1. SETEM AKADEMİ “BAK AKADEMİ ÖDÜLLERİ”

“YARININ SİNEMASI İÇİN”
1. BAK (Belgesel, Animasyon, Kısa Film)
AKADEMİ ÖDÜLLERİ
İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

SETEM (Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve SETEM Akademi Derneği tarafından düzenlenecek 1. BAK (Belgesel, Animasyon ve Kısa Film) Akademi Ödülleri için start verildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı. Kültür Müdürlüğü’nün tanıtım desteği sağladığı 1. BAK (Belgesel, Animasyon ve Kısa Film) Akademi Ödülleri, internet üzerinden oylama sistemi ile belirlenecek. İlk aşamada yarışmada yer alan belgesel, animasyon ve kısa film ekiplerinin oy kullanacağı sistemde isteyen izleyiciler de oy kullanabilecek.
Her kategoride en çok oy alan 10 filmin finalist olacağı yarışmanın ikinci aşamasında ise SETEM üyeleri ve SETEM Akademi Derneği üyelerinin oylamaları birincileri belirleyecek.

Kısa film kategorisinde ; en iyi kısa film, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi senaryo dallarında ödül verilecek.

Belgesel film kategorisinde; en iyi belgesel film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi kurgu dallarında ödül verilecek.

Animasyon film kategorisinde; en iyi animasyon film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi animatör özel ödülü verilecektir.

En iyi Kısa Film, en iyi Belgesel Film ve en iyi Animasyon Film ödüllerinin birincilerine; ödül kazandıkları kategoride çekmek istedikleri bir proje için ekip ve ekipman desteği sağlanacaktır. Diğer dallarda ödül alan yarışmacılara SETEM Akademi bünyesinde gerçekleşecek eğitimlerden istedikleri branşta (1 yıl içinde) burs desteği sağlanacaktır.

Ayrıca SETEM üyeleri ve SETEM Akademi Derneği üyeleri, katılımcı olan tüm filmler arasından seçilen filmlere jüri özel ödülleri vereceklerdir.

Başvuru ve ödül takvimi;

Başvurular 07 Kasım 2013 tarihinde başlayacak olup 30 Kasım 2013 tarihine kadar internet üzerinden yüklemeler yapılabilecektir. 01 Aralık – 07 Aralık 2013 tarihleri arasında internet üzerinden herkese açık oylama yapılacaktır. Ayrıntılı bilgi www.setemakademi.com adresinden ve yarışma başvuru katılım koşulları şartnamesinden edinebilir.

Her kategoride en çok oy alan 10 film finalist olacaktır. Finale kalan filmler 14 – 21 Aralık 2013 tarihleri arasında SETEM Akademi( Kazım Orbay Cad. No: 3B Bomonti Park AVM 205F Bomonti-Şişli/İstanbul) de gösterilecektir. Gösterim programı SETEM Akademi web sayfasından duyurulacaktır. Ayrıntılı bilgi için; SETEM Akademi – 0212 232 35 42, Levent Bıyıklıoğlu – 0534 499 43 01 Nazım Özdemir 0532 509 20 12

Yarışma Başvuru Katılım Koşulları

1. Belgesel, Animasyon ve Kısa Film kategorilerinde yapılacak yarışmaya T.C. uyruklu olan herkes katılabilir.
2. Yarışmaya, süresi 20 dakikayı aşmayan Kısa Film ve Animasyon Filmler ile süresi 45 dakikayı aşmayan Belgesel Filmler katılabilir.
3. Yarışmaya katılacak filmler “PAL” sistemi ile kaydedilmiş olmalıdır.
4. Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu SETEM Akademi (www.setemakademi.com) web sayfasından sağlayabilirler.
5. Yarışmaya gönderilen filmlerin, yönetmen adı belirtilerek, ticari amaç gözetmeksizin SETEM Akademi etkinliklerinde yer alması, gösterime sunulması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
6. Festival tanıtımı için her bir eserin en fazla 20’şer saniyelik kısa bölümünün ya da fragmanının tanıtımı amaçlı (TV, radyo, basılı yayınlar, internet v.b. ortamlarda) kullanımı yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
7. Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir.
8. Ön elemeyi geçen filmler, festival kapsamında oluşturulacak programda izleyici ile buluşacaktır.
9. Festivale katılmak için son başvuru tarihi 30 Kasım 2013 Cumartesi’dir.
10. Katılımcıların en geç bu tarihe kadar SETEM Akademi adresine ;
a) Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı başvuru formu(veya www.setemakademi.com adresinden doldurulmuş online başvuru formunun imzalı çıktısı)
b) Filmin 1 adet DVD veya blu-ray kopyası (Orijinal dili Türkçe olmayan filmler için Türkçe altyazılı)
c) Festival için 2 adet film karesi (jpg formatında, en az 1920×1080 piksel boyutunda) ve varsa filmin fragmanı
d) Başvuru formunda doldurulan tüm bilgileri içeren CD (Türkçe Word dosyası olarak) ile başvuru yapmaları gerekmektedir.
11. Başvuru materyallerinin posta ile gönderimi sırasında kaybolması, geç teslimatı veya hasar görmesi festivalin sorumluluğunda değildir.(Kargo ile gönderilmesi tercih edilir)
12. Yarışmada Belgesel, Animasyon ve Kısa Film kategorilerinde “En İyi Film” ödülü alan eserlerin sahipleri SETEM Akademi tarafından, çekecekleri kısa filmde ekip ve ekipman ve ayrıca eğitim ile ödüllendirilecektir.
13. Ön elemeyi geçen filmler için gereken, festival gösterim kopyaları, eser sahibi tarafından DVD veya Blu-ray formatında hazırlanır ve festival komitesine ulaştırılır.
14. Katılan filmler festival sonrası iade edilmez.
15. Telif hakları konusunda sorumluluk eser sahibinindir.
16. Festivale katılan filmler önce ön elemeden geçecektir. SETEM Akademi ödüllerine başvuru sonrasında ön elemeden geçen filmler www.setemakademi.com adresine yüklenecektir. Oylama internet üzerinden herkese açık bir şekilde gerçekleştirilecektir. Her dalda ve her kategoride en çok oy alan yarışmacı adayları belirlenecektir.
Belirlenen filmler SETEM(Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyeleri ve SETEM Akademi Derneği üyelerince izlenerek oylanacak ve 21 Aralık 2013 tarihinde ödül töreni ile duyurulacaktır.
Ayrıca yarışmaya katılan filmler arasında (Belgesel, Animasyon, Kısa Film) kategorisinde ön elemden geçme koşulu aramaksızın jüri özel ödülleri verilecektir.

Değerlendirme Takvimi

Projeye katılacak filmler 7 Kasım 2013 – 30 Kasım 2013 tarihleri itibariyle youtube üzerinden yükledikleri videoların embed kodlarını başvuru formlarına ekleyeceklerdir. Yüklenen videolar www.setemakademi.com aracılığı ile kamuoyu oylamasına sunulacaktır. (01-07 Aralık 2013)
Her oy kullanmaya açık olan oylama sonuçları 14 Aralık 2013 günü www.setemakademi.com adresinde açıklanacaktır.14-21 Aralık 2013 günleri arasında SETEM üyeleri ve SETEM Akademi Derneği üyeleri filmleri değerlendireceklerdir. 14-21 Aralık 2013 tarihleri arasında finale kalan filmlerin gösterimi gerçekleşecek. Gösterim herkese açık olacaktır. Gösterim programı www.setemakademi.com adresinde açıklanacaktır.