1. Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi

İzmir Üniversitesi Diplomasi Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenecek olan 1. Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi’nde deneyimli siyasetçi Hikmet Çetin ile İzmir milletvekili Rifat Sait ve akademisyenler, öğrenciler ile birlikte Ortadoğu’da son dönemde yaşananları tartışacak.

İzmir Üniversitesi Diplomasi Kulübü öğrencileri tarafından ilk kez düzenlenen 1. Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi, dünya gündemini meşgul eden olaylar Arap Baharı, Suriye’de yaşanan olaylar ve Amerika’nın Irak’ı işgali konularını öğrencilerin ve akademisyenlerin görüşleri ile masaya yatıracak. Siyasi hayatı içinde TBMM Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve CHP Genel başkanlığı gibi önemli görevlerinin ardından NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi görevini 2006 yılına kadar sürdüren Hikmet Çetin ve İzmir Milletvekili Rifat Sait ise önemli başlıkları siyasi açıdan değerlendirecek. Kongre konuşmacıları arasında, İzmir Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Enver Dersan, Yrd. Doç. Dr. Ozan Özavcı’nın yanı sıra Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ozan Örmeci de yer alıyor.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Tekir ve Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş’in açılış konuşmaları ile başlayacak olan kongrede Hikmet Çetin, “20’inci Yüzyıldan Günümüze Ortadoğu’da Problemler” başlıklı bir konuşma yapacak.

7 Mayıs Pazartesi günü İzmir Üniversitesi Çok Amaçlı Salonu’nda yapılacak 1. Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi, 09.30’da başlayacak.