Zarif Çocuk Uluslararası Kitap Okuma Yarışması

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine ayrıca Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı okullarda eğitim gören öğrencilere yönelik ödüllü “ Zarif Çocuk Uluslararası Kitap Okuma Yarışması” düzenlenecektir.

YARIŞMANIN HEDEFLERİ:
1- Okuma isteği uyandırarak okuma alışkanlığı edindirmek.
2- Anlama ve yorumlama becerilerini geliştirmek,
3- Ülkemizdeki ilkokullar ve yurt dışında Türkiye Maarif Vakfıma bağlı okullarda eğitim gören öğrenciler arasında kaynaşmayı sağlamak,
4- İlkokul öğrencilerinin ve yurt dışında Türkiye Maarif Vakfrna bağlı okullarda eğitim gören öğrencilerin tamamının aynı eserleri okumasını sağlamak,
5- Sınıf kitaplıklarının zenginleşmesini sağlamak,
6- Okuma aracılığı ile öğrencilerin kelime dağarcığının zenginleşmesini sağlamak,
7- Türkçeyi yaygınlaştırma, öğrencilerin Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama
becerilerini geliştirmek,
8- Çevresindeki diğer insanlara örnek olarak farkındalık oluşturmak yarışmanın başlıca hedefleridir.

YARIŞMANIN KAPSAMI (HEDEF KİTLE)
Yarışma Türkiye genelinde eğitim gören ilkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencilerini ve Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı okullarda eğitim gören 9-12 yaş aralığındaki öğrencilerini kapsamaktadır.

BAŞVURULAR
Yarışmaya başvurular elektronik ortamda http://zarifcocuk.meb.gov.tr adresine 1-31 Ocak 2019 tarihleri arasında sınıf öğretmenleri tarafından yapılacaktır. Yarışmaya katılmak isteyen her öğrenci sisteme kayıt olacaktır. Bir sınıfın finalist olabilmesi için aynı sınıflan en az 10 öğrencinin kitapları okuması ve internet üzerinden yapılacak eleme sınavına katılması gerekmektedir.

YARIŞMANIN SÜRESİ
Yarışma 01 Ocak 2019 – 14 Mart 2019 tarihleri arasında uygulanacaktır.

GENEL İLKELER VE YARIŞMANIN UYGULANMASI

1.Yarışma Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim gören ilkokul öğrencilerine ve Türkiye Maarif Vakfıma bağlı okullarda eğitim gören 9-12 yaş aralığındaki öğrencilere açıktır.

2.Yarışma 3. sınıflar ve 4. sınıflar olmak üzere iki kategoride yapılacaktır. Türkiye Maarif Vakfı’nda eğitim gören 9-10 yaş aralığındaki öğrenciler 3. sınıf, 11-12 yaş aralığındaki öğrenciler 4. sınıf kategorisinden yarışmaya katılacaklardır. Her iki kategoride dereceye giren takımlara ayrı ayrı ödül verilecektir.

3.Yarışmada ilkokul 3. sınıf kategori kitapları:

Yürekdede İle Padişah – Cahit ZARİFOĞLU
Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery (Cemal Süreyya ve Tomris Uyar Çevirisi)
Bir İnşallah Masalı- Sümeyra TURANALP

İlkokul 4. sınıf kategori kitapları:

Küçük Şehzade – Cahit ZARİFOĞLU
Şu Acayip Hayvanlar – Tarık USLU
Charlie’nin Çikolata Fabrikası- Roald DAHL
Süper Karıncalar – Osman KOCA

4.Yarışmaya katılan sınıflar ve öğrenciler okuyacakları kitapları kendileri temin edeceklerdir.

5. Yarışmada finalist olabilmek için sınıf olarak başvurmak ve aynı sınıftan en az 10 öğrencinin çevrimiçi (online) olarak yapılacak eleme sınavına katılması gerekmektedir. Yarışmaya 10öğrencinin altında katılan sınıfların değerlendirmesi bireysel olarak yapılacaktır.

6. Yarışmaya katılan öğrenciler kitapları, 01 Ocak 2019 – 22 Şubat 2019 tarihleri arasında okuyacaktır.

7. 16-22 Şubat 2019 Tarihleri arasında internet ortamında eleme sınavı yapılacaktır. Sınavda her bir öğrenciye ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılıp beş ile çarpımıyla öğrenci sınav puanı hesaplanır.

8. Eleme sınavı sonucunda sınıf puanları ortalamasına göre (Sınıf mevcudu 20 öğrencinin üzerinde ise çevrimiçi (online) sınavda en başarılı 10 öğrencinin puanı, sınıf mevcudu 20 öğrencinin altında ise çevrimiçi (online) sınava katılan toplam öğrencilerin başarı sıralamasına göre ilk %50 sinin puanlarının ortalaması sınıf puanını oluşturacaktır.) ilk 5’e giren illerin birinci olan sınıfları 3’er kişilik takımlar oluşturacaklardır. 3. Sınıflardan 5 takım, 4. Sınıflardan da 5 takım final yarışmasına davet edileceklerdir.

9. Final yarışmasına katılacak öğrencilerin ulaşımı kendilerine aittir. Konaklama Kütahya Yoncalı MTAL Uygulama Otelinde olacaktır. Konaklama ve iaşe giderleri Kütahya Î1 Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır. Final yarışmasına finalist sınıflar öğretmenleri ve öğrencilerin aileleri ile birlikte katılabileceklerdir.

10. Yarışmaya sınıf olarak katılan tüm sınıflara başvurularından soma “Kitap Dostu Zarif Sınıf Belgesi”, finallere yarışmacı olarak katılan öğrencilerin tamamına ‘Zarif Okuyucu Belgesi’ verilecektir.

11. Birinci olan ekiplere birincilik madalyası, ikinci olan ekiplere ikincilik madalyası ve üçüncü olan ekiplere de üçüncülük madalyası verilecektir.

12. Final Yarışması 14 Mart 2019 tarihinde yapılacaktır. Finalist öğrenciler okullarından alacakları onaylı öğrenci belgesiyle finallere katılacaklardır.

13. Final yarışmaları 3. sınıf kategorisinde aynı sınıfta okuyan öğrencilerden oluşan 3’er kişilik 5 takım ve 4. kategorisinde aynı sınıfta okuyan öğrencilerden oluşan 3’er kişilik 5 takım arasında yapılacaktır.

14. Eleme sınavında ve finallerde çoktan seçmeli 20’şer soru sorulacaktır.

Ödüllendirme:

  3. Sınıflar   4. Sınıflar
l.lik Ödülü 2000 Türk Lirası   2000 Türk Lirası
2.1ik Ödülü 1500 Türk Lirası   1500 Türk Lirası
3.1ik Ödülü 1000 Türk Lirası   1000 Türk Lirası

İLETİŞİM
Proje ile ilgili her türlü destek ve bilgi alma işlemleri için aşağıdaki iletişim bilgileri kullanılabilir:
Kütahya İl MEM Tel: 0 274 2804394-95 mail: 43arge@gmail.com