Yabancı Hükümet Özel Burslar

Yabancı Hükümet Özel Burslar

Özel Burslar : Yabancı ülkeler tarafından verilen özel burslardır. Kişiler kendi imkanlarıyla, ilgili ülke veya üniversitenin şartlarına göre başvuruda bulunabilirler. Ancak, adayların eğitim sonrası denklik bilgileri konusunda Yüksek Öğrenim Kurumundan bilgi edinmeleri gerekmektedir. Bu konudaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

PAKİSTAN
Pakistan İslamabad COMSATS Bilgi Teknolojileri Enstitüsü tarafından, çeşitli bölümlere yönelik 2016 Sonbahar dönemi lisans ve yüksek lisans düzeyinde burs başvurularının 30 Kasım 2015 tarihine kadar yapılabileceği belirtilmektedir. Adaylar, başvuru ile ilgili diğer bilgilere www.comsats.edu.pk adresindeki “international students” portalından ulaşabilecektir.

BANGLADEŞ

Bangladeş tarafından Bangladeş Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi’nde 2015-2016 öğretim yılında lisans programları için 26 kişilik yabancı öğrenci kontenjanı ayrılmıştır. Adaylar, ilgili başvuru formuna ve başvuru prosedürlerine www.mofa.gov.bd ve www.bangladootankara.org.trinternet adreslerinden ulaşabilirler. Ayrıca, başvuru belgelerinin en geç 23/11/2015 tarihine kadar MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Uluslararası Anlaşmalar ve Burslar Daire Başkanlığı Beşevler Kampüsü C Blok Beşevler/ANKARA adresine elden veya posta yolu ile ulaştırılması gerekmektedir. Bu tarihten sonraki başvurular kabul edilmeyecektir. Detaylı bilgi için www.bangladootankara.org.tr

BANGLADEŞ

Bangladeş tarafından 2015-2016 öğretim yılında Tıp ve Cerrahi Bilimi alanlarında 74 ve Diş Cerrahisi alanlarında 22 kişilik öğrenci kontenjanı ayrılmıştır. Adaylar, ilgili başvuru formuna ve başvuru prosedürlerine www.mofa.gov.bd internet adresinden ulaşabilirler. Ayrıca, başvuru belgeleri devlet üniversitelerine başvuracakların 5 Kasım 2015 tarihine kadar, özel üniversitelere başvuracak olanların ise 20 Kasım 2015 tarihine kadar Bangladeş Ankara Büyükelçiliğine (Adres: Birlik Mah. 391. Cad. No:16 Çankaya, Ankara, Türkiye. Telefon: (+90-312) 495 27 19-20, e-mail: bdootankara@ttmail.comteslim etmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için www.mofa.gov.bd

PAKİSTAN

2015-2016 akademik yılında Pakistan’daki bazı üniversitelerin tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik bölümlerine, eğitim masraflarını kendileri karşılamak üzere yabancı ve çifte vatandaşlığı bulunan Pakistanlı öğrenciler 15 Ekim 2015 tarihine kadar başvurabilecektir. Ayrıntılı bilgi için: www.hec.gov.pk/sfs

SLOVAKYA

Slovakya Hükümeti bursları kapsamında Slovak Eğitim Bilim Araştırma ve Spor Bakanlığı “Hareketliliğin Desteklenmesi Ulusal Burs Programı” çerçevesinde yabancı öğrenci ve akademisyenler için 2015-2016 akademik yılına yönelik burs imkânı sağlamaktadır. Adaylar, 31 Ekim 2015 tarihine kadar programa ilişkin ayrıntılara ve online başvuruya www.scholarships.sk internet adresinden ulaşabilirler.Detaylı Bilgi için…

GÜNEY KORE

Güney Kore’de bulunan Daegu Gyeongbuk Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından 2016 eğitim-öğretim yılı için yüksek lisans ve doktora bursu tahsis edilmiştir. Enstitü tarafından sağlanan tam burs kapsamında; yüksek lisans için yıllık 7.440.000 Kore Wonu (yaklaşık 7400 ABD Doları) doktora için yıllık 13.680.000 Kore Wonu (yaklaşık 7400 ABD Doları) , yurt imkanı ve ücretsiz Korece dersleri verilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

GÜNEY KORE (KDI)

Güney Kore’de bulunan KDI School üniversitesi tarafından Kamu Siyaseti ve Yönetimi Fakültesi eğitim programlarına 2016 Bahar dönemi için kısmi ve tam zamanlı burs tahsis edilmiştir. Kamu ve özel sektörden uluslararası öğrencilerin kabul edileceği burs programı ingilizce verilecektir. Başvurular 23 Ekim 2015 tarihine kadar yapılacak olup başvuru kılavuzu, irtibat ve program bilgileri için tıklayınız.

GÜNEY KORE (HUFS)

Güney Kore’de bulunan Yabancı Diller Üniversitesi (HUFS) tarafından 3 (üç) adet Uluslararası Diplomatik burs programı tahsis edilmiştir. Program için başvurular Eylül-Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Burs Programı için başvurular doğrudan HUFS’a gönderilerek ardından Seul Büyükelçiliğimizden tavsiye mektubu temin edilecektir. Başvuru koşulları ve detaylı bilgi için tıklayınız.

MALEZYA

Malezya Limkokwing Üniversitesi tarafından üniversite öğrencileri için burs tahsis edilmektedir. Burs için başvuru ve ayrıntılı bilgiye www.limkokwing.net adresinden ulaşılabilir.

İTALYA

İtalya-Cremona’da 16-30 Ekim 2015 tarihlerinde “Gıda Ambalajlama: İnovasyon, Güvenlik ve Sürdürülebilirlik” başlıklı program ile 26-30 Ekim 2015 tarihlerinde “ Fakirliğin Yokedilmesi: Araziye ve Gıdaya Erişim Konusundaki Araçlar ve Stratejiler” konulu BM FAO işbirliği ile düzenlenecek programa 5 ve 7 adet burs tahsis edilmiştir. Burs ; katılım harcı, 4’er öğle ve akşam yemeği ve 5 gece konaklamayı kapsamakta olup, ülke içi ve dışından yapılacak seyahatler katılımcıya aittir. Söz konusu programa ilişkin ayrıntılara http://www.cremonafoodvalley.com, burs olanaklarına ise http://www.cremonafoodvalley.com/courses/ceep-scholarship.htlm web adreslerinden erişilebilir.

İRAN

İran İslam Cumhuriyeti tarafından 2015-2016 öğretim yılının başlangıcı 23 Eylül 2015 tarihinde yabancı öğrenciler için İngilizce dilinde “ Yeni Dönem Bölgesel Araştırmalar Yüksek Lisans Programı (Çağdaş İran Araştırmaları)” konulu İran’ı tanıtmaya yönelik eğitim programı düzenlenecektir. Tüm dersler için 28 kredi ve tez için 4 kredinin kullanılacağı 1 yıl sürecek olan bahse konu eğitim programı ile ilgili ayrıntılı bilgilere “ www.sir.ac.ir ” internet adresinden ulaşılabilecektir. Programa katılım için son başvuru 1 Eylül 2015 tarihine kadardır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

BULGARİSTAN

Varna İşletme Üniversitesi tarafından 3 adet lisans bursu tahsis edilmiştir. Varna İşletme Üniversitesi “Cardiff Metropolitan University’in” (CMU) stratejik ortağıdır. Anılan iki üniversite arasında bilişim teknolojileri, turizm, ticaret ve işletme alanlarında İngilizce ortak eğitim programları uygulama anlaşmaları mevcuttur. Eğitim süresi 6 veya 8 sömestredir. Ortak programa katılan öğrenciler Varna İşletme Üniversitesinde eğitim görüp, Bulgaristan lisans diploması ile Britanya lisans diploması alabileceklerdir. Burs 1.000 ila 5.000 Avro arasındadır. Ayrıntılı bilgilere http://www.vumk.eu http://www.culinaryartseurope.com internet adresinden ulaşılabilecektir

FAS

Fas Hükümeti tarafından 25 öğrenciye lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında destek bursu verilmektedir. Eğitim bursu bir destek bursudur. Kayıt, yurt, ulaşım ve eğitimin sürdürülmesine ilişkin diğer tüm masraflar öğrenciye aittir. Burs miktarı aylık 750 Dirhem (yaklaşık 88 ABD Doları) olarak belirlenmiştir. Adayların kazanmaları halinde ayrıca 900 Dirhem (yaklaşık 110 ABD Doları) dosya masrafı ödemeleri gerekmektedir. Daha fazla bilgiye www.amci.ma, www.diplomatie.ma, www.dfc.gov.ma, www.men.gov.ma adreslerinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İRAN

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı( EİT) Kültür Enstitüsü girişimi ile Tahran’da bulunan Sanat Üniversitesi tarafından EİT üyesi her ülke için lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 2 adet burs tahsis edilmiştir. Burslar; Farsça kursu, konaklama, yeme-içme giderleri ve aylık bir miktar harçlık gibi imkânları kapsamaktadır. Başvurular 31 Temmuz 2015 tarihine kadar yapılacak olup, başvuruyu gerçekleştiren adaylar evraklarını Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dışilişkiler Genel Müdürlüğü Beşevler Kampüsü C Blok Kat 2 Ankara adresine teslim edeceklerdir. Başvuru ve üniversite hakkında ayrıntılı bilgiye www.art.ac.ir adresinden ulaşılabilir.

UMMAN

Yeni Zelanda Hükümeti tarafından “ Didem Yaman anısına 2015 Bursu” adı altında Uluslararası ilişkiler, afet yönetimi, deprem mühendisliği, tarım ve eğitim alanlarında 1 adet doktora bursu tahsis edilmiştir. Burs; eğitim, seyahat, yerleşim, yaşam ücreti ve akademik destek dahil sağlık ve seyahat sigortasını da karşılamaktadır. Başvurular, Didem Yaman Memorial Bursu, Yeni Zelanda Büyükelçiliği, 11 Kızkulesi Sokak, Gaziosmanpaşa, Ankara 06700, TÜRKİYE adresine yapılacaktır. Burs başvurusu 24 Temmuz 2015 tarihinde sona erecek olup. Detaylı bilgi için tıklayınız.

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda Hükümeti tarafından “ Didem Yaman anısına 2015 Bursu” adı altında Uluslararası ilişkiler, afet yönetimi, deprem mühendisliği, tarım ve eğitim alanlarında 1 adet doktora bursu tahsis edilmiştir. Burs; eğitim, seyahat, yerleşim, yaşam ücreti ve akademik destek dahil sağlık ve seyahat sigortasını da karşılamaktadır. Başvurular, Didem Yaman Memorial Bursu, Yeni Zelanda Büyükelçiliği, 11 Kızkulesi Sokak, Gaziosmanpaşa, Ankara 06700, TÜRKİYE adresine yapılacaktır. Burs başvurusu 24 Temmuz 2015 tarihinde sona erecek olup, detaylı bilgi için tıklayınız.

ÇİN

Çin tarafından (Tayvan) üniversiteleri ve akademik kurumlarda (Tayvan) boğazlar arası ilişkiler, Çin Kıtası, Asya-Pasifik Bölgesi veya Çin çalışmaları ile ilgili araştırma yapmak üzere bilim adamları, doktora öğrencisi ve uzmanlara yönelik burs tahsis edilmiştir. Detaylı bilgi için http://taiwanfellowship.ncl.edu.tw/eng/ adresini tıklayınız.

LONDRA

Chatham House ve Akbank tarafından “The Academy Turkey Senior Fellowship “ programı çerçevesinde kamu görevlisi, özel sektör veya sivil toplum kuruluşu çalışanlarının yanı sıra akademisyenlerden kıdemli olan adaylara altı (6) ay süreli araştırma bursu tahsis edilmiştir. Burs aylık 3.000 Sterlin ücret içermekte olup, barınma gibi gereksinimler bursiyerlere aittir. Son başvuru 31 Mayıs 2015 tarihine kadar olup, başvuru formu ve başvuru şartları için tıklayınız.

HARTUM

Arap Ligi(AL) Eğitim, Kültür ve Bilim Örgütüne bağlı Hartum Uluslararası Arap Dili Enstitüsü tarafından ana dili Arapça olmayanlara yönelik Arapça Öğretmenleri ve Arapça dili okuyan yeni öğretmen adaylarına yüksek lisans bursu tahsis edilmiştir. Burs aylık 100 U$ içermekte olup, diğer masraflar adaya aittir. Başvuru için ; iyi bir üniversite derecesi, iyi bir Arapça, Arapça öğretmenleri ve Arapça dili okuyan yeni öğretmen adayları, 40 yaş altı ve sağlıklı olma şartları aranmaktadır.Gerekli belgeler; CV, diploma ve transkript, başvuru formu, nüfus kağıdı, sağlık raporu ve diğer ilgili evraklar istenmektedir.Başvurular 15 Hazirandan önce gerçekleştirilmelidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

MISIR

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği tarafından Mısır´da İslam İşbirliği Teşkilatı Eğitim Değişim Programı kapsamında 10 kişilik lisans burs tahsis edilmiştir. Son başvuru 20 Haziran 2015 tarihine kadar olup, detaylı bilgi için tıklayınız.

JAPONYA

Japonya Hükümeti tarafından, 2015-2016 yılı için Teknoloji Koleji ve Uzmanlaşmış Eğitim Koleji bursu ile lisan bursu tahsis edilmiştir. Lisans bursu; Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve 6 yıllık Eczacılık branşlarını kapsamaktadır. Burs; 7 yıllık süreli olup, 117.000 Japon Yeni ücret içermektedir. Son başvuru 29 Mayıs 2015 tarihine kadardır. 24 Haziran 2015 tarihinde yazılı sınav, 29 Haziran 2015 tarihinde ise mülakat yapılacaktır. Ayrıntılı bilgiye http:// www.tr.emb-japan.go.jp/T_05/04.htm adresinden ulaşılabilir

ŞANGAY

Şanghay Belediyesi tarafından 2015 yaz dönemi için Çince Dili ve uygulamalı Çin Kültürü Yaz okulu bursu tahsis edilmiştir. Burs; eğitim ücreti, öğretim materyalleri, ziyaret ve tur organizasyonları ve konaklamayı içermektedir.Bursun süresi 10 Temmuz – 7 Ağustos 2015 tarihleri arası olup, son başvuru 15 Mayıs 2015 tarihine kadardır. Detaylı bilgi için tıklayınız. Detaylı bilgi için tıklayınız.

HİNDİSTAN

Hindistan Symbiosis Uluslararası Üniversitesi tarafından 1 adet %50 yüksek lisans, 1 adet %100 Lisans, 1 adet %50 lisans ve 2 adet %25 lisans olmak üzere 5 adet burs tahsis edilmektedir .Adaylar www.scie.ac.in adresinden online olarak başvuru yapabileceklerdir. Ayrıca Rai Üniversitesinde öğrenim görmek üzere 1 kız öğrenci için tam burs imkanı da sunulmaktadır.Kız öğrenci Başvuru formu için tıklayınız. Tüm adaylar başvuru belgelerini en geç 20 Nisan 2015 tarihine kadar Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Beşevler Kampüsü C Blok Kat 2 adresine iletilmesi gerekmektedir.

LİTVANYA

Litvanya hükümeti tarafından 2015-2016 yılı için kısa dönem çalışmalar ve araştırma bursu tahsis edilmiştir.Başvurular www.scholarships.lt adresinden online olarak en geç 1 Nisan 2015 tarihine kadara yapılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

HONKONG

Hong Kong tarafından 2015-2016 öğretim yılı için doktora bursu imkânı tanınmaktadır. Burs yıllık HK$ 240, 000 ödeme içermektedir. Adaylar başvurularını https://cerg1.ugc.edu.hk/hkpfs/InitApplication.jsp adresine doğrudan yapacaklardır. Ayrıca detaylı bilgi için tıklayınız.

BULGARİSTAN

Bulgaristan Hükümeti tarafından 2015-2016 yılı için 12 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihleri arasında Sofya Üniversitesinde, 20 Temmuz-9 Ağustos 2015 tarihleri arasında Veliko Turnova Üniversitesinde Bulgar Dili, Edebiyatı ve Kültürü konulu yaz semineri düzenlenecektir.Seminer için tüm başvuru şartlarına, ek bilgilere ve başvuru formlarına and http://www.uni-vt.bg/1 adreslerinden ulaşabilirsiniz. Adaylar tüm şartları taşıdıkları takdirde hazırladıkları tüm belgeleri 21 Nisan 2015 tarihine kadar Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Beşevler Kampüsü C Blok Kat 2 adresine iletmeleri gerekmektedir.Başvuru formu için tıklatınız.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Diplomasi Akademisi (ADA) Üniversitesi; Azerbaycan Hükümeti tarafından desteklenecek Lisans ve Lisans üstü programlarda burs imkanı sunmaktadır. Lisans programlarda; Uluslarası Çalışmalar, Kamu Yönetimi, Ekonomi, Bilgisayar Bilimleri, IT ve Sistem Mühendisliği alanları , Lisans üstü programlarda ise; Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler ile Kamu Yönetimi alanları kabul edilmektedir. Adaylar başvuru şartlarını öğrenebilmeleri için başvuru ofisi ve admissions@ada.edu.az mail adresi ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Başvuru formu için tıklayınız..

ROMANYA

Romanya hükümeti 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yabancı öğrencilere (AB Üyesi olmayan ülke vatandaşları için) lisans, yüksek lisans, doktora alanlarında burs tahsis etmektedir. Söz konusu burs için; Siyasal ve İdari Bilimler, Eğitim Bilimleri, Romen Kültür ve Medeniyeti, Gazetecilik, Teknik Bilimler, Petrol ve Doğalgaz, Tarım Bilimleri, Veterinerlik, Mimarlık, Sanat ve Müzik alanlarındaki başvurulara öncelik verilecektir.Eğitim dili Romence olduğu için, Romence bilmeyen öğrencilerin 1 sene Romence eğitim almaları öngörülmektedir. Burslar, okul harcı ve yurt giderinin yanı sıra lisans öğrencileri için 65 Euro, yüksek lisans öğrencileri için 75 Euro ve doktora öğrencileri için 85 Euro tutarında aylık ödemeyi kapsamaktadır. Başvuru evrakı Romence, İngilizce ve Fransızca dillerinden birinde olabileceği gibi, diğer dillerdeki başvuru evrakları ise anılan dillerden birine tastikli çevirilmesi gerekmektedir.Başvurular en geç 15 Mart 2015 tarihinde Romanya Dışişler Bakanlığında olacak şekilde Ankara Romanya Büyükelçiliği ve Bükreş Büyükelçiliğimize yapılabilecektir.Ek bilgilere ve başvuru formlarına htt://www.mae.ro/en/node/10251adresinden ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve başvuru formu için tıklayınız. Ek´i indirmek için tıklayınız…

KORE

Kore’de bulunan ve ilk Amerikan Üniversitesi olan “SUNY (State Üniversity of New York ) Korea” 2015-2016 eğitim döneminde Teknoloji ve Toplum, Bilgisayar Bilimi ve Makine Mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans bursu imkanı sunmaktadır. Başvurmak isteyen adaylar Öğrenci Kayıt Kabul Müdürü Julie Kim ile +82 32 626 1121 telefon numarasından veya juliekim@sunykorea.ac.kr mail adresinden iletişime geçebileceklerdir. Üniversiteye ait ilave bilgi için http://www.sunykorea.ac.kr/ web adresini tıklayınız.

ENDONEZYA

Endonezya hükümeti 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için “Darmasiswa Burs Programı” kapsamında çeşitli programlarda burs tahsis etmektedir.Aylık Burs ücreti Endonezya Para birimi olarak 2.000.000(ikimilyon) Rubledir.Son başvuru 28 Şubat 2015 tarihine kadar yapılacak olup, adaylar başvuru için Ankara Endonezya Büyükelçiliğinin 0 312 438 2192 telefon numarasından iletişime geçebileceklerdir. Detaylı bilgi ve başvuru formu için tıklayınız.

AB

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Jean Monnet Burs Programı 2015-2016 akademik yılı ProgramI kapsamında 210 kişiye burs imkanı sunmaktadır. Başvurular 6 Mart 2015 tarihinde sona erecektir. Burstan kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları ve üniversitelerin akademik ve idari personeli ile öğrencileri faydalanabilmektedir. Başvurular hakkında ayrıntılı bilgiye Avrupa Birliği Bakanlığı (http://www.ab.gov.tr) ve Jean Monnet Burs Programının (www.jeanmonnet.org.tr) internet adreslerinden ulaşılabilir. Sorularınızı info@jeanmonnet.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

DANİMARKA

Danimarka Hükümeti tarafından 2015 yılı yaz dönemi için Danca dili yaz kursu bursu imkanı sunulmaktadır. Bursa başvurmak isteyen adaylar en geç 1 Mart 2015 tarihine kadar institution/programmes-supporting-cooperation-and-mobility/the-cultural-agreements-programme/danish-summer-language-scholarships web adreslerinden başvuru yapabilecek ve bu adreslerden detaylı bilgilere ulaşılabileceklerdir.

GÜNEY KORE

Güney Kore Kalkınma Enstitüsü tarafından % 60’ı kamu görevlilerine yönelik Kamu Politikası ve Kamu Yönetimi alanlarında 3 yıllık Yüksek Lisans bursu imkânı sağlanmaktadır. Burs ; gidiş-dönüş ücreti, eğitim ücreti ve aylık burs ücreti içermektedir.Son başvuru 27 Mart 2015 tarihine kadar yapılabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

MACARİSTAN

Macaristan hükümeti tarafından 2015-2016 öğretim yılı için araştırma ve yaz bursu imkanı sağlanmaktadır.Araştırma bursu 1- 10 ay süreli ve yaş sınırı yoktur. Aylık burs 118.800 HUF olup, 80.000 HUF konaklama yardımı içerir. Yaz bursu ise 2-4 hafta süreli ve yaş sınırı yoktur. Burs eğitim ücreti, konaklama ve yeme içme gibi giderleri karşılamaktadır. Bursa başvurmak isteyen adaylar en geç 8 Nisan 2015 tarihine kadar www.scholarship.hu veya web adresinden başvuru yapabilecek ve bu adreslerden detaylı bilgilere ulaşılabileceklerdir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

PAKİSTAN

Pakistan’da eğitim veren Lahor Üniversitesi İslam İşbirliği Teşkilatı Eğitim Değişim Programı kapsamında lisans ve lisans üstü düzeyde burs imkânı sağlamaktadır.Son başvuru tarihi 15 Haziran 2015´tir. Başvuru formları www.uol.edu.pk web adresinden temin edilebilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

LETONYA

Letonya Hükümeti tarafından 2015-2016 yılı için araştırma ve yaz okulu bursları tahsis edilmiştir. Araştırma bursu için son başvuru 1 Nisan 2015 tarihine kadar, yaz kursu bursu son başvuru ise 4 Mayıs 2015 tarihine kadar yapılabilecektir. Başvuru ve ayrıntılı bilgiye web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İSLAM KALKINMASI BANKASI

İslam Kalkınma Bankası “İleri Teknoloji Burs Programı” kapsamında 2015-2016 dönemi için doktora ve doktora sonrası burs imkanı sunmaktadır. Başvurular Genel Müdürlüğümüze 6 Mart 2015 tarihine kadar yapılabilecektir. Doktora bursu için 35 yaşını geçmemiş olmak, doktora sonrası burs için ise 40 yaşını geçmemiş olmak gerekmektedir.Burs ; tüm akademik giderleri, yaşam ödenekleri, sağlık sigortası, konferans katılım ödeneği ve gidiş-dönüş ücretini kapsamaktadır.Başvuru ve ayrıntılı bilgiye http://www.isdb.org web adresinden ulaşılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.
ÇİN
Çince Araştırmaları Merkezi (CCS)´nin yabancı akademisyenler için araştırma bursu imkanı sunmaktadır.Burs; Profösörler için 60,000 NT$,Doçentler için 50,000NT$, Yardımcı Doçentler için 40,000NT$, Dokrora adayları için 40,000 NT$ ücreti ve sağlık sigortasını kapsamaktadır.Ayrıca tek seferlik gidiş-dönüş ücreti Çin Araştırma Merkezi (CCS) tarafından karşılanacktır.Başvurular 31 Mayıs 2015 tarihine kadardır. Detaylı bilgi için tıklayınız.
PAKİSTAN
İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği tarafından Pakistan’da bulunan COMSATS Enformasyon Teknolojisi Enstitüsü’nün İslam İşbirliği Teşkilatı Eğitim Değişim Programı kapsamında burs tahsis edilmiştir. Son başvuru 30 Haziran 2015 tarihine kadar olup, detaylı bilgi için www.comsats.edu.pk adresini tıklayınız.