etki etmeyecektir.

ÖDÜL TÜRÜ VE MİKTARI İl birincisine: 1 adet Dizüstü Bilgisayar, Başarı Belgesi.

 

İl ikincisine:  1 adet Küçük Dizüstü Bilgisayar (Minibook), Başarı Belgesi

 

İl üçüncüsüne: 1 adet Ipod Touch, Başarı Belgesi

ÖDÜL TÖRENİ Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapılacaktır.
YARIŞMA TAKVİMİ Son başvuru tarihi: 19 Mart 2011 Cuma (mesai bitimi)

Yarışma: 9 Nisan 2011 Cumartesi Saat: 09:30

İLETİŞİM BİLGİLERİ Yarışmayla ilgili her türlü bilgi Üsküdar Hüseyin Avni Sözen  Anadolu Lisesi’nin internet sitesi adresinde verilecektir.     www.hasal.k12.tr

Adres                  :   Barbaros Mah.Mütevelli Çeşme Cad. Sedef Sok. No : 1

                                Koşuyolu / Üsküdar / İstanbul

Telefon              :    0216 651 65 81 – 82

Faks                     :    0216 651 65 85 

Osman Sevim: 0535 942 89 92

E-posta: osmansevim9@gmail.com

Haluk Değirmenci: 0505 773 96 53

Faks                     :    0216 651 65 85 

E-posta: nehirhaluk@mynet.com

AÇIKLAMALAR Puanlama ile ilgili ayrıntılı bilgiler soru kitapçığında verilecektir. 

Yarışma bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi’nin 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında Beşiktaş’taki kampüste yapılacaktır.

Yarışma yönergesi Türk Beyin Takımı’nın internet sitesi www.akiloyunlari.com’da yayımlanmıştır.

Yarışmaya katılacak okulların ekteki “katılım formu”nu doldurarak öğrenci isimlerini faks ile 19 Mart 2011 Cuma günü mesai bitimine kadar okulumuza bildirmeleri gerekmektedir. Yarışmaya katılan okulların listesi okulumuz resmi sitesinde duyurulacaktır. 


T.C.

İSTANBUL VALİLİĞİ

HÜSEYİN AVNİ SÖZEN ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ

5. AKIL OYUNLARI YARIŞMASI KATILIM FORMU

 

YARIŞMAYA KATILAN LİSEYE AİT BİLGİLER
Lisenin Adı/İlçesi  
Telefonu  
Faks  
E-posta  
Adres  
YARIŞMAYA KATILAN ÖĞRENCİLERE AİT BİLGİLER
Adı-Soyadı Sınıfı e-posta Mobil Telefon
       
       
       
DANIŞMAN ÖĞRETMENE AİT BİLGİLER
Adı-Soyadı Branşı e-posta Mobil Telefon
       
         

 

Yukarıda adı soyadı belirtilen öğrencilerimizin 5. Akıl Oyunları Yarışması’na katılması uygundur.

Okul Müdürü