TÜBİTAK 4004 Geleceğin Şefleri Gastronomi Keşfinde

Doğa Eğitimi
TÜBİTAK 4004

TÜBİTAK 4004 GELECEĞİN ŞEFLERİ GASTRONOMİ KEŞFİNDE

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim elemanı Araş. Gör. Dr. Sema Ekincek’in yürütücülüğünü, öğretim üyesi Prof. Dr. Semra Günay Aktaş ve coğrafya öğretmeni Şenol Erten’in de uzman olarak görev aldığı “Geleceğin Şefleri Gastronomi Keşfinde” isimli proje TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında desteklenmektedir. Proje geleceğin şef adayı olan meslek lisesi öğrencilerinin; gastronomi ile ilişkili olan disiplinleri tanımaları, bilimsel bakış açılarını arttırmaları, doğa, bilim, sanat, kültür ve yemek arasındaki bağlantıyı kurabilmelerini amaçlamaktadır.

Geleceğin Şefleri Gastronomi Keşfinde
Gastronomi birçok farklı disiplinin katılımını gerekli kılan çok disiplinli bir işleyişe sahip bir alandır. Bu nedenle şeflerin doğayı ve yerel ürünleri tanımaları, sürdürülebilirlik konusuna önem vermeleri, ekolojik duyarlılığa sahip olmaları, yerel kültürü ve yöresel mutfağı iyi bilmeleri, teknolojiye açık olmaları ve uyum sağlamaları, bilimsel uygulamalar, tasarım ve sanata yönelik bilgiler edinmeleri, gıda coğrafyası, yemeğin kimyası ve tarihi gibi konulara da ilgili olmaları önemlidir.

Proje geleceğin şef adayları olan meslek lisesi öğrencilerine coğrafi işaret, sürdürülebilir gıda, organik atıklar, gastro-turizm, yerel gıda, yöresel mutfak, moleküler gastronomi, gastronomi ve sanat, tabak tasarımı, foto safari ve yaratıcı drama gibi konulara yönelik olarak birçok etkinliğe yer vermektedir. Bu kapsamda Eskişehir ilinde yer alan belirlenmiş meslek liselerinin yiyecek içecek hizmetleri bölümlerindekieğitim alan 40 öğrenci projede katılımcı olacaktır.Projenin gerçekleşmesinde Sivrihisar Belediyesi, Coğrafya Eğitimi Derneği, Eskişehir Kuzey Kafkas Karaçay-Balkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Eskişehir Aşçılar Derneği (ESASDER) destek verecektir.

Proje süresince yapılacak atölye çalışmaları ve eğitimlere Prof. Dr. Nazlı Gökçe, Prof. Dr. Erdoğan Kaya, Doç. Dr. Hakan Sezerel, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Çalışkan, Dr. Öğr. Üyesi Tuğçe Özoğul, Araş. Gör. Dr. Sevcan Sari̇baş, Araş. Gör. Setenay Si̇pahi, Öğr. Gör. Orhan Gazi̇ Ünver, Gıda Mühendisi Hali̇de Geranaz,Coğrafya Eğitimi Derneği’nden öğretmenler Işın Erdoğan, Hatice Özgün ve Uğur Elmacı, Eskişehir Aşçılar Derneği Başkanı Kemal Kaya,aşçılar Serdar Şaylan ve Asli Atik, Serkan Tok,Sivrihisar Belediyesi’nden Hikmet Yıldız, Gülay Yudar ve Zeynep Çağlayan, Eskişehir Kuzey Kafkas Karaçay-Balkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nden Nursafa Demiröz ve Zahide Eldemir destek verecektir.

Proje başvuruları 30 Temmuz’a kadar devam edecektir.

Proje Uygulama Süreci
1. Dönem: 16-20 Ağustos 2021
2. Dönem: 23-27 Ağustos 2021

Proje Bilgi ve Başvuru: gastronomikesfi.anadolu.edu.tr

Sosyal medya hesaplarımız:
www.instagram/gastronomikesfi
www.twitter.com/gastronomikesfi
www.facebook.com/gastronomikesfi

Bilgi için: gastronomikesfi@gmail.com