PANDEMİDE EVLERE SIĞMAYAN PROJELER

DÜNYADAKİ BÜTÜN OYUNCAKLAR AYNI DİLDE GÜLÜMSER

İzmir’in Çiğli ilçesine bağlı Gülen Kora Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Makbule Duygu ERTEN ve Şehit Samet Çakır Ortaokulu Din Kültürü Öğretmeni Büşra KAYA’nın kuruculuğunu yaptığı “Dünyadaki Bütün Oyuncaklar Aynı Dilde Gülümser” adlı eTwinning projesi medyanın ve oyuncak endüstrisinin insanlığa dayattığı “güzellik algısını” değiştirmeyi, içimizden biri gibi olan oyuncaklar tasarlamayı planlıyor. ”Ne Sınıflandır Ne Sınırlandır!” sloganıyla yola çıkan proje ekibi yüzyılın becerisi olarak adlandırdığı empati ve farkındalık gibi anlama süreçlerinin “Benden Bize Ulaşan En Güzel Yolculuk” olduğu mesajını öğrencilerine eğlenceli etkinliklerle kazandırmayı hedefliyor.

İzmir Gülen Kora Ortaokulu Türkçe Öğretmenleri Ayla Kurgan, Duygu Erten, Din Kültürü Öğretmeni Hasret Çağlar, Şehit Samet Çakır Ortaokulu Din Kültürü Öğretmeni Büşra Kaya, İstanbul Behiye Selim Pars Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Refiye Seğmen, İstanbul Dr. Hulusi Behçet Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Çiğdem Kaya, Bursa Şehit Selcan Akbaş Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Tuba Erdem, Antalya Kumluca Cumhuriyet Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mahir Karakuzu Azerbaycan’dan Almanca Öğretmeni Sona Ahmadova gibi farklı branşlardan 9 öğretmen ve 92 öğrenci ile yürütülen bu proje pandemi ve uzaktan eğitim sürecinde farklı deneyimler yaşatıyor.
eTwinning Türkiye son yıllarda özellikle Azerbaycan ortaklı projelere büyük ilgi gösteriyor. Proje ekibi Azerbaycan’dan bir ortaklarının olması nedeniyle “İki devlet bir millet olarak” aynı projede yer almanın mutluluğunu yaşıyor. İki ülke öğretmenleri projenin etkinliklerini, çalışmalarını, çeşitli web2 araçlarını kullanarak yaptıkları tasarımları ortak akıl ve işbirliğiyle yürütmenin, öğrendikçe üretmenin pandemi döneminde hem öğrencilerini hem de kendilerini iyi hissettirdiğini dile getiriyor.

Bu projeyle öğrenciler ortak evrensel değerlere saygı duymayı, çalışmalarıyla çözüm odaklı bakış açısı kazanmayı, esneklik ve farkındalık kazanmayı, farklı ülke ve şehirlerdeki yaşıtlarıyla ortak akıl yürütmeyi, çevrelerindeki özel ve dezavantajlı bireylerin yaşamlarına dokunabilmeyi, dijital vatandaşlığı ve güvenli internet kullanmayı öğrenecekler. Öğretmenlerimiz, pandemi sürecinde eğitimin dijitalleşmesiyle eğitim sistemine yeni bir soluk getirmeyi hedefledikleri bu proje ile öğrencilerine 21. yüzyıl becerilerini kazandırmaya çalışıyor.
Aralık ayında başlayan proje, bünyesinde birçok eğlenceli etkinlik barındırmaktadır. Sizler de hem kendi çocuklarınızın hem de öğrencilerinizin bu etkinliklerden faydalanmasını istiyorsanız projenin “eTwinningoyuncak” adıyla instagram, youtube ve blog sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.