SINIRLAR KALKIYOR

Doğançay Müzesi
Doç. Dr. Seza SİNANLAR USLU

Doğançay Müzesi, Burhan Doğançay’ın 92. yaş gününü “Sınırlar Kalkıyor” etkinliğinin ilk konuşmasıyla kutlayacak.

Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden olan Burhan Doğançay’ın (1929-2013) hayata geçirdiği Doğançay Müzesi, ülkemizde açılan ilk sanatçı müzesidir. 2004 yılında açılan Doğançay Müzesi, sanatçının retrospektif bir bakışla oluşturulmuş koleksiyonunu sergilemektedir.

Tüm dünyaya etkili olan pandeminin getirdiği olumsuz etkileri sanatla dağıltabilmek adına bu güz döneminde Doğançay Müzesi olarak biz de çeşitli etkinlikler planladık. “Sınırlar Kalkıyor” adıyla programladığımız etkinliklerin ilkini ise sanatçının doğum günü olan 11 Eylül 2021’de gerçekleştireceğiz.

Burhan Doğançay
Burhan Doğançay

Burhan Doğançay’ın çalışmalarında sıklıkla konu aldığı, üzerindeki grafitiler, resimler, yazılar yahut afişlerle konuşmaya başlayan duvarlar imgesinden hareketle, Doğançay Müzesi olarak biz de, pandemin bize yaşattığı yoksunluklar içinde konuşmanın ve diyalog kurmanın önemine atıfla, öncelikli olarak sanat ve kültür alanındaki genç öğrencileri, alanın profesyonelleri ve akademisyenleriyle buluşturarak, aralarında bir diyalog zemini oluşturmayı ve tıpkı duvarların konuşur hale gelmesi gibi sorularla aradaki mesafeyi kaldırmayı amaçladık. Bu nedenle “Sınırlar Kalkıyor” adını verdiğimiz bu etkinlikte sorulara yer açarak, genç öğrencilerimiz için pasif dinleme yerine aktif öğrenme ve dolaysız iletişime imkan vermeyi ve böylece soru cevap odaklı bir diyalog ortamı tesis etmeyi hedefliyoruz.

Doğançay Müzesi’nin, Kırmızı Kapı işbirliğiyle gerçekleştireceği “Sınırlar Kalkıyor” etkinliğin ilk buluşması Burhan Doğançay’ın doğum günü olan 11 Eylül’de Doğançay Müzesi’nde yapılacak. Her ay aynı konuda iki farklı konuşmacının yer alacağı programda, aylık olarak konular değişerek farklı alanlara temas edilecek.

“Sınırlar Kalkıyor” etkinliğinin Eylül ayındaki ilk buluşmasında Doç. Dr. Seza SİNANLAR USLU sorularınızı yanıtlayacak.

11 Eylül 2021, Cumartesi günü saat 15.00’da Doğançay Müzesi’nde gerçekleştirilecek ilk buluşmada Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu “Analojik ve Eşzamanlılık Bakış Açısıyla Sanat Tarihi Araştırmaları” konusu bağlamında katılımcıların sorularını yanıtlayacak.

Etkinliğin devamında ise Burhan Doğançay’ın 92. Yaş gününe özel Müze Sorumlusu Maide Kasapoğlu eşliğinde Burhan Doğançay’ın hayatı ve eserlerini inceleme fırsatı sunan bir müze turu gerçekleştirilecektir.

Pandemi koşulları nedeniyle kısıtlı sayıda katılımcıya yer verilecek buluşmalar için, başvuru sahipleri ilgilendikleri panelin konuşmacısına sormak istedikleri en az bir soruyu önceden [email protected] adresine mail atarak, taleplerini iletebilecekler.

Haydi gençler, sorularınızı hazırlayın!

Bir soru ile aramızda diyalog gelişir; dünya değişir!

Seza Sinanlar Uslu kimdir?
Araştırmacı ve yazar, Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde başlayan yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans Programında sürdürdü. Tez çalışması Atmeydanı: Bizans Atlı Araba Yarışlarından Osmanlı Şenliklerine başlığıyla 2005 yılında Kitap Yayınevi tarafından yayımlandı. 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı Sanat Tarihi Anabilim dalmda hazırladığı “Pera’da Resim Üretim Ortamı 1844-1916” başlıklı tezi ile doktora derecesi aldı. 2010 yılında İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde yapılan “Pera Ressamları-Pera Sergileri” ile 2016 yılmda ise Pera Müzesi’nde açılan “Mario Prassinos: Bir Sanatçmm İzinde” sergilerinin küratörlüğünü üstlendi.
2009 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Anabilim Dalı’nda ders veren Sinanlar Uslu, ağırlıklı olarak 19. yüzyıl Osmanlı dünyasında kültür ve sanat yaşamı, İstanbul kent tarihi, endüstriyel tasarım tarihi, kültür politikaları ve sanat eleştirisi konularında çalışmalar yapmaktadır. Özgün araştırmaları arasında İvi Stangali, Hippolite Dominique Berteaux, Pretextat Lecomte, Mario Prassinos, Regis Delbeuf gibi çok az bilinen isimlerin hayat öykülerini içeren yayınları bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.