OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ ​TEKNOLOJİ ENTEGRE EDİLMİŞ ALAN EĞİTİMİ

​Bu etkinlik çevrimiçi olarak 30 kişilik 2 grupla tamamlanacaktır. Her grup için düzenlenen etkinlik 3 güne ayrılmış 7 farklı kısımdan oluşmaktadır: Okul öncesi eğitimde teknoloji entegrasyonu ve TPACK eğitimi Okul öncesi dönemde teknoloji entegre edilmiş matematik eğitimi Okul öncesi dönemde teknoloji entegre edilmiş fen eğitimi Okul öncesi dönemde teknoloji entegre edilmiş dil eğitimi Okul öncesi dönemde teknoloji entegre edilmiş yabancı dil eğitimi Okul öncesi dönemde teknoloji entegre edilmiş müzik eğitimi Okul öncesi dönemde eğitim öğretime destek teknoloji uygulamaları Her bir kısımda okul öncesi öğretmen adayları teorik ve uygulamalı eğitimler alacaklardır.

İlk bölümde öğretmen adaylarına 21. Yüzyılın eğitimde gerektirdiklerini, teknolojinin eğitime neden entegre edilmesi gerektiği açıklanacaktır. TPACK nedir, Alt başlıkları nelerdir ve öğretmenlerin teknoloji pedagoji ve alan bilgilerini harmanlayarak eğitim öğretim sürecine nasıl aktarabileceği anlatılacaktır. Ardından öğretmenlerin teknolojiyi eğitim öğretim sürecinin her aşamasına neden entegre etmesi gerektiğini ve dikkat çekme, konu anlatma, uygulama ve değerlendirme aşamalarında neden teknoloji kullanılması gerektiğini anlatılacaktır.Fen, matematik, müzik, dil ve yabancı dil kısımlarında uzmanlarımız tarafından alan eğitimi, pedagojik eğitim ve de teknoloji eğitimi verilecek; bu kapsamda teknoloji entegre edilmiş alan derslerini öğretmen adayları ile birlikte planlama, uygulana ve de değerlendirmelerini yapacaklardır. Son olarak okul öncesi dönemde eğitim öğretime destek teknoloji uygulamaları kısmında ise okul öncesi eğitimde eğitim sürecini desteklemek için başta WEB 2 araçları olmak üzere kahoot, prezi, emaze, class dojo gibi farklı uygulamalar öğretmen adaylarına uygulamalı olarak öğretilecektir.

​Projenin yaygın etkisi için başvurulardan olabildiğince farklı üniversitelerden seçimler yapılarak öğrenci çeşitliliği sağlanacaktır. Öğrencilerden öğrendiklerini kendi üniversitelerindeki arkadaşlarıyla paylaşmaları istenecektir. Böylelikle katılımcı sayısı kadar üniversitedeki okul öncesi öğretmen adaylarına erişim sağlanacaktır.

Teknoloji Entegre Edilmiş Alan Eğitimi
Teknoloji Eğitimi
Fen Eğitimi
Matematik Eğitimi
Dil Eğitimi
Müzik Eğitimi
Yabancı Dil Eğitimi
Eğitime Destek Teknoloji Eğitimi

Proje Yürütücüsü
Dr. Öğr. Üyesi Özge Özel
Okul Öncesi Eğitim ABD
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi