Uluslararası Bilim Olimpiyatları Yaz Okulu Başlıyor

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından Türkiye genelinde düzenlenen 19. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve 16. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı Birinci Aşama sınavları sonucunda Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik dallarında 21 şehirden (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İçel, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa ve Uşak) ve 85 farklı okuldan toplam 305 öğrenci, 2012 yılında yapılacak olan Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına hazırlık kapsamında düzenlenen  “Yaz Okulu”na katılacaktır.

Yaz Okulu 03 Eylül – 17 Eylül 2011 tarihlerinde; Bilgisayar dalında 41, Fizik dalında 41, Kimya dalında 55 ve 17 Eylül – 03 Ekim 2011 tarihlerinde; Biyoloji dalında 50, Matematik dalında 118 olmak üzere toplam 305 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Yaz Okulunda öğrencilere, Akdeniz, Ankara, Hacettepe, Gazi, ODTÜ, Bilkent, Ege, Kocaeli, Koç ve TOBB Üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden, konusunda deneyimli öğretim üyeleri tarafından verilen ders ve etütlerin yanı sıra, çeşitli sosyal ve bilimsel etkinlikler de yapılacaktır.

“Yaz Okulu” sonrasında yapılacak sınav ve Aralık 2011’de düzenlenecek 2. Aşama Ulusal Bilim Olimpiyatları sınavlarında başarı gösteren öğrenciler, 2012 yılında “Kış Okulu”na alınacaklar. Bu aşamadan sonra, Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil edecek kesin ekipler oluşturulacaktır.