SESSİZ KALMAK; SUÇA ORTAK OLMAKTIR!

İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ, MESLEK YÜKSEK OKULU

TARAFINDAN YAPILAN ARAŞTIRAMALARA GÖRE ÜNİVERSİTE

GENÇLİĞİNİN %54’Ü ŞİDDET GÖRDÜĞÜNDE VEYA TANIK OLDUĞUNDA YASAL OLARAK NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ BİLMİYOR!

 

“Kadına şiddete yönelik gerçekleştirdiğiniz araştırma son derece gurur verici. Keşke tüm gittiğimiz kurumlarda bu şekillerde organizasyonlarla karşılaşabilsek.”

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu tarafından 5. Sosyal Sorumluluk Günleri kapsamında gerçekleştirilen “SESSİZ KALMAK; SUÇA ORTAK OLMAKTIR!”  projesi hayata geçirildi. Sosyal Sorumluluk Kulübü organizasyonu olarak gerçekleştirilen proje, İstanbul Gelişim Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Progam Başkanı Öğretim Görevlisi Emel TOZLU ve öğrencileri Zafer Anıl AKMAZ, Cüneyt ÖZDEMİR, Taha EKİNCİ, Bayram DERE, Yağmur ŞEKER, Tuğçe AYDIN, Ümran TONBİL, Elif Nur SUALP, Ebranur AKTAŞ, Belgin KILIÇ ve Gizem BOZKUŞ tarafından, kadına yönelik şiddet konusunda üniversite gençliğinin farkındalık düzeyini ölçmek amaçlı 4 haftalık zaman dilimini kapsadı. Araştırma üniversite öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen anket çalışmaları ile ortaya kondu. Projede aynı zamanda araştırmaya dikkat çekmek amaçlı öğrenciler profesyonel makyaj uygulaması ile şiddet görmüş imajı verilerek çektirdikleri fotoğrafların sergisinin açılışını yaptılar. Sergideki fotoğraflar araştırma sonuçlarının okunması için dikkat çekici bir etki yarattı.

 

Yapılan araştırmaya göre üniversite gençliğinin % 54 ‘ü şiddet gördüğü zaman yasal olarak ne yapılması gerektiğini bilmiyor, % 30 ‘u bağırmanın ve küfür etmenin şiddet olmadığını düşünüyor, % 20 bir erkeğin eşini, çocuğunu, sevgilisini hem sevip, hem döveceğine inandığı ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarında dikkat çeken bir diğer nokta üniversite gençliğinin % 20’sinin alkollü bir erkeğin eşini dövmesini affedilir buluyor.

 

İstanbul Gelişim Meslek Yüksek Okulu’nda, araştırma sonuçlarının ortaya çıkması sonrası konunun tartışılması amaçlı 26 Aralık 2014 tarihinde,  İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından seminer gerçekleştirilerek araştırma sonuçları masaya yatırıldı.

 

Üniversite gençliğinin bu konuda böyle bir araştırma projesi yaparak farkındalık yaratmalarını gayet başarılı bulduğunu dile getiren İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Genel Sekreteri Av. Bahar Ünlüer ÖZTÜRK projenin önemine dikkat çekerek; “Kadına şiddete yönelik gerçekleştirdiğiniz araştırma son derece gurur verici ve aynı zamanda kamuoyu yaratmada cidden etkili, keşke tüm gittiğimiz kurumlarda bu şekillerde organizasyonlarla karşılaşabilsek” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.