MODEL ROKET YARIŞMASI

ULUSAL MODEL ROKET YARIŞMASI

Doğa Koleji Roket Kulüpleri Öğrencilerinin önderliğinde 12 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan Model Roket Yarışmasında sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Günümüzde birçok ülkenin uzaya roket ve araç gönderebildiğini biliyoruz. 2016 da yeryüzünden 217 mil yukarıda kurulacak uzay oteli, 2030 yılına kadar Mars’a turistlik seyahatlerin yapılması, Hilton Oteller Zincirinin Ay yüzeyinde 5 yıldızlı bir otel açmak için kolları sıvaması, bugünkü ortamda roket teknolojilerinin önemi de açıklıyor. Bu günün genç modelcisi, yarının bir uçak mühendisi, sivil ve askeri kuruluşlarda insanlı ve insansız hava-uzay araçlarını ve bunları yörüngeye koyacak roketleri tasarlayan ve inşa eden bir uzay mühendisi ya da uzaya gidecek bir Türk astronot olabilme yolundadır.
Bizde gençlerimizin gelecekte bilim dünyasında söz sahibi olabilmeleri,  gündemi takip etmeleri, hatta oluşturabilmeleri adına Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi proje ortaklığında   “Ulusal Model Roket Yarışması” düzenledik. Finalinin 12 Mayısta Beykoz Doğa Kolejinde yapılacağı Model Roket Yarışmasında katılımcılar, yerçekimine karşı aerodinamik kaldırma gücü kullanmaksızın roket motoru ile havaya çıkan, tekrar uçuşa çıkabilecek durumda yere emniyetle dönebilen model roketlerini tasarlayarak yarışma jürisi ve hakemlerin gözlemi eşliğinde yarışacaklar.
Herkesin hayallerini süsleyecek ödüllerin verileceği yarışmanın finalisti, neredeyse sesten 2 kat hızlı uçabilen Mig 29 uçaklarıyla Moskova semalarında 21 Km irtifada dünyanın yuvarlak olduğunun görülebildiği atmosferin üst katmanlarına giderek, dünyayı izleyip, dünyanın sıra dışı fotoğraflarını çekme imkânına sahip olacak.

Katılımcılara mühendislik, aerodinamik, meteoroloji, fizik, kimya, matematik, desinatörlük, el becerileri, mekanik, vb. gibi dallarda bilgi ve beceri kazandırırken, siz izleyicilerimizle yarışma heyecanını birlikte yaşamak istiyoruz.

YER:             Doğa Koleji Beykoz Yerleşkesi, Fener Cad. No:6 Dereseki Akbaba, Beykoz/ İstanbul 81650
TARİH:        12.Mayıs. 2012
PROGRAM:   10.00 Yarışma Başlangıcı (Konuk ve izleyiciler için)
                  16:00 Ödül Töreni  ve Kapanış
İLETİŞİM:     orkun.eruyugun@dogakoleji.com / 0533 332 30 62