Uluslararası Urla Yerel Lezzet Şampiyonası 2015

Uluslararası Urla Yerel Lezzet Şampiyonası 2015
Urla / İzmir / Türkiye
Yarışma ile ilgili tüm detaylara http://urlauluslararasibagbozumusenligi.com/yarisma adresinden ulaşabilirsiniz.
Yarışmaya katılım sağlayacak takımlar ilgili internet adresinden müracaatlarını online olarak yapacaklardır. Ayrıca doldurdukları başvuru formunu [email protected] mail adresine gönderip onay maili almaları gerekmektedir.
Yarışma katılımları ücretsizdir.
Takımlar her kategori için 1 yarışmacı hazırlayacaklardır. Takımdaki her yarışmacı 2 kategoriden yarışmaya girebilecektir. Ancak Grandprix takım kategorisinde diğer kategorilerde yarışan yarışmacılardan oluşan 3 kişilik bir ekiple katılım sağlanacaktır.
Yarışmacılar her kategori için, aldığı puana göre katılım sertifikası veya başarı sertifikası+madalya ile ödüllendirilecektir. Genel klasmanda dereceye giren ilk üç takıma ayrıca genel klasman kupaları takdim edilecektir. Genel klasman puan hesaplaması; Grand Prix yarışmasının %40’u ve takımların katılım sağladıkları 6 kategoriden alacak oldukları puanların %10’nlarının toplanması ile oluşturulacaktır.
Madalya Puanlama Sistemi
60-69 puan Merit
70-79 puan Bronz Madalya
80-89 puan Gümüş Madalya
90-99 puan Altın Madalya
100 puan Altın Madalya ve distinction
Yarışmada kullanacakları tüm malzemeleri yarışmacılar kendileri temin edecektir. Ancak yarışma konsepti gereği her kategori için sürpriz zorunlu malzeme kullanımı uygulanabilecektir.
Konaklama konusunda yarışma komitesinin anlaşmalı olduğu otellerde katılımcılara özel indirimler uygulanacaktır.
Yarışma ile ilgili tüm sorularınız için ilgili mail adresinden Yarışma Koordinasyon Sorumlusu TAFED Milli Takım Direktörü ve Türk ve Dünya Mutfakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Şef Emrah Köksal SEZGİN’e ulaşabilirsiniz.
KURALLAR

Başvurular http://urlauluslararasibagbozumusenligi.com/yarisma web adresinden online olarak yapılacak ve başvuru formu [email protected] mail adresine gönderilerek onay alınacaktır.
Son başvuru tarihi, 5 Ağustos 2015’dir.
Yarışmacılar her kategori ile ilgili sürpriz verilebilecek ve kullanımı zorunlu tutulacak malzemeler dışında kullanmayı düşündükleri tüm gıda malzemelerini yanlarında getireceklerdir. Hazır ürün kullanmak kesinlikle yasaktır. Grand Prix kategorisinde kapalı kutu uygulaması olduğundan yarışmacıların bu kategoride kullanacakları tüm malzemeler organizasyon komitesi tarafından sağlanacak, farklı bir malzeme kullanımına izin verilmeyecektir.
Yarışmada Grand Prix kategorisi 90 dk, diğer tüm kategoriler 45’er dakikadır.
Yemeklerin sunumlarında tabakların sıcaklığı/soğukluğu ve temiz olması jüri değerlendirme kriterlerinden biridir. Yemeklerde kesinlikle dekoratif amaçlı yenilemeyen ürün kullanılması yasaktır. Jüri değerlendirme kriterleri, yarışmacının yapmış olduğu yemeğin pişirme tekniğini, malzeme kullanımını, yapmış olduğu yemeğin işçiliğine puan verecek şekilde düzenlenmiştir. Yemeklerini hazırlarken becerilerini maksimum düzeyde gösteren yarışmacıların değerlendirilmesi için jüri bilgilendirilecektir. İlgili kategori için tahsis edilmiş süre içerisinde, kasaplık ve balık filetosu çıkarmak da dahil olmak üzere, mümkün olduğunca fazla görev tamamlamak katılımcının menfaatine olacaktır. Jüri ve ödül komitesi, bazı ön hazırlıkların gerekliliği konusunda bilgi sahibidir. Kategori kriterlerinin haricinde, yalnız aşağıdakilere izin verilecektir;
* Yıkanmış sebze ve meyve
* Temel et suları
* Pişmemiş hazır hamur (makarna kategorisi hariç)

Tabakların ve ekipmanların güvenliği ile ilgili olarak organizatörler tarafından gerekli bütün makul önlemler alınacaktır. Bununla birlikte, bütün malzemelerin sorumluluğu yarışmacılara aittir. Organizasyon komitesi, kişisel malzeme ve ekipmanın hasar görmesinden veya kaybolmasından sorumlu değildir.
Jüri menü yazılımına puan vereceğinden, reçetelerin ve özellikle yemek isimlerinin düzgün ve en az iki dilde yazılması tavsiye edilir. Grand Prix kategorisinde yarışmacıların kutuları teslim aldıktan sonra menü oluşturmaları için kendilerine 30 dakika süre verilecektir.
Kurallar ve yarışma işleyişi ile ilgili tüm sorularınız için ilgili mail adresinden Yarışma Koordinasyon Sorumlusu TAFED Milli Takım Direktörü ve Türk ve Dünya Mutfakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Şef Emrah Köksal SEZGİN’e ulaşabilirsiniz.
YARIŞMA KATEGORİLERİ

Grand Prix kategorisi hariç diğer tüm kategoriler için yarışmacılara kullanımı zorunlu sürpriz malzemeler verilebilecektir. Yarışmacılar bu ürünleri ana malzeme, garnitür yada sos yapımında kullanmak zorundadırlar. Türkiye’de ilk kez uygulanacak bu sistem yarışmacıların daha eşit şartlarda yarışmalarına olanak tanıyarak, yaratıcılıklarını ön plana çıkarmayı amaçlamaktadır.

URLA 1 – Restoran Başlangıç Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir başlangıç yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre verilecektir. Bu kategoride soğuk yada sıcak sunum yapılabilir. Aperatifler, Mezeler, Kanepeler ve Tapas tercih edilebilir.

URLA 2 – Kanatlı Kümes ve Av Hayvanları Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği kanatlı kümes hayvanları ve av hayvanlarından oluşan, iki (2) porsiyon yemeği hazırlanması, pişirmesi ve takdim etmesi için 45 dakika verilecektir.

URLA 3 – Balık Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir balık yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre verilecektir.

URLA 4 – Kuzu Yemeği Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir et yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre verilecektir.

URLA 5 – Hamur İşleri

Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik bir hamur işi tabağının hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre verilecektir.

URLA 6 – Restoran Tatlı Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik bir sıcak veya soğuk tatlı tabağının hazırlanması ve takdim edilmesi için 45 dakika süre verilecektir.

URLA 7 – Grand Prix

Her takım 3 kişiden oluşacaktır. Takımlara yarışma komitesi tarafından belirlenen ürünler teslim edilerek, 3 çeşitten oluşan (her birinden 2’şer tabak) bir menü hazırlamaları ve takdim etmeleri için 90 dakika süre verilecektir. Bu yarışmada kullanılacak ürünler alanda bulunan ve daha önceden hazırlanmış olan kutularda hazır bulunacaktır. Menü hazırlamaları için her takıma yarışma süresi öncesinde 30 dakika yemeklerin reçetelerini hazırlamaları için verilecektir.

http://urlauluslararasibagbozumusenligi.com/yarisma/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin