‘Yeni İşler Yeni Fikirler 2010’ yarışması ödülleri sahiplerine verildi

‘Yeni İşler Yeni Fikirler 2010’ yarışması ödülleri, ODTÜ’de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, Türk Telekom Operasyon Başkanı Celaleddin Dinçer, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, OSTİM Başkanı Orhan Aydın katıldı.

Üniversite öğrencileri ve mezunlarından oluşan grupların yenilikçi ürün ve teknoloji geliştirmeye teşvik etmek, yarının teknoloji firmalarına destek amaçlı düzenlenen yarışmaya 404 online kayıt yaptırdığı belirtilirken, 189 proje önerisi teslim edildiği bildirildi. Toplam 220 bin TL’lik para ödülü için 9 finalist yarıştı.

Savunma Kategorisinde Kurup Grubu, akustik sinyalleri kullanarak hedef tespiti ve takibi yapılabilen bir güvenlik sisteminin geliştirilmesi projesiyle 50 bin TL ödüle layık görüldü. İkincilik ödülü yerel konumlandırma yapabilen sistemle Bilkentliler Grubu’nun oldu. Bilkentliler proje sayesinde 10 bin TL kazandı.

Telekomünikasyon kategorisinde Zealous Grubu, aynı kodlarla farklı oyun platformlarında oyun geliştirme imkanı sağlayan yazılım geliştirme ile 50 bin TL’lik ödüle layık görülürken, ikincilik ödülünü görüntü işleme teknolojisi kullanarak yüz ve obje tanıma yöntemi ile perakendecilik ve sokak reklamcılıkta web tabanlı raporlama ve simultasyon modemleri geliştirme ile Midas adlı grup aldı.

Elginkan Vakfı 75 bin TL’lik ödülü, Kirschner Teliyle yapılan operasyonların otomasyonunu geliştirme projesi ile Kurup adlı grup aldı. Sanayi özel ödülünü ise Diffuse Grubu, 25 bin TL’lik ödüle geniş kullanım alanı olan izolasyon malzemesi ile layık görüldü. Bu ürünün 630 dereceye kadar sıcaklığa dayanıklı olduğu öğrenildi.

Kurup Grubu lideri Çağrı Yüzbaşıoğlu, projeleri hakkında bilgi vererek, “Savunma Sanayi kategorisinde sensorlar kullanarak akustik ses sinyallerini takip ederek, kameralarla yapılamayan tespit işini yapmaya çalıştık. Medikal kategoride ise cerrahların çok sık yaptığı operasyonu kırık parmakların sabitlenmesi ve sonrasında telin geçirilmesini otomize eden bir sistem geliştirdik” dedi.

Kazandıkları ödülü projenin güçlendirilmesi ve pazara çıkması için kullanacaklarını belirten Yüzbaşıoğlu, grubun öğrenciler ve mezunlardan oluştuğunu söyledi.

Zealous Grubu’nun ‘HormoneTech’ (HormonTeknoloji) isimli projesinin ise, 5 kat daha hızlı yazıldığı ve yazılanların 12 platforma hiç değiştirmeden aktarılabildiği belirtildi. Projenin, şirketlerin giderlerinin azalttığı, daha az kişiyle daha çok iş yapılabildiği, 12 farklı işletim sisteminin bir arada kullanıldığı bildirildi. Proje sahipleri ödülü, projeyi geliştirmek için kullanacaklarını belirtti.