Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı ‘İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’

Çiğdem Kağıtçıbaşı
Çiğdem Kağıtçıbaşı

Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı ‘İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’

Son başvuru tarihi: 15 Ocak 2018

Koç Üniversitesi ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Kalkınma’ UNESCO Kürsüsü nezdinde PROF. ÇİĞDEM KAĞITÇIBAŞI ‘İNSAN GELİŞİMİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ’ verilecektir. Öncelikli olarak psikoloji alanında insan gelişimini ve insan esenliğini desteklemeye yönelik uygulamalı ya da uygulamalara ışık tutabilecek bilimsel araştırma projeleriyle, sosyoloji ve eğitim bilimleri gibi diğer davranış bilimlerinde aynı mahiyetteki araştırma projesi başvuruları kabul ediliyor.

Son başvuru tarihi 15 Ocak 2018’dir. Ödül, 26 Şubat 2018 tarihinde düzenlenecek törenle sahibine takdim edilecektir.

Ödül tutarı 25,000 TL’dir.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ UNESCO KÜRSÜSÜ

PROF. ÇİĞDEM KAĞITÇIBAŞI ‘İNSAN GELİŞİMİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ’

 

Koç Üniversitesinde ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Kalkınma’ konusunda bir UNESCO Kürsüsü kurulmuştur. Bu kürsüde toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan odaklı sürdürülebilir kalkınma alanlarında çeşitli çalışmalar yapılacaktır.

Koç Üniversitesi UNESCO Kürsüsü nezdinde yeni bir bilim ödülü oluşturulmuştur. Bu, sürdürülebilir kalkınmada büyük önem taşıyan insan gelişimini ve esenliğini desteklemeye yönelik bir araştırma ödülüdür.

Son yıllarda kalkınmanın insan unsuru ön plana çıkmıştır.  İnsan sermayesi, insan kapasitesi, sağlıklı insan gelişimi gibi kavramlarla anılan bu yaklaşımla, toplumsal kalkınmanın sadece ekonomik ve teknolojik gelişmelerle değil, temel olarak insanın gelişimiyle ilgili olduğu ortaya konmuştur.

İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü, öncelikle psikoloji alanında insan gelişimini ya da genel olarak insan esenliğini desteklemeye yönelik uygulamalı ya da uygulamalara ışık tutabilecek bilimsel araştırma projeleriyle, sosyoloji ve eğitim bilimleri gibi diğer davranış bilimlerinde aynı mahiyetteki projelere verilir.

 

Ödüle Aday Olma Şartları:

 • Türk vatandaşı olmak
 • 40 yaşını geçmemiş olmak
 • Doktora derecesine sahip olmak ya da tez aşamasında doktora öğrencisi olmak

Değerlendirmeler, hem projenin değeri, hem de adayın bilimsel liyakati göz önünde bulundurularak yapılır. Ortak araştırma projelerinde ödül, yukarıdaki şartlara uyan araştırmacıya verilir.

 

Jüri Üyeleri:

Jüri, seçkin akademik kuruluşlarda halen görev yapan ya da yapmış olan ve saygın yayın profili ile öne çıkmış 3 akademik üyeden oluşur.

 

Jürinin Çalışma Yöntemi:

 • Araştırma projeleri jüri tarafından değerlendirilir ve ödüle layık görülen aday veya en fazla iki aday için karara bağlanır.
 • Değerlendirme sürecinde jüri tarafından ödüle layık eser olmadığına karar verilirse, o yıl için ödül verilmeyebilir.

 

Ödülün Duyurulması:

Ödülün duyurulması basın, üniversite kamu ile ilişkiler ve diğer ilgili kuruluşlarca gerçekleştirilir. Ödül internet yolu ile de duyurulur (KOÇ-KAM Web sayfası).

Başvuru Yöntemi ve Gerekli Belgeler:

 1. Doldurulmuş İletişim Formu: https://goo.gl/forms/2fHm1Q5vZuPyzPQZ2
 2. Adayın Üniversitede kayıtlı olduğunu veya mezun olmuş olduğunu bildiren resmi yazı ile lisansüstü dönemindeki transkripti
 3. Özgeçmiş
 4. İNSAN GELİŞİMİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ BAŞVURU FORMU
 5. a) Doktora sürecine devam etmekte olanlar, ödüle aday gösterdikleri doktora tezi proje tekliflerini sunmalıdır. Ayrıca, yüksek lisans tezlerini, doktora tez teklifinin kabul edildiğini bildiren raporu ve varsa yayınlarını göndermelidirler.
 6. b) Doktora sonrası araştırmacılar ödüle, yapılacak araştırmaya ilişkin yöntemlerini de içeren bir proje teklifi ile başvurmalıdır. Ayrıca, doktora tezinin bir örneği ve varsa diğer yayınlarını göndermelidirler.
 7. Sunulan akademik çalışmanın niçin ödüle layık olduğunu özetleyen bir sayfalık bir yazı

‘İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’ başvuruları Türkçe veya İngilizce yapılabilir. Başvuru belgeleri PDF formatında [email protected] e-mail adresine gönderilmelidir.

2017 Yılı İçin Başvuru Süreci ve Ödül Teslimi Takvimi:

Son başvuru tarihi:     15 Ocak 2018

Ödül Töreni:                26 Şubat 2018

 

Ödül Hakkında:

İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü, Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı tarafından Türkiye’de insan esenliğine yönelik uygulamalı insan bilimine katkı olarak sağlanmaktadır. Ödül tutarı 25,000 TL’dir.

 

Başvuru Formu İndir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin