Okul öncesi, İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri için Evde Bilim Yarışması

Evde Bilim Yarışması
Evde Bilim Yarışması

Okul öncesi/ ilkokul/ ortaokul öğrencisiysen Evde Bilim Yarışması’na katılabilirsin!

EVDE BİLİM yarışmasına;

okul öncesi,

ilkokul,

ortaokul,

çağındaki tüm çocuklar yurt içinden ve yurt dışından katılabilir.

Videoda deneyi/projeyi gerçekleştiren SADECE çocuk olmalıdır.

KATEGORİLER

Fen Bilimleri
Fizik, Kimya ve Biyoloji kapsamına giren deneyleri, bilimsel kurguları, insan doğasına yardımcı olabilecek tüm bilimsel işlevleri içermektedir. Bilim yasalarının doğruluğunu göstermek, deney tekniklerini kullanmak, bilimsel kavramları anlamak ve kullanmak vb. amaçları kapsar. Çocuklar fen bilimleri kategorisine yönelik en fazla 5 dakikalık deney videolarını çekerek yarışmaya katılabilirler.​

Astronomi ve Uzay Bilimleri
Güneş, yıldız, galaksi gibi evrende bulunan cisimlerin bilgilerini, nitelik ve niceliklerini, hareket ve konumlarını içermektedir. Gök cisimlerinin incelenmesi ve tanıtımı, gök olaylarının keşfi, evrenin keşfi vb. amaçları kapsar. Çocuklar astronomi ve uzay bilimleri kategorisine yönelik en fazla 5 dakikalık deney videolarını çekerek yarışmaya katılabilirler.

Ekoloji, Doğa, Geri Dönüşüm
Çevre bilincini ve çevre yönetimini; canlıların birbirleri ve çevreleriyle ilişkilerini, geri dönüşüm kaynaklarının bilinçli kullanımını içermektedir. Yerküredeki tüm organizmaların gelişimini ve yaşamını etkileyen koşulları ve etkilerini saptama ve bunlar için çözümler bulmak vb. amaçları kapsar. Çocuklar ekoloji, doğa, geri dönüşüm kategorisine yönelik en fazla 5 dakikalık deney videolarını çekerek yarışmaya katılabilirler.

Mühendislik Bilimleri
Elektrik- Elektronik, Endüstri, Gıda, Harita, İnşaat, Jeoloji, Maden, Makine, Mekatronik, Mimarlık vb. alanları içermektedir. Problemleri çözebilmek için gerekli olan bilim ve matematiğin uygulanması, sorunlar için yeni ve pratik çözümler bulup onları geliştirmek vb. amaçları kapsar. Çocuklar mühendislik bilimleri kategorisine yönelik en fazla 5 dakikalık deney videolarını çekerek yarışmaya katılabilirler.​

Bilişim Teknolojileri
Robotik, Kodlama, 3D Yazıcı, Grafik, Animasyon, Web Tasarım vb. alanları içermektedir. Bilginin toplanması, işlenmesi, depolanması, ağlar aracılığıyla bir yerden bir yere iletilip kullanıcıların hizmetine sunulmasında kullanılan bütün teknolojilerin geliştirilmesi, yeni fikirler üretilip farklı projeler ile desteklemek vb. amaçları kapsar. Çocuklar bilişim teknolojileri kategorisine yönelik en fazla 5 dakikalık deney videolarını çekerek yarışmaya katılabilirler.

Oyun Tasarımı
Yeni oyun üretmek, geri dönüşüm ile oyun tasarımı gibi alanları içermektedir. Farklı materyalleri kullanarak yaratıcılık becerileri yardımı ile yeni bir fikir, oyun formatı ve bunlara bağlı kurallar üretebilmek vb. amaçları kapsar. Çocuklar oyun tasarımı kategorisine yönelik en fazla 5 dakikalık deney videolarını çekerek yarışmaya katılabilirler.

Sanat
Müzik, fotoğrafçılık, resim, heykel, tarih vb. alanları içermektedir. Belirtilen alanlarda özgün bir eser üretmek, başka eserlere özgün yorum ekleme vb. amaçları kapsar. Çocuklar sanat kategorisine yönelik en fazla 5 dakikalık deney videolarını çekerek yarışmaya katılabilirler..​

1. Evde Bilim Yarışması, Türkiye/Dünya genelindeki Türk vatandaşı olan okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda öğrenim gören tüm çocukları kapsamaktadır.
2. Yarışmaya katılım için Veli Muvafakatnamesi imzalanmalıdır.
3. Katılımcılar Fen Bilimleri, Ekoloji (Doğa ve Geri Dönüşüm), Sosyal Bilimler, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Dil Bilimi, Mühendislik Bilimleri, Bilişim Teknolojileri alanlarına ait deneyleri/projeleriyle “EVDE BİLİM” yarışmasına katılabilir.
4. Yarışmaya farklı kategorilerden başvuru yapılabilir.
5. Her kategoriye 1 video ile başvuru yapılabilir.
6. Ev Okulu Derneği hesaplarından paylaşılmadan önce, herhangi bir platformdan paylaşılan/yayınlanan videolar değerlendirme dışı kalacaktır.
7. Videoda deneyi/projeyi gerçekleştiren, SADECE çocuk olmalıdır.
8. Aileler, projenin hazırlanması, geliştirilmesi ve başvuru süreçlerinde, çocuklarına rehberlik edebilir.
9. Telif hakları nedeniyle videolarda, telifsiz müzik veya şarkı kullanılmalıdır.
10. Youtube’da videonun telif ile ilgili sorun yaşaması durumunda, sorumluluk veliye aittir.
11. Videoların uzunluğu BEŞ (5) dakikayı geçmemelidir. Video süresinde alt sınır yoktur.
12. Linkte bulunan bilgilerin eksiksiz doldurulması ve videoların linkte bulunan dosya kısmına eklenmesi gerekmektedir.
13. Başvurular; çocuk adına veli tarafından Ev Okulu Derneği’nin ilan ettiği site üzerinden yapılacaktır.
14. Yarışmaya gönderilen eserlerin yayın hakları, Ev Okulu Derneği’ne aittir. Eserler Ev Okulu Derneği tarafından her türlü mecrada, eğitim/ tanıtım/ bilgilendirme vb. amaçlarla kullanılabilir.
15. Yarışmaya katılan katılımcılar, aynı yarışma videosuyla daha önce herhangi bir yarışmada derece (birinci, ikinci, üçüncü, mansiyon, özel ödül…) almış ise aynı video ile yarışmaya katılamazlar.
16. Yarışmaya katılacak olan katılımcıların içeriklerinin kendilerine ait olduğunu gerekliliği halinde beyan ve taahhüt etmeleri beklenmektedir. (Ödül kazanan katılımcıların bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül ve kazanımları geri alınacaktır.)
17. Yapılan çalışmalarda yararlanılan kaynaklar belirtilmelidir.
18. Yayımlanan eserler için herhangi bir telif ücreti ödenmez.
19. Videolarda internet site isimleri, özel kuruluşların ismi, logosu, arması vb. yer alamaz.
20. Elektronik ortamdaki başvuru formları eksiksiz, açık ve anlaşılır şekilde doldurulmalıdır. Eksik, yanlış ve yanıltıcı bilgi verilmesi halinde; materyal veya etkinlik, yarışma kapsamı dışında tutulacaktır.
21. Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı siyasal amaçlara hizmet eden, sakıncalı veya zararlı ifadeler, hakaret, küfür içeren, genel ahlak kurallarına uymayan; sigara, alkol, uyuşturucu, silah vb. unsurlar barındıran videolar yarışma dışı kalacaktır.
22. Ev Okulu Derneği gerekli gördüğü durumlarda duyuru yapmak kaydıyla şartname üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
23. Başvurusunu tamamlayan her katılımcı, yukarıda bulunan tüm başvuru şartlarını kabul etmiş sayılır.

Evde Bilim Yarışması’na son başvuru tarihi 1 Mart’tır.

E-Posta: [email protected]

https://evdebilimyarismasi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 1 =