Şener Özler Çocuk ve Mimarlık Resim Yarışması 2013

Şener Özler Çocuk ve Mimarlık Resim Yarışması VII: Oyunum ve Kentim

Yarışma Konusu:
Oyunlar olmasaydı nasıl bir dünyada yaşardık?
Hayvanlar ve insanlar birbirleri ile ve yaşadıkları çevre ile ilişkilerini ilk olarak oyun ile kuruyor. Henüz konuşmayı ve yürümeyi bilmeden doğar doğmaz oyunlar ile öğrenmeye, isteklerini anlatmaya, hayal etmeye başlıyor. Daha sonra bu oyunlara kurallar ekleyerek, oyun oynayacağımız yeri hayallerimizdekine benzetmeye çalışarak diğer insanlar ile hayallerimizi, oyun alanımızı, isteklerimizi ve istemediklerimizi paylaşıyoruz.

Yaşadığımız büyük ve kurallara bağlı insan topluluğu da yüzyıllardan beri çoğalan ve yayılan bu oyunların sonucunda oluşmuş olabilir. Ancak kurallar arttıkça, çocuklukta hayal ettiğimiz, kurduğumuz oyunlarımız ve oyun alanlarımızın özgürlüğü azalıyor mu acaba?
Tüm bunlar en çok kuralın olduğu şehir yaşamında unutuluyor sanki…

Yaşadığımız şehirler artan kurallar ile sürekli değişiyor. Şehirlerimizdeki bu değişimler ile bizim oyunlarımız, oyun alanlarımız ve bunlar sayesinde çevremizle kurduğumuz güzel ilişkiler kaybolabiliyor. Bazı şehirlerde ise oyunlar ve hayallerimize yakın yaşam için daha çok özgür alan bulabiliyoruz.
Tüm bunları düşünerek oyunlarımız ile şehrimiz arasındaki ilişkileri resimler ile anlatıyoruz…

Hayalimizdeki oyunlar ve oyun alanlarının olduğu bir şehir nasıl olurdu? Yaşadığımız şehirdeki değişimler eskiye göre oyunlarımızı nasıl değiştirdi? Gelecekteki şehirlerde oyunlar ve oyun alanları nasıl olacak?

Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş:
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Yarışma Koşulları:
A-Katılım:
Yarışmaya öğrenim görmekte olan tüm Okul öncesi ve 1. ve 2. kademe İlköğretim ve Ortaokul öğrencileri katılabilir. (Okul öncesi ve 1.-8. sınıf öğrencileri). Öğrenciler yarışmamıza, en çok iki adet resimle katılabilirler. Katılan ürünler, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

B- Boyut ve Teknik:
Resimlerin tekniği serbesttir. Kullanılacak resim kâğıdının boyutu kısa kenarı 35 cm., uzun kenarı 50 cm. olmalıdır. Resimler, kenarlarında 5 cm. çerçeve kalacak şekilde kartonlara (paspartu) yapıştırılmalıdır.

C- Seçim/Ödül:
Her sınıftan 10’ar adet olmak üzere toplam 80 resim seçilecek; bu eser sahiplerine resim araç gereçleri ve çeşitli kitaplar armağan edilecektir. Bu 80 resim dışında, sergilemeye değer görülen başka resimler de seçilebilir. Yarışma katılımcısı tüm öğrencilere özel anı belgesi, okullarına kültürel katkı belgesi verilecektir. Jüri, Oda’nın da onayını alarak ödül ve sergilemeye değer resim sayısını yeniden değerlendirebilir.

Teslim:
Resimlerin son teslim günü 29 Mart 2013 Cuma günü saat 17.00’dir. Teslimler TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası, Kemankeş Caddesi No: 31 Beyoğlu 34425 İstanbul adresine elden teslim edilebileceği gibi iadeli taahhütlü posta ya da kargo ile de yapılabilir. Okullar adına toplu olarak teslim yapılabilecektir. Posta ya da kargo gönderimlerinde gecikme ihtimaline karşı 0212 251 49 00 no.lu telefona, 0212 251 94 14 no.lu faksa ya da [email protected] adresine e-posta ile önceden bilgi verilebilir.

Resimlerin arkasına katılan öğrencinin; Adı, Soyadı, Okulu, Sınıfı ile Resmin Adı ve Tekniği mutlaka yazılacaktır.

Değerlendirme/Sergileme/Telif:
Sonuçlar, seçici kurulun değerlendirme toplantısının ardından, 19 Nisan 2013 Cuma günü saat 14.00’te, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yıldız Dış Karakol Binası’nda, sergileme ve ödül töreni ile birlikte açıklanacaktır. Sergi 19 Nisan-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında açık kalacaktır. Ödül alan 80 resim ile sergilenmek üzere seçilmiş bulunan resimler bütün haklarıyla Mimarlar Odası’na verilmiş sayılırlar. Mimarlar Odası bu resimleri ve/veya kopyalarını yayınlarında ve açacağı sergilerde kullanma hakkına sahiptir.

Seçici Kurul:
• Güzin Öner Alpaslan (Mimar)
• Seda Bildik (Yüksek Mimar)
• Eser Yağcı (Yüksek Mimar-Öğretim Görevlisi)
• Feride Önal (Yüksek Mimar-Öğretim Görevlisi)
• Aysel Durgun (Mimar)
• Simla Sunay (Yüksek Mimar-Çocuk Kitapları Yazarı)
• Ruhsar Kesenli (Galatasaray Lisesi Resim Öğretmeni-Ressam)
• Hülya Pekşen Yavuz (Mimar-“Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çocuk ve Mimarlık Atölyesi”)
• Murat İrtem (Ressam)

Geri Alma:
Ödül alan 80 resim ile sergilemeye değer görülenlerin dışında kalan resimler, 21 Mayıs 2013 tarihinden 03 Haziran 2013 tarihine kadar teslim edildikleri adresten alınabilir. Bu sürede alınmayan resimlerden Odamız sorumlu olmayacaktır. Yarışmaya katılan tüm öğrenciler ve velileri bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar. Katılımcılara başarılar dileriz.

Başvuru:
Selma ERDEM
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Cad., No: 31, Beyoğlu 34425 İstanbul,
Tel: (212) 251 49 00 (Dahili: 204-205) Faks: (212) 251 94 14
[email protected] • www.mimarist.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin