1.ULUSAL MUSTAFAKEMALPAŞA SUUÇTU FOTOMARATONU

1.ULUSAL MUSTAFAKEMALPAŞA SUUÇTU FOTOMARATONU
ŞARTNAME
KONU : MUSTAFAKEMALPAŞA’DA SONBAHAR YAŞAMLARI
AMAÇ: İlçemiz Mustafakemalpaşa’nın; tarihsel, kültürel, doğal ve turistik yönlerinin ön plana çıkarılmasının amaçlandığı bir sanat etkinliğinde fotoğraf severlerin buluşması. İlçemizin tatlısı dışında sonbaharda da nefis görüntülere sahip olduğunun belgelenmesi.
Suuçtu şelalesi bölgesinde sonbaharda sararmış yapraklar altındaki dokusunun fotoğraflarla belgelenmesi. İlçenin köylerindeki yaşamın, tarihi ve kültürel yönlerinin fotoğraflanması. Düzenlenecek olan diğer sportif ve kültürel etkinliklerle ilçede geçmişten geleceğe köprülerin nasıl kurulduğunun fotoğraflanması.
Yurdun çeşitli illerinden gelecek olan fotoğrafçıların farklı bakış açıları ile kısa bir zamanda gerçekleştirecekleri fotoğraf çekimleri ile Mustafakemalpaşa ilçesinin sınırları içerisinde bulunan mekanların birbirinden bağımsız bir biçimde sanatsal bir yaklaşımla fotoğraflanması bu sayede ilçede fotoğraf sanatının daha fazla özendirilmesi.
Yapılan etkinlik sonucunda ortaya çıkan görsel veriler belediyenin çeşitli çalışmalarında kullanılabilecek ,gelecek kuşaklara belge niteliğinde veriler bırakılmış olması amaçlanmıştır.
KOŞUL VE KURALLAR
1.Fotomaraton, Mustafakemalpaşa Belediye yönetimi ile personeli, düzenleme kurulu , seçici kurul üyeleri, MKPFOD yönetim kurulu üyeleri (istifa etmiş olanlar dahil) ve onların birinci derece yakınları dışında, tüm halkımıza, amatör ve profesyonel tüm fotoğraf sanatçılarına açıktır.
2. Foto maraton 23 Kasım 2012 tarihinde kayıt, kabul ,tanışma ve tanıtım ile başlayıp 24-25 kasım 2012 tarihlerinde yapılacak ve 3 gün sürecektir. Foto maraton kayıtları 23 Kasım 2012 Cuma günü saat 08.30 da başlayacak ve 25 Kasım 2012 Pazar saat 10:00 a kadar sürecektir. 25 Kasım 2012 Pazar günü saat 16:00’da son bulacak olan eserlerin teslim sürecinden sonra hiç bir şekilde çalışma teslim alınmayacaktır.
3. Yarışma formatı sayısal olup Yarışmaya katılacak fotoğrafların , Fotomaraton başlama zamanından sonra , Mustafakemalpaşa ilçe sınırları içerisinde ve belirlenen maraton tarihlerinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraf tesliminde exif bilgisi silinmemelidir. Aksi taktirde diskalifiye söz konusudur.
4. Her katılımcı en çok 5 adet fotoğrafla yarımaya katılabilir. Katılımcılara kayıt sırasında verilen numara rumuz olarak kullanılacaktır. Yarışmaya 1 den fazla fotoğraf verilmesi durumunda kayıt numarası ile birlikte sıra numarası kullanılacaktır. (016–1, gibi).
5. Fotoğraflar renkli veya siyah beyaz olabilir. Teslimatlar JPEG formatında, büyük boy baskıya elverişli,300 dpi gibi yüksek çözünürlükte ve kısa kenarı en az 2500 ve en yüksek sıkıştırma kalitesinde olmalıdır.
6. Fotoğrafların çekim bilgilerine ulamak gerektiği takdirde, organizasyon komitesi orijinal çekimi isteyebilecektir.
7.Her fotoğrafçı en fazla 5 fotoğrafla katılabilir.
8. Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli gördüğü durumlarda TFSF danışmanlığında program değişikliği yapabilir.
9. Fotomaraton sonucunda, ödül alan fotoğraflar Mustafakemalpaşa belediyesi arşivinde saklanacaktır. Ödül alan (Özel ödüller dahil) fotoğraflar sahiplerinin adlarını belirtmek kaydı ile ayrıca bir telif ücreti ödemeden Mustafakemalpaşa belediyesi ve MKPFOD tarafından afiş, broşür, katalog gibi basılı yayınlarla ya da dijital ortamlarda tanıtım amaçlı kullanılabilecektir.
10. Fotoğraflara basit müdahaleler kabul edilecektir. (Birden fazla farklı fotoğrafın üst üste montajıyla
manüple edilmiş fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan her hangi bir objenin eklenmiş veya
var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı fotoğraflar, HDR (High Dynamic Range) fotoğraflar
veya fotoğrafın yapısı değiştirilmiş fotoğraflar kabul edilmeyecektir). Panoramik fotoğraflar, fotoğrafın orijinal yapısını bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, parlaklık, renk ayarı ve toz alımı/basit temizleme yapılmış fotoğraflar kabul edilecektir. Seçici kurul, yapısı oynanmış fotoğrafları açıklama yapmadan kabul etmeyebilecektir. itirazlar kabul edilmeyecektir. Seçici Kurul, isterse fotoğrafların müdahalede bulunulmamış ilk ham görünümünü isteyebilecektir.
11. Katılımcılar fotoğraf makinelerinin tarih ve saat ayarlarını güncellemekle sorumludur. Yarışmacı, yarışmaya katıldığı fotoğraflarının, fotomaratonda çekilmiş olduğunu, basit müdahaleler
dışında müdahale etmediğini, kendisine ait olduğunu kabul eder.
12. Katılımcı, yarışmaya verdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını
kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği
1.ULUSAL MUSTAFAKEMALPAŞA SUUÇTU FOTOMARATONU
• • •
 1
anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, ünvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Yarışmaya verdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan kişilerin yarışmalara katılımı TFSF yarışma ilkeleri gereği bir yıl süreyle kısıtlanır. Kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
13.Katılımcı kartları her katılımcıya kayıt esnasında imza karşılığında verilecektir
14.Katılım ücreti olarak katılımcılardan 50 tl ücret alınacaktır.
15. Ödül alan fotoğraflar dışında kalan eserlerden belediyemiz 100TL karşılığında satın alabilir.
16 .Katılımcıların kendi bilgisayarlarını getirmeleri tavsiye edilir.
ORGANİZASYON, DÜZENLEME VE YÜRÜTME KURULU:
Mustafakemalpaşa belediyesi temsilcileri : Mustafa EREN
MKPFOD Dernek Temsilcileri: Mustafa İLHAN , Utku Sezer BİLDİRCİN.
KAYIT VE BAŞVURU MASASI
Yarışmacı kayıt masası ve sekreterya Züferbey yatılı bölge okulu yatakhaneler binasında konuşlandırılmış olup , burada katılımcılar için hazırlanan çalışma alanlarından ve dinlenme olanaklarından faydalanabilecektir. İlçeye ilk gelişte danışma ve yol tarifi amacıyla Mustafakemalpaşa ilçe belediyesi hizmet binası girişinde irtibat bürosu 24 saat hizmettedir.
ULAŞIM
İstanbul-Ankara yönünden gelenler için
Öncelikle Bursa iline ulaşmaları gerekmektedir. Bursa’dan İzmir istikametinde 84 . kilometresinde ilçemiz. Çevre yolundan ilçe girişine dönüp yolu takip ettiğinizde 3 km sonra ilçe belediyesi önüne varacaksınız.
Çanakkale yönünden gelenler için
Bursa istikametine gelmeleri gerekmektedir. Bursaya 60 km mesafedeki Karacabey ilçesine ulaştıklarında izmir istikametine dönerek 20 km ilerlemeleri durumunda ilçe girişine varmış olacaksınız. Çevre yolundan ilçe girişine dönüp yolu takip ettiğinizde 3 km sonra ilçe belediyesi önüne varacaksınız.
İzmir yönünden gelenler için
Balıkesir ilini geçtikten sonra 75. Kmde ilçe girişine varmış olacaksınız. Çevre yolundan ilçe girişine dönüp yolu takip ettiğinizde 3 km sonra ilçe belediyesi önüne varacaksınız.
Kayıt masası coğrafi konumu
Navigasyon kullanıcıları için Bursa Mustafakemalpaşa Bursa cd. yazmak yeterli olacaktır.
FOTOMARATON TAKViMi
23 Kasım 2012 cuma günü 08.30 da kayıtlar başlayacak, 25 kasım 2012 pazar saat 10:00 a kadar sürecektir. Bu saatten sonra yapılacak müracaatlar kabul edilmeyecektir. Çalışmalar en geç 25 Kasım 2012 pazar günü saat 16:00 da teslim edilmiş olacak ve bu saatten sonra kesinlikle fotoğraf teslim edilemeyecektir! 25 kasım 2012 Pazar günü saat 17:00 da seçici kurul toplanacak olup sonuç bilgileri 10 (on) gün içerisinde Mustafakemalpaşa belediyesi ve www.tfsf.org.tr resmi internet adreslerinden duyuracaktır. Katılımcılar tarafından verilecek olan elektronik postalarına da bildirilecektir. Kazanılmış olan ödüller hak sahiplerine bildirmiş oldukları adres ve/veya hesap numaralarına gönderilecektir.
FOTOMARATON PROGRAMI :
1. Gün (Cuma) :Ana toplanma merkezimiz olan Züferbey yatılı bölge ilköğretim okulu yatakhane ve sosyal tesislerinde Kayıtlar yapılıp, bölge ve fotoğraf çekilecek parkurlar hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında istirahat için öncelikli olarak katılım ücretlerini banka yoluyla derneğimiz hesabına yatırmış olan ilk 200 (iki yüz) kişi için yatakhane ve sosyal tesislerde ikamet etmeleri sağlanacaktır. İlk iki yüz kişi dışında kalan katılımcılar ilçede bulunan anlaşmalı otellerde ücretlerini kendileri ödemek kaydıyla ve ya isterlerse getirecekleri çadırlarda okul bahçesinde konaklamaları sağlanacaktır. Okulun yemekhane bölümünde sohbet, tanışma, hazırlanmış sunuların gösterimleri vb. etkinliklerle geçirilecektir.
1.ULUSAL MUSTAFAKEMALPAŞA SUUÇTU FOTOMARATONU
• • •
 2
2.Gün(Cumartesi) : Günlerin kısa olması nedeniyle gün ışığından daha fazla faydalanabilmek adına sabah saat 06:00’ da Züferbey YİBO yemekhanesinde verilecek olan kahvaltı ile güne giriş yapılacak. Saat 07:00’da okul önünden toplanıp Uluabat gölü kıyısında bulunan Karaoğlan köyüne fotoğraf çekimi için hareket edilecek. Karaoğlan köyünde ; göl kenarı doğal güzellikleri, köy yaşamı, Türkiye’de sayısı azalmakta olan mandaların fotoğraflanması sağlanacak. çekimler sonrası havanın rüzgar yönünden uygun olması halinde Mustafakemalpaşa sportif havacılık kulübü üyeleri tarafından Erkızı tepesinden yamaç paraşütü gösterisi fotoğraflanacak. Saat 12:00 13:00 arasında Çaltılıbük Nahiyesi Uluçınar ve tarihi asma köprü kenarında öğle yemeği. saat 13:00 itibarıyla kütük evleri ile Türkiye’de nadir köylerden olan Ömeraltı Köyüne hareket. Akşam gün batımına kadar Ömeraltı köyünde fotoğraf çekimleri. Akşam saat 19:30 tüm katılımcılara Züferbey YİBO yemekhane ve sosyal tesislerinde akşam yemeği. Yemek sonrası çay eşliğinde sohbet , dernek ve kişilerin sunumlarının izlenmesi sağlanacaktır.
3.Gün(Pazar) :Yine günlerin kısa olması nedeniyle gün ışığından daha fazla faydalanabilmek adına sabah saat 06:00’ da Züferbey YİBO yemekhanesinde verilecek olan kahvaltı ile güne giriş yapılacak. Saat 07:00’da Züferbey YİBO önünden suçtu şelalelerine hareket edilecek. Suuçtu şelalelerinde çekimler yapılacak. Mustafakemalpaşa Mehteran takımının gösterisi izlenip fotoğraflanarak ardından Mustafakemalpaşa motor sporları kulübünün motorkros gösterileri fotoğraflanacak saat 12:00 -13 :00 arasında da kumanya dağıtımı yapılacaktır. saat 13:00 sonrasında Muradiye Sarnıç Köyü kahvesi ve düğün salonunda çay ikramı yapılırken saat 16:00 a kadar fotoğraf işlenmesi için serbest zaman sağlanacaktır. Saat 16:00 ya kadar fotoğraflar seçici kurula teslim edilecektir. Toplu hatıra fotoğrafı çekimi ardından vedalaşma ile resmi program sona erecektir.
YİYECEK –İÇECEK-BARINMA:
Yiyecek ve içecek organizasyon tarafından sağlanacak , her katılımcıya cumartesi (sabah,öğle,akşam) ve Pazar (sabah,öğle) günleri için, kayıt sırasında yemek için fiş (toplam 5 adet) verilecektir.
Ücretsiz konaklama 50 TL lik katılımcı paylarını MKPFOD banka hesabına Akbank Mustafakemalapaşa Şubesine bağış olarak ilk yatıran 200 kişiye sağlanabilecektir. Konaklama konusunda talebin yoğun olabileceği göz önünde bulundurularak ve bölgenin konaklama kapasitesinin yeterli olmayabileceği düşünüldüğünde, katılımcıların erken rezervasyon yaptırmaları kendileri için önem taşımaktadır. Konaklama seçenekleri ve rezervasyon için düzenleme ve yürütme kurulundan yardım ve tavsiye alınabilir.
Mustafa İLHAN : 0 532 343 53 77
Utku Sezer BİLDİRCİN: 0 544 22975 98
MKPFOD Banka Hesap Bilgileri
Banka Adı: AKBANK
Ad Soyad: Mustafakemalpaşa Fotoğraf Sanatı Derneği
Hesap No: 0079654
Şube Kodu: 0210
Şube: Mustakemalpaşa/BURSA
IBAN: TR54 0004 6002 1088 8000 0796 54
YARIŞMA SEKRETERYASI :
TFSF (Türkiye fotoğraf sanatı federasyonu) temsilcisi gözetiminde ,
MKPFOD ve Mustafakemalpaşa Belediye temsilcileri tarafından sürdürülecektir.
SEKRETERYA İRTİBAT TEL: Mustafa İLHAN : 0 532 343 53 77
Utku Sezer BİLDİRCİN : 0 544 22975 98
SEÇİCİ KURUL: Bölgemizdeki fotoğraf sanatı derneklerinin temsilcilerin oluşturduğu jüride kimlerin olacağını ilgili dernek yönetimleri belirlemiştir. Böylece , seçici kurul üzerindeki baskının azalacağı ve adil bir paylaşım içerisinde karar alınacağı düşünülmüştür. Seçici kurul olarak , derneklerin önerdiği ve düzenleme kurulumuzca Jüri olarak onaylanan isimler aşağıda listelenmiştir.
1.ULUSAL MUSTAFAKEMALPAŞA SUUÇTU FOTOMARATONU
• • •
 3
1: Osman ÖNDER ( BUFSAD, EFİAP)
2: Arif TERZİOĞLU (BASAF)
3: Suat Cumali GÜNGÖR (KASFOT)
4: Mustafa İLHAN (MKPFOD)
5: Mustafa EREN (M.K.PAŞA BELEDİYE BŞK.YRD)
ÖDÜLLER
Birincilik Ödülü : 2.000 TL.
İkincilik Ödülü : 1.500 TL.
Üçüncülük Ödülü : 1.000 TL
5 adet Mustafakemalpaşa Belediyesi Özel Ödülü : 100 TL
15 Adet Sergileme : Plaket
3 adet Sefa Mağazaları Özel Ödülü : Çeşitli hediyeler
Yarışmamız TFSF 2012/84 numara ile onaylanmıştır. Yarışma süresince TFSF Temsilcisi bulunacaktır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin