Oğuz Tansel Şiir Ödülü

Üç Kanatlı Masal Kuşu OĞUZ TANSEL Öz Türkçe ’ye olan tutku düzeyindeki sevgisiyle görkemli bir şiir dili yaratmıştır. Kemal Özer’in “sanatsal ve siyasal kuşatmalar altındaki 1940 kuşağının ortak söyleyişler, ortak içerikler taşıyan ozanları arasında, söz konusu genel görünümün dışına en çok çıkanlardan biri “olarak gördüğü OĞUZ TANSEL 1940 kuşağının lirik ve özgün sesidir. Salâh Birsel’in tanımıyla: “doğa vurgunu, dağlarda duman duman ormanlardan, karlı uçurumlarda mavi sabahlardan geçip giden” OĞUZ TANSEL’i anılarda yaşatmak, kişiliğini, toplumcu düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla, OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜLÜ verilecektir.

Ödüle katılım koşulları:

Ödül 2019 yılında şiir alanında bir yapıta verilecektir.
Ödüle aday yapıtın 01.01.2018-31.12.2018 tarihleri arasında yayımlanmış kitap; yayımlanmamışsa, kitap oylumunda dosya olması gerekmektedir. Yayımlanmış yapıtlardan oluşan toplu şiirler dosyası/kitabı ile ödüle başvuru kabul edilmemektedir.
Ödüle son başvuru tarihi 31.12.2018’dir. (Postadaki olası gecikmeden düzenleme kurulu sorumlu değildir.)
Ödül, düzenleme kurulu ve seçici kurul üyeleri dışında tüm katılımcılara açıktır.
Ödül tek yapıta verilecektir.
Yapıt daha önce yayımlanmış ise 7 adet gönderilmelidir. Daha önce yayımlanmamış yapıtlar, A4 boyutunda kâğıda,12 punto ve 1,5 satır aralığıyla bilgisayarda yazılmış 7 ayrı dosya biçiminde düzenlenmiş olarak kargo/posta ile gönderilecektir.
Katılımcı, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri ve bir adet fotoğrafının bulunduğu ayrı bir zarfı yapıtıyla birlikte ulaştıracaktır.
Ödül tutarı 2 000 TL olarak belirlenmiştir.
Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir. Ancak ödül, tek bir yapıta verilir.
Ödüle katılmak için gönderilen eserler iade edilmeyecektir.
Ödül töreni 17 Nisan 2019 (Çarşamba)’da Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapılacaktır.
Seçici kurul Eray Canberk, Ergül Çetin, Haydar Ergülen Prof. Dr. Cevat Geray, , İlhan Gülek ve Metin Turan’dan oluşmaktadır.
Başvurular şu adrese yapılacaktır: OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜL KURULU, Folklor/Edebiyat Dergisi, Konur Sokak 36/13, Kızılay, 06650 Ankara

Ayrıntılı bilgi için: www.Oguztansel.org.tr

folkloredebiyat@gmail.com odultansel@gmail.com