Yurtdışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı

Yüksek Lisans Programı
Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı

Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına anadilleri olan Türkçeyi ve Türk kültürünü öğretecek eğiticileri yetiştirmek üzere 2017-2018 döneminde Sakarya Üniversitesi ile iş birliği halinde tezsiz yüksek lisans programı açılmıştır. 2018-19, 2019-2020 ve 2020-2021 dönemlerinde programların tezli olarak Antalya Akdeniz Üniversitesi, Ankara Hacettepe Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği halinde “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı” adı altında açılmıştır. 2021-2022 eğitim öğretim dönemi için ilgili yüksek lisans programları ilana açılmaktadır.

Çocuklarımıza anadillerinde okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil becerilerini kazandırmayı ve Türk kültürünü yurt dışında yaşayan yeni nesillere tanıtacak eğiticileri yetiştirmeyi planlayan program, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın dikkatine sunulmaktadır.

Üniversitelerin modern ve doğayla iç içe kampüslerinde uzman akademisyenler eşliğinde gerçekleşecek olan programa kabul edilen öğrenciler, yıl boyu sürecek akademik eğitim yanında programı destekleyici çeşitli sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklere katılma imkânı da bulacaktır. Program kapsamında yer alan staj programı da, öğrencilere, aldıkları eğitimi Türkiye’de veya yurt dışındaki eğitim kurumlarında yapacakları stajlarla pekiştirme fırsatı sunacaktır.

Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı, üniversite eğitimini Türkiye’de veya yurt dışındaki bir ülkede tamamlamış olan ve halen oturum veya vatandaşlık hakkına sahip olarak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kartlıların başvurusuna açıktır.

Programa kabul edilecek adayların, mezuniyetleri sonrasında yaşadıkları ülkelere dönerek, bulundukları ülkelerdeki Türk çocuklarına anadillerini öğretme konusunda roller üstlenmeleri beklenmektedir. Başvuru değerlendirme süreçlerinde adayın bunu gerçekleştirebilme durumu önemli rol oynamaktadır.

Kimler Başvurabilir?
Türk vatandaşları için; ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada ve Norveç ülkelerinden birinde oturum hakkına sahip olmak ya da çifte vatandaş veya Mavi Kart sahibi olmak,
40 yaşındFan gün almamış olmak,
Türkiye veya yurt dışındaki bir üniversiteden eğitim bilimleri ya da sosyal bilimler alanlarından birinde lisans derecesine sahip olmak,
Yeterli düzeyde akademik Türkçe bilgisine sahip olmak,
Tercihen Türkçe eğitimi konusunda tecrübe sahibi olmak.

Not: Başvuru şartlarını taşıyan adayların yurt dışındaki üniversitelerden almış oldukları diplomalar, yabancı dil belgesi sayılacak ve bunlardan ALES puanı istenmeyecektir. Öğrencilerden programa kaydoldukları tarihten itibaren iki (2) yıl içerisinde diploma denklik belgelerini sunmaları istenecektir. Protokol kapsamında burslu bir program olduğu için programa kabul edilen adaylardan üniversiteye kayıt aşamasında YDS ve ALES belgesi istenmemektedir.

https://www.ytb.gov.tr/yvburslari/burslar/turkce-ylp.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin