ÜNİVERSİTELERARASI MÜCEVHER TASARIM YARIŞMASI

Üniversitelerarası Mücevher Tasarım Yarışması

Bu yarışma bir sosyal sorumluluk projesidir ve Deniz Temiz Derneği/TURMEPA’nın “Mavi Dalga” projesinin önemli bir parçasıdır. Bu yarışma, “Mavi Dalga” projesi çerçevesinde üniversite bünyesindeki proje derslerinde dernekle işbirliği yaparak, kendi ilçelerindeki ilköğretim okullarında ders veren Doğuş, Koç ve Sabancı Üniversiteleri arasında düzenlenmektedir.

Yarışma Zen Diamond sponsorluğunda sosyal sorumluluk projesi kapsamında DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ortaklığı ile düzenlemektedir

Yarışmanın amacı, gençlerin kendi üniversiteleri yakınlarındaki ilköğretim okullarında denizlerin korunması eğitimlerini vererek bilinç ve farkındalık yaratmaktır. Proje gençler ve çocuklar arasında denizlerin, çevrenin korunması farkındalığını yaratmayı; bunun yanısıra dinamik, yaratıcı, ilgili gençleri keşfederek mücevher sektörüne katılmaları için önemli bir adım oluşturmayı amaçlamaktadır.

Yarışma okullardaki tüm bölümlere açık olarak gerçekleştirilecektir. Öğrenciler 1- 31 Aralık tarihleri arasında tasarımlarını www.zenpirlanta.com/buyulumavi web sayfasına yükleyerek yarışmaya katılabilirler.

Siteye yüklenen tasarımlar, yarışmanın kriterlerine uygunluğuna göre bir ön elemeden geçtikten sonra oylamaya açılacaktır. Her okuldan siteye yüklenerek yarışmaya katılan eserler, o okulun öğrencileri tarafından oylanmaya açılacaktır. Eserler okul öğrencilerinden aldıkları oylar ve sanat, tasarım, moda konularında uzman kişilerden oluşacak jüri tarafından aldıkları oylar sonucunda derecelendirilecektir. Her okuldan ilk 3’e giren eserler pırlantalı saat ve pırlantalı kalem ile ödüllendirilecektir.

Büyük finalde ise okullarda derece alan 9 eser (her okulun 1.2.3.’sü) arasında jüri tarafından değerlendirme yapılarak yarışmanın 1., 2. ve 3.sü belirlenecektir. Büyük finalin 1.2. ve 3.’sü pırlanta tektaş ile ödüllendirilecektir.

Ayrıca derece alan bu üç eser Zen Diamond tarafından birer adet olmak üzere üretilecek ve TURMEPA tarafından özel satışa sunulacaktır. Satıştan elde edilen gelir yine derneğin “Mavi Dalga” projesine aktarılacaktır.

KATILIM KOŞULLARI:
•Doğuş, Koç ve Sabancı Üniversiteleri’nin tüm bölümlerindeki TC Vatandaşı olan öğrenciler katılabilir.
•Yarışmaya, öğrencisi olunan üniversiteye ait kişisel e-mail adresi ile katılınabilir.
•Yarışmanın Konusu: Çevre ve tasarımı vurgulayan “ Büyülü Mavi” isimli bu yarışmada takılarda denizleri, deniz canlılarını barındıran bir kavramsal çerçevenin işlenmesi beklenmektedir. Yarışmaya bu tema ile katılım esastır. Pırlanta, renkli değerli/yarı değerli taşlar, altın, gümüş vb. malzemelerle imal edilebilecek şekilde tasarlanmış tasarımlar kabul edilecektir.
•Yarışmaya en fazla 3 adet eserle katılınabilir.
•Gerektiğinde ibraz edilmek üzere Doğuş, Koç, Sabancı Üniversitelerinden birinden Öğrenci İşleri’nden alınmış öğrenci kimliğine sahip olmak.
•Tasarımların daha önce başka bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yerde sergilenmemiş olması gerekmektedir. Benzer ya da alıntı olduğu belirlenen projeler yarışma dışı bırakılır.
•Elde veya bilgisayar programlarında yapılan eserler, maksimum 5 MB büyüklüğündeki “jpeg” veya “pdf” formatındaki dosyalar halinde teslim edilmelidir. Tasarımda kullanılması öngörülen malzemeler mutlaka belirtilmelidir. Zen Diamond gerektiğinde dereceye giren eserlerin üretimi sırasında üretimin daha elverişli olması adına tasarımcının öngördüğü malzemelerde değişim yapma hakkına sahiptir.
•Yarışma seçici kurulu yarışma kriterlerine uygun yeterli sayıda tasarım olmaması durumunda yarışmayı iptal etme konusunda jüri toplantısında karar alma hakkını saklı tutar.
•Yarışmaya katılan her tasarımın özgün, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, yayınlanmamış veya başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, eser yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa Zen Diamond Genel Müdürlüğü’nce ödülü geri alınır.
•Yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
•Zen Diamond ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA personeli görevden çekilmiş olsa bile yarışmaya katılamaz. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, söz konusu proje yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül verilmişse, Zen Diamond Genel Müdürlüğü’nce ödülü geri alınır.
•Yarışmaya katılan derece alan veya almayan tüm tasarımların üretim ve kurumsal sitede veya kurumsal basılı işlerde yayınlanma hakkı Zen Diamond ve DenizTemiz Derneği TURMEPA’ya aittir. Yarışmaya katılanlar, şartnameyi ve yarışma koşullarını okumuş ve kabul etmiş olurlar.
•Zen Diamond ve TURMEPA yarışmaya katılan tüm projeleri yayımlamak, arşivlemek ve yurt içi ve yurt dışında sergilemek haklarına süresiz sahip olacaktır.
•Zen Diamond ve TURMEPA kazanan eserlerin satışa sunulması ile birlikte kazanan kişinin kimliğini ve eser hikayesini yayımlama hakkına sahiptir.
•Kazanan eserlere ödüllerin dışında Zen Diamond ve TURMEPA tarafından ortak olarak hazırlanacak Katılım ve Başarı Belgesi sunulacaktır.

PROJE TAKVİMİ:
1-31 Aralık 2012 : Yarışmaya başvuru
1-12 Ocak 2013 : Ön eleme (tüm başvurular, yarışma kriterlerine uygunluğu belirlemek adına ön elemeden geçecektir.)
14-20 Ocak 2013: Her okulun 1., 2. ve 3.sünü belirleyecek okul öğrencilerinin ve jürinin oylama süreci
21-25 Ocak 2013: Her okulda dereceye giren eserlerin açıklanması.

ÖDÜLLER:
Her üniversitenin ilk 3’ e giren eserlerin tasarımcıları ödüllendirilecektir.

Büyük finalde, üniversitelerde dereceye giren yarışmacılar arasından Jürinin seçimi ile belirlenecek 3 eserin tasarımcıları ödüllendirilecektir.

Doğuş, Koç, Sabancı Üniversitelerinde öğrenci ve jüri oylaması:

•Birincilik Ödülü : Pırlantalı saat + 1 yıllık TURMEPA üyeliği
•İkincilik Ödülü : Pırlantalı kalem + 1 yıllık TURMEPA üyeliği
•Üçüncülük Ödülü: Pırlantalı kalem + 1 yıllık TURMEPA üyeliği

Jüri seçimi sonucunda belirlenecek büyük final sonucunda
•Birincilik Ödülü : 0,40 ct. pırlanta tektaş yüzük
•İkincilik Ödülü : 0,30 ct. pırlanta tektaş yüzük
•Üçüncülük Ödülü: 0,20 ct. pırlanta tektaş yüzük

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin