Tomris Uyar Öykü Yarışması – Yılın En Uzun Günü

Öykü Yarışması
Tomris Uyar

Tomris Uyar’a olan sevgimizin ve hayranlığımızın altını çizmek. Onu yeni nesile tanıtmak. Eserlerini gündem yapmak ve okunup tartışılmasını sağlamak.

Edebiyatımızı zenginleştirmek. Yeni öykücüleri keşfetmek. Yazıyı günlük hayatın uğraşları arasında üst sıralara taşımak. Bireysel ya da toplumsal meselelere derinlik kazandırmak. Yılın en uzun günü temasıyla farkındalığı arttırmak. Sözcük dağarcığımızı çoğaltıp, mümkünse dilimizin sınırlarını genişletmek.

Tema

Yılın En Uzun Günü.

Kasıtlı olarak temayla ilgili çok fazla açıklama yapmıyoruz. Bu tema bir metafordur ve yazarların düş gücünün insafına kendisini bırakmıştır.

Katılım Koşulları

Öykü türünde kitabı yayımlanmamış ve 18 yaş üzeri olmak.
Türkçe dilinde yazmak.
En fazla iki öyküyle katılmak.
Yarışmaya gönderilecek öyküleri, daha önce dijital ya da basılı yayınlamamış olmak.
Takvim

Her bir öykü, en fazla 1500 sözcük uzunluğunda olmalı ve iki öykü ile başvuruluyorsa, tek word dosyası içinde gönderilmelidir.
Başvuru, adayın kendisi tarafından tomrisuyaroykuyarismasi@gmail.com e-posta adresine, 15 Nisan Cuma günü, saat 24:00’a kadar gönderilmelidir.
Başvuru için gönderilen e-posta, iki word dosyasından oluşmalıdır; Birinci dosyada yazarın adı, öykü ya da öykülerinin adları, belirlediği rumuz, adresi, cep telefonu, e-posta adresi ve kısa özgeçmiş bilgisi bulunmalıdır. Öykünün yer alacağı diğer dosyaya yazarın adı yazılmayacaktır. Dosyaların her ikisi de, belirlenmiş olan rumuz adıyla kaydedilmiş olmalıdır; “rumuz-1” ve “rumuz-2” biçiminde. Ön Jüri kurulu, jüri üyelerine, ön elemeden geçen adayların dosyalarını isimsiz iletecektir.
Süreç

Başvuru sahipleri, dereceye giren öyküler üzerindeki basılı ve dijital tüm telif haklarını bedelsiz olarak Yazı- Yorum Dergi ve Yeni İnsan Yayınevi’ne devretmişlerdir.

Gönderilen öykülerin hukuki, toplumsal ve edebi sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda öykü sahibi, uğranacak zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
Başvuru sahipleri yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.
Seçici Kurul’un yayımlanmaya değer bulduğu öyküler kitap haline getirilir.
Seçici Kurul, adayların dosyalarını yönetmeliğe uygunluk, özensizlik, belirgin anlatım sorunu, yazım hatası gibi yönlerden inceleyecektir. Yarışmayı düzenleyen kurum, ön seçici kurul oluşturma yetkisine sahiptir. Yarışmanın ön Jürisinde; İlknur Demir ve Aslı Esma Karaca yer almaktadır.
Seçici Kurul:
Feryal Tilmaç

Berna Durmaz

Zeynep Eşin

Mehmet Fırat Pürselim

Fuat Sevimay

Seçici Kurul ve Ön Jüri üyelerinin birinci derece yakınları, yarışmaya başvuramayacaktır.
Ödüller:

Birincilik ödülünü alan yazarın hazırlayacağı öykü dosyası, Yeni İnsan Yayınevi tarafından kitaplaştırılacaktır.

İkinci seçilen öykü, bir öykü kitap seçkisi içinde yayınlanacaktır.

Üçüncü ve dördüncülüğe seçilen öyküler, dijital ya da basılı bir edebiyat dergisinde yayımlanacaktır.

Kazananlar, 31 Mayıs 2022 günü açıklanacak ve 21 Haziran 2022 tarihinde, ödül gecesi düzenlenecektir.

başvuru adresi: tomrisuyaroykuyarismasi@gmail.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

8 + eleven =