ÖPYEP – Öğretmene Proje Yaptırma Eğitimi Projesi

Türk Eğitim Vakfı, kuruluşunun 41. yılında geleceğe yönelik hedeflerine öğretmenlerimizi de dâhil etmiştir. Eğitimde en yüksek faydanın öğretmenlerimizin gelişimine ve eğitimine verilecek destekle sağlanacağına inanarak projeyi gerçekleştirmiştir.

Yeni eğitim anlayışına uygun bireyleri yetiştirmek ancak bu anlayışa uygun öğretmenlerin görev başında olması ile mümkündür. Eğitimin kalitesinin yükselmesi ise iyi eğitim almış öğretmenler ile mümkündür. Bunun gerçekleşebileceği bilincinde olan Türk Eğitim Vakfı, dünyadaki gelişmeleri yakından izlemiş ve çağımızın ihtiyaç duyduğu bireylerin yetişmesi için eğitim sisteminin öğrenci merkezli proje tabanlı anlayışa göre yapılandırılmasına katkıda bulunmak üzere,  Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolünü imzalamıştır. Söz konusu protokol ile halen Anadolu Öğretmen Liselerinde görevli öğretmenlere proje hazırlama eğitimi verilmesi amaçlanmıştır. Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun olan öğrencilerin yüzde yetmişbeşinin, öğretmen yetiştiren bir yüksek öğretim kurumunu tercih ettikleri ve sisteme kısa sürede öğretmen olarak dönecekleri dikkate alındığında , “Öğretmene Proje Yaptırma Eğitimi Projesi” (ÖPYEP)’nin ne kadar isabetli seçildiği daha iyi anlaşılmaktadır.

Tükiye Vodafone Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü’nün bu girişimine maddi destek sağlayarak bu projenin sponsoru olmuştur.

ÖPYEP 6-10 Ocak 2008 tarihinde 21.’si Yeni Zelanda’da yapılan ICSEI (International Congress for School Effectivenes and Improvement)’a gönderildi ve projemiz 32 ülke, 165 proje arasında birincilik aldı. Ayrıca Türkiye’de ÖPYEP,  Active Academy tarafından yılın Sosyal Sorumluluk Projesi seçilmiş ve Vodafone bir plâketle ödüllendirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Eğitim Vakfı ve Vodafone’nun birlikte yarattıkları bir diğer fayda da ÖPYEP proje sürecinin kitaplaştırılarak bir referans kaynağına dönüştürülmesidir. Bu kitap eğitimin tekrarlanmasında çok önemli bir başvuru kaynağı olacaktır.

ÖPYEP’in içeriği ve öğretmene kazandırdığı nitelik ile tekrarlanmasının ve yaygınlaştırılmasının Milli Eğitime önemli katkıları olacağı inancındayız. Türk Eğitim Vakfı olarak arzumuz Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte bu projeyi tekrar tekrar gerçekleştirmektir. Bu amaçla; Türkiye Vodafone Vakfı örneğinde olduğu gibi, TEV olarak yeni sponsor arayışlarımız sürecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin