Öğrencilerimizle naht sanatının da yer aldığı karma sergideyiz

Naht sanatı

19 Aralık 2018
Naht sanatı ve Karma Sergi
Öğrencilerimiz ile naht sergi sanatının da yer aldığı karma sergiye gittik. Sergi,26 Aralık 2018 tarihine kadar Balıkesir Atatürk Parkı Yüzme Havuzu yanı Sergi Salonu’nda devam edecektir.
Sergide bu alanda eğitim almamış bireylerin yeteneklerinin sergilendiği çalışmalar olduğu özellikle belirtildi. Sergide Çerkez ve Türk kültürünü anlatan eserlerin arasında resim,keçe çantalar,ebru vb.. el emekleri de vardır.
Naht sanatında yer alan eserlerin arasında Türk bayrağı,vav harfi,Allah ve Muhammed yazıları vb.. vardı.Sanatçı,bu çalışmaları altın oran ölçüleri ile yaptığını belirtti.Sanatçı,naht çalışmalarında suret olmadığını ve kullanılan malzemelerin temin edilmesinde güçlük olduğunu da belirtti.
Naht hakkında internetten alıntı bilgi:
Zaman ve sabır gerektiren Naht sanatı, ağaca şekil verilerek yapılan unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı el sanatlarındandır. Ahşap oyma sanatının, hattatlık ve tezyinat sanatları ile biraraya gelmiş hali olarak tanımlanan unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan Naht sanatında, ağaca kabartma şeklinde yontarak şekil verilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin